Horizont Európa, taký názov nesie 9. rámcový program EÚ pre výskum a inovácie. Program Horizont Európa v období rokov 2021 až 2027 plynulo nadväzuje na program Horizont 2020, doposiaľ najväčší a najvýznamnejší program financujúci projekty v oblasti vedy, výskumu a inovácií v Európskej únii v programovom období 2014 – 2020.
Návrh rámcového programu Horizont Európa bol predstavený Európskou komisiou dňa 7. júna 2018. Rada EÚ a Európsky parlament dosiahli spoločnú dohodu o programe Horizont Európa dňa 19. marca 2019.
Po rokovaniach, ktoré boli uzavreté dňa 11. decembra 2020 politickou dohodou medzi Európskym parlamentom a Radou EÚ, sa rozpočet programu Horizont Európa ustálil na 84,9 mld. EUR v cenách z r. 2018, čo predstavuje 95,5 mld. EUR v súčasných cenách.
Výsledok procesu strategického plánovania, s cieľom pripraviť program Horizont Európa, bol pretavený do viacročného Strategického plánu (2021 – 2024), slúžiaceho na prípravu obsahu pracovných programov a výziev na predkladanie návrhov pre obdobie prvých štyroch rokov trvania programu Horizont Európa (2021 – 2027).
Orientačný dokument s názvom „Smerom k prvému Strategickému plánu pre Horizont Európa“ vysvetľuje výsledky procesu spoluvytvárania prvého Strategického plánu. Tento dokument nie je samotným Strategickým plánom ani jeho návrhom, ale poskytuje pevný základ pre prvý Strategický plán a prvé pracovné programy programu Horizont Európa.
1. Pracovné programy a výzvy:
2. Hodnotenie a podanie žiadosti:
3. Jednotný model dohody o grante:
4. Šírenie a využívanie výsledkov: stimuly pre kontinuálne reportovanie o šírení a využívaní výsledkov po skončení obdobia trvania projektu, ktoré poslúži ako dôležitá spätná väzba.
5. Reporting dát:
6. Kontrolná stratégia:
7. Digitálna transformácia a osveta:
8. Iné dôležité novinky:
Viac informácií sa dozviete na oficiálnej stránke programu.
Nový program sa bude realizovať prostredníctvom troch hlavných pilierov:
I. pilier „Excelentná veda“ bude posilňovať excelentnosť vedeckej základne Európskej únie. Cieľom je naďalej podporovať projekty hraničného výskumu, ktoré by mali byť vymedzené a riadené samotnými výskumnými pracovníkmi prostredníctvom Európskej rady pre výskum (ERC), štipendiami na finančné prostriedky a výmenami výskumných pracovníkov v rámci Akcií Marie Skłodowska-Curie a investovania do výskumných infraštruktúr (vrátane e-infraštruktúr) svetovej úrovne.
II. pilier „Globálne výzvy a konkurencieschopnosť európskeho priemyslu“ bude posilňovať kľúčové technológie a riešenia na podporu politík EÚ a cieľov udržateľného rozvoja. Bude priamo podporovať výskum týkajúci sa veľkých spoločenských výziev a posilňovať technologické a priemyselné kapacity. Z jeho prostriedkov budú čerpať aj výskumno-inovačné misie EÚ s ambicióznymi cieľmi, ktoré sa zaoberajú niektorými z najväčších spoločenských problémov a výziev.
II. pilier zahŕňa aj aktivity Spoločného výskumného centra (JRC), ktoré podporuje tvorcov politík EÚ a členských štátov prostredníctvom nezávislých vedeckých poznatkov a technickou podporou.
Druhý pilier programu bude rozdelený na šesť nasledovných klastrov:
III. pilier „Inovatívna Európa“ bude stimulovať prelomové riešenia, ktoré prispievajú k budovaniu trhu a ekosystémov priaznivých pre inovácie. Zameraný bude na to, aby sa Európa stala kľúčovým hráčom v inováciách vytvárajúcich trh prostredníctvom Európskej rady pre inovácie (EIC).
III. pilier programu Horizont Európa pomôže rozvinúť celkovú oblasť inovácií v Európe, a to aj ďalším posilnením Európskeho inovačného a technologického inštitútu (EIT) na podporu integrácie aktérov so spoločným cieľom rozvoja inovácií v oblasti výskumu, vysokoškolského vzdelávania a podnikania. Súčasťou piliera je aj oblasť Európske inovačné ekosystémy (European innovation ecosystems), slúžiaca na posilňovanie prepojenosti a výkonnosti európskeho výskumno-inovačného prostredia.
Ďalšia zložka tejto časti programu s názvom „Reforma a zlepšenie európskeho systému výskumu a inovácií“ (Reforming and Enhancing the European R&I system) zahŕňa aj činnosti týkajúce sa monitorovania a hodnotenia rámcového programu, predvídavých činností, šírenia a využívania výsledkov, modernizácie európskych univerzít, podpory a posilnenia medzinárodnej spolupráce a vedy, spoločnosti a občanov.
Všeobecné:
Misie:
Partnerstvá:
Dôležité dokumenty: