Vedecká integrita je prvotnou a v medzinárodnej súťaži uznávanou podmienkou kvalitnej vedeckej práce. Opakom vedeckej integrity je vedecká nepoctivosť a nečestnosť (research misconduct), t. j. vedomé porušovanie základných vyššie uvedených princípov vedeckej integrity, ktorému treba nekompromisne predchádzať. V prípadoch, keď k nemu dôjde, je nevyhnutné ho dôsledne vyšetriť a nakoniec v potvrdených prípadoch vyvodiť adekvátne dôsledky.
V súčasnej dobe, kedy je podiel úspešných žiadostí o grant sústavne malý, dá sa očakávať silná motivácia pre výskumníkov dosiahnuť úspech i za cenu porušenia pravidiel vedeckej integrity (falzifikácia, fabrikácia a plagiátorstvo). Okrem toho môže tlak súťaže tiež viesť k nedbalosti (pochybné výskumné praktiky) a neraz je príčinou takéhoto správania aj nedostatok informácií a vzdelávania v oblasti kultúry vedeckej integrity.
Cieľom Deklarácie je zaviazať všetky organizácie vykonávajúce výskum na Slovensku dodržiavať najvyššie etické štandardy v oblasti integrity výskumu a vzdelávania, aby sa zvýšila dôvera verejnosti ako aj medzinárodnej výskumnej komunity voči slovenským výskumným pracoviskám.
Deklarácia sa opiera o európske štandardy, predovšetkým „European Code of Conduct for Research Integrity“, ktorý je súčasne aj záväzným dokumentom pre výskumníkov zapojených do programu Horizont Európa. Zároveň by malo zaviazať slovenské výskumné organizácie k zavádzaniu vzdelávania v oblasti výskumnej a akademickej integrity pre študentov vysokých škôl, v doktorandskom štúdiu a na vyšších stupňoch vzdelávania pri súčasnom definovaní presných pravidiel pre proces vyšetrovania prípadov nečestného vykonávania výskumu.
Dňa 21.5.2019 sa v Banskej Bystrici, v Aule Rotunda Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela konala medzinárodná konferencia: ETIKA, INTEGRITA A ZODPOVEDNOSŤ VO VÝSKUME A VZDELÁVANÍ. Konferencia bola organizovaná CVTI SR s podporou UMB BB.
Cieľom konferencie bolo diskutovať o vytvorení a zharmonizovaní základných štruktúr zabezpečujúcich integritu výskumnej a akademickej činnosti na Slovensku – vytvorenie národných „štandardov“ správnej vedeckej praxe, etických kódexov výskumníkov, etických komisií na monitoring dodržiavania pravidiel výskumnej a akademickej integrity. Neoddeliteľnou súčasťou zlepšovania kultúry vedeckej integrity je aj vytvorenie jasných a transparentných postupov pri vyšetrovaní prípadných vedeckých nečestností (aby nedochádzalo „k zametaniu problémov pod koberec“), a tiež je to reakcia na aktuálne dianie v súvislosti s medializovanými prípadmi odhalenia plagiátorstva.
Účastníci konferencie diskutovali o možnosti zlepšiť aktuálnu neuspokojivú situáciu a dohodli sa, že bude vytvorená NÁRODNÁ PRACOVNÁ SKUPINA (PS RI4SK) zo zástupcov všetkých výskumných organizácií a univerzít (ktoré prejavia záujem), ktorej úlohou bude vypracovať Deklaráciu o upevnení kultúry vedeckej integrity na Slovensku.
Videozáznam z konferencie je dostupný na:
https://archive.tp.cvtisr.sk?486321JOWEGJ6G41 – zahraniční rečníci
https://archive.tp.cvtisr.sk?488115NZQ8RN7V24 – situácia na Slovensku – úvod k následnej panelovej diskusii
Deklarácia o upevnení kultúry vedeckej integrity na Slovensku má ambíciu zaviazať všetky organizácie vykonávajúce výskum na Slovensku dodržiavať najvyššie etické štandardy v oblasti integrity výskumu a vzdelávania, aby sa zvýšila dôvera verejnosti ako aj medzinárodnej výskumnej komunity voči slovenským výskumným pracoviskám.
Deklarácia sa opiera o európske štandardy, predovšetkým „European Code of Conduct for Research Integrity“, ktorý je súčasne aj záväzným dokumentom pre výskumníkov zapojených do programu Horizont Európa. Zároveň zaväzuje slovenské výskumné organizácie k zavádzaniu vzdelávania v oblasti výskumnej a akademickej integrity pre študentov vysokých škôl, v doktorandskom štúdiu a na vyšších stupňoch vzdelávania pri súčasnom definovaní presných pravidiel pre proces vyšetrovania prípadov nečestného vykonávania výskumu.
Ako podporná aktivita k snahe širšej komunikácie o problematike etického správania vo výskume CVTI v spolupráci s STU v Bratislave zorganizovala Národnú konferenciu o akademickej a výskumnej integrite, ktorá sa uskutočnila dňa 1.10.2021 a ktorá sa venovala aj aktuálnym témam ako „contract cheating“, etickým problémom spojenými s mentorstvom a supervíziou, s problematikou predátorských časopisov.
Dňa 12.10.2021 sa uskutočnil na bratislavskom hrade slávnostný podpis
DEKLARÁCIE o upevnení kultúry vedeckej integrity na Slovensku
DECLARATION on Fostering the Culture of SCIENTIFIC INTEGRITY in Slovakia
Galéria zo slávnostného podpisu Deklarácie
Zoznam signatárov Deklarácie o posilnení kultúry vedeckej integrity , ktorí ju podpísali dňa 12. 10. 2021.
Nasledoval ďalší prirodzený krok a síce vytvorenie PS2 RI4SK s cieľom implementácie Deklarácie a jej záväzkov do výskumných inštitúcií a vysokých škôl (do tejto skupiny sa pripojili aj vysokoškolskí študenti zástupcovia ŠR VŠ) do každodenného akademického života.
Politika implementácie je postavená na 3 základných pilieroch:
- Mentoring implementácie – konkrétna pomoc pri:
– vytvorení (posilnení kompetencií) inštitucionálnych etických komisií zaoberajúcich sa problematikou akademickej a výskumnej integrity
-vytvorení a implementácii (prípadne dopracovaní existujúcich) Etických kódexov pre dodržiavanie vedeckej integrity, ktoré sú v súlade s európskymi štandardami, ktoré budú záväznými dokumentami
– vytvorení a implementácii (prípadne dopracovaní existujúcej) procedúry pre transparentný, spravodlivý a efektívny spôsob preverovania vedeckých podvodov, nečestností a porušení princípov správnej výskumnej praxe.
- Vzdelávanie:
– realizovať vzdelávanie na podporu správnej výskumnej praxe ako najefektívnejšie proaktívne preventívne kroky na vytvorenie národného výskumného prostredia podporujúceho kultúru vedeckej integrity, zavádzať vzdelávania v oblasti výskumnej etiky a vedeckej integrity na všetkých stupňoch vysokoškolského vzdelávania vrátane celoživotného vzdelávania výskumných pracovníkov a vysokoškolských učiteľov.
Plán je vytvoriť kolektív odborníkov z univerzít a SAV, ochotných spolupracovať na vzdelávaní, zaviesť aktivitu “TRAIN the TRAINERS”. Išlo by o rôzne formy vzdelávania ako napr:
- a) prezentácie na pozvanie
- b) všeobecné moduly na web
- c) špecifické moduly pre daný typ inštitúcie
- Národná štruktúra
Byť aktívnym „poradcom“ pri tvorbe Národnej etickej komisii pre vedeckú integritu a národného etického kódexu pre vedeckú integritu, ustanovenie ktorých je už legislatívne ukotvené v novelizácii zákona 137 z 23. marca 2022, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony.
7.2.2023 bola zorganizovaná ďalšia Medzinárodná konferencia o výskumnej etike a vedeckej integrite.
Venovala sa aktuálnym sa témam ako umelá inteligencia a etika, hľadanie spojení a prienikov akademickej, výskumnej, podnikateľskej a spoločenskej etiky, ako byť „etický mentor a doktorand“. Načrtne problém „tovární na články (papermills) ako aj poskytne informácie o tom ako sme postúpili v implementačnom úsilí záväzkov Deklarácie. Diskusia sa venovala aj aktuálnym problémom, prípadom vedeckých podvodov a nečestností na Slovensku.
Program s linkami na príspevky:
Prezentácia Etická komisia SAV
CVTI – Dobbersteinova – retrakcie
Foltynek_Victim_Support_Portal
Deklarácia – prezentácia Ftáčniková
SLIDO:
AI ako hrozba pre akademickú integritu?
Stretli ste sa s contract cheating?
Záznam konferencie: Archív NTI
Viac o tejto téme
Contract cheating – písanie prác na objednávku – archív Rádia Regina – Západ a na podcaste RTVS
Podcast o etike vo výskumných projektoch aj programu Horizonte Európa
Čo pojem vedecká integrita presne znamená, a to, aké kroky treba zaviesť, aby sa situácia na Slovensku zlepšila, si môžete vypočuť vo videu v produkcii ESET Science Award.
Článok OTVORENÁ VEDA – PAPERMILL – TOVÁREŇ NA ČLÁNKY ALEBO AUTORSTVO NA PREDAJ! , RNDr. Soňa Ftáčniková, PhD. v časopise ITlib špeciál 2023.
A v prípade hlbšieho záujmu o túto tému aj ZÁKULISNÉ REČI.
Contract cheating – písanie prác na objednávku – archív Rádia Regina – Západ a na podcaste RTVS
Podcast o etike vo výskumných projektoch aj programu Horizonte Európa
Čo pojem vedecká integrita presne znamená, a to, aké kroky treba zaviesť, aby sa situácia na Slovensku zlepšila, si môžete vypočuť vo videu v produkcii ESET Science Award.
Článok OTVORENÁ VEDA – PAPERMILL – TOVÁREŇ NA ČLÁNKY ALEBO AUTORSTVO NA PREDAJ! , RNDr. Soňa Ftáčniková, PhD. v časopise ITlib špeciál 2023.
A v prípade hlbšieho záujmu o túto tému aj ZÁKULISNÉ REČI.
AKTUALITY
Stretnutie siete IGLO s komisárkou pre vzdelávanie, výskum, mládež a šport Mariyou Gabriel
Stretnutie prispelo k zviditeľneniu aktivít neformálnej siete kancelárií pre výskum,...
Priority francúzskeho predsedníctva Rady EÚ v oblasti výskumu, inovácií a vysokoškolského vzdelávania
Francúzsko bude predsedať Rade Európskej únie od 1. januára do...
Ďalšie aktuality
PODUJATIA
Férová akadémia 2024/Fair Academy 2024
Srdečne vás pozývame na podujatie "Férová akadémia", ktoré sa uskutoční...