Etika je často výskumníkmi pociťovaná ako zbytočná administrácia, brzdenie či dokonca bránenie výskumu. Skutočnosť je taká, že etika kladie hranice medzi tým, čo je eticky prípustné a tým, čo už nie je. V žiadnom prípade etika nemá ambície regulovať výskum a ani obmedzovať akademickú slobodu tak, ako ju zaručuje Európska charta základných ľudských práv v čl. 13. Proces etického hodnotenia má za cieľ zvýšiť kvalitu predkladaného výskumu.
Európska komisia ošetruje etický rozmer podávaných projektov z 2 hľadísk. Jednak hodnotí akým spôsobom sú v projektoch ošetrené eticky citlivé aspekty a tiež sa zameriava na kultúru vedeckej integrity zapojených výskumníkov – teda otázkou etického vykonávania výskumu.
Excelentný výskum musí byť nevyhnutne etický
V prípade, že sa v projekte riešia eticky citlivé otázky, je nevyhnutné podrobné zdôvodnenie potreby a adekvátnosti použitia napr. osobných dát, ľudských tkanív, ľudských subjektov alebo zvierat. Ďalej je potrebné vyhodnotiť pomer záťaže a prínosu pre zúčastnených, opísať možné potenciálne následky výskumu pre ľudskú dôstojnosť, spoločnosť, životné prostredie, kultúru, jednoducho preukázať schopnosť žiadateľa o grant citlivo ošetriť etické rozmery predkladaného projektu.
V programe Horizont 2020 (v pravidlách H2020 pre podávanie projektov) sú určené nasledujúce oblasti výskumu, ktoré je potrebné ošetriť z etického hľadiska:
Horizont 2020 nepodporuje nasledovné výskumné aktivity:
V pracovných programoch Horizontu 2020 sa problematike vedeckej integrite explicitne venuje veľká pozornosť. Európska komisia zdôrazňuje potrebu zachovávať a prehlbovať kultúru vedeckej integrity pri realizácii výskumu.
Základom vedeckej integrity sú nasledujúce kľúčové princípy:
Vedecká integrita je prvotnou a v medzinárodnej súťaži uznávanou podmienkou kvalitnej vedeckej práce. Opakom vedeckej integrity je vedecká nepoctivosť a nečestnosť (research misconduct) tj. vedomé porušovanie základných vyššie uvedených princípov vedeckej integrity, ktorému treba nekompromisne predchádzať. V prípadoch, keď k nemu dôjde, je nevyhnutné ho dôsledne vyšetriť a nakoniec v potvrdených prípadoch vyvodiť adekvátne dôsledky.
V súčasnej dobe, kedy je podiel úspešných žiadostí o grant sústavne malý, dá sa očakávať silná motivácia pre výskumníkov, dosiahnuť úspech i za cenu porušenia pravidiel vedeckej integrity (falzifikácia, fabrikácia a plagiátorstvo). Okrem toho môže tlak súťaže tiež viesť k nedbalosti (pochybné výskumné praktiky )a neraz je príčinou takéhoto správania aj nedostatok informácií a vzdelávania v oblasti kultúry vedeckej integrity.
Devastujúcimi dôsledkami vedeckej nečestnosti sú predovšetkým:
Kultúru vedeckej integrity je potrebné implementovať vo všetkých fázach výskumnej činnosti – vo fáze prípravy, hodnotenia, ako aj financovania a implemnetácie projektov v rámci programu Horizont 2020.
Medzi základné porušenia vedeckej integrity patria:
Hlavnú zodpovednosť za vyriešenie prípadnej vedeckej nečestnosti v projekte Horizontu 2020 má organizácia, v ktorej sa daný výskum vykonáva. Európska komisia očakáva, že tieto výskumné organizácie majú vybudované štruktúry, ktoré sú schopné takéto prípady zodpovedne vyriešiť a informovať EK o výsledku vyšetrovania ako aj v prípade ohlásenia upozorniť na ne Európsku komisiu.
Rada ERC vytvorila stálu komisiu CoIME (ERC Standing Committee on Conflict of Interest, Scientific misconduct and Ethical Issue)”, ktorej úlohou je zaoberať sa prípadmi vedeckej nečestnosti projektov podávaných a riešených v rámci program H2020.
Európska komisia odporúča všetkým výskumníkom realizujúcim výskum podporovaný programom Horizont 2020 prijať princípy Európskeho kódexu praxe (European Code of Coduct on Research Integrity). Kódex je spoločným výstupom dvoch organizácii – ALLEA (Federácia všetkých európskych akadémií) a ESF (European Science Foundation). Sú v ňom okrem iného podrobne opísané princípy a procedúra vyšetrovania obvinení z vedeckých nečestností, ako aj odporúčaný text do medzinárodných dohôd ošetrujúci prípady nečestného správania v medzinárodných projektoch, tak ako bol navrhnutý Globálnym vedeckým fórom OECD.
Pravidlá pre hodnotenie etického rozmeru projektu H2020.
Všetky návrhy projektov, ktoré sa uchádzajú o financovanie, sa podrobia procesu hodnotenia etického rozmeru projektu. (Ethics Review Procedure – ERP), ktorý vykonáva nezávislá etická komisia (Ethics Review Panel).
Proces hodnotenia etiky (ERP) sa sústreďuje na kontrolu splnenia všetkých etických pravidiel a štandardov, ako aj relevantných európskych a národných legislatív, medzinárodných konvencií a deklarácií, autorizácií a schválení národnými etickými komisiami, a na to, aby si žiadatelia uvedomili všetky etické aspekty a sociálne dôsledky plánovaného výskumu.
Procedúra má nasledovné stupne:
Táto procedúra môže vyústiť do dodatočných požiadaviek súvisiacich s etikou projektu, splnenie ktorých je nutnou podmienkou podpísania grantovej dohody. kontroly. Ich cieľom je hlavne pomáhať žiadateľovi s dodržiavaním všetkých princípov etického riešenia projektu (prevencia, prípadné korekcie) počas riešenia projektu.
Kontroly a audity môžu viesť k dodatku k grantovej dohode. Vo vážnych prípadoch porušenia princípov Európska komisia môže pristúpiť k redukcii financií, k sankciám zakotveným v grantovej dohode alebo dokonca k zrušeniu grantovej dohody.
Krátka história
21.5.2019 sa v Banskej Bystrici, v Aule Rotunda Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela konala medzinárodná konferencia s názvom ETIKA, INTEGRITA A ZODPOVEDNOSŤ VO VÝSKUME A VZDELÁVANÍ. Konferencia bola organizovaná CVTI s podporou UMB BB.
Cieľom konferencie bolo diskutovať o vytvorení a zharmonizovaní základných štruktúr zabezpečujúcich integritu vo výskumnej činnosti na Slovensku – vytvorenie národných „Štandardov“ správnej vedeckej praxe, etických kódexov výskumníkov, etických komisií na monitoring dodržiavania pravidiel ako aj vytvorenie jasných a transparentných postupov pri vyšetrovaní prípadných vedeckých nečestností (aby nedochádzalo „k zametaniu problémov pod koberec“), a tiež ako reakcia na aktuálne dianie v súvislosti s medializovanými prípadmi odhalenia plagiátorstva.
Účastníci konferencie diskutovali o možnosti zlepšiť aktuálnu neuspokojivú situáciu a dohodli sa, že bude vytvorená NÁRODNÁ PRACOVNÁ SKUPINA (PS RI4SK) zo zástupcov všetkých výskumných organizácií a univerzít (ktoré prejavia záujem), ktorej úlohou bude vypracovať Deklaráciu o upevnení kultúry výskumnej integrity na Slovensku.
Videozáznam z konferencie je dostupný na:
https://archive.tp.cvtisr.sk?486321JOWEGJ6G41 – zahraniční rečníci
https://archive.tp.cvtisr.sk?488115NZQ8RN7V24 - situácia na Slovensku - úvod do následnej panelovej diskusie.
Deklarácia o upevnení kultúry výskumnej integrity na Slovensku
Cieľom Deklarácie je zaviazať všetky organizácie vykonávajúce výskum na Slovensku dodržiavať najvyššie etické štandardy v oblasti integrity výskumu, aby sa zvýšila dôvera verejnosti ako aj medzinárodnej výskumnej komunity voči slovenským výskumným pracoviskám. Deklarácia by sa malo opierať o európske štandardy, predovšetkým „Codex: European Code of Conduct on Research Integrity“, ktorý je súčasne aj záväzným dokumentom pre výskumníkov zapojených do programu H2020. Zároveň by malo zaviazať slovenské výskumné organizácie k zavádzaniu vzdelávania v oblasti „Research Integrity“ pre študentov vysokých škôl, v doktorandskom štúdiu a na vyšších stupňoch vzdelávania pri súčasnom definovaní presných pravidiel pre proces vyšetrovania prípadov nečestného vykonávania výskumu.
Zoznam členov PS RI4SK |
|
1. prof. RNDr. Peter Fedoročko, CSc. |
UPJŠ KE |
2. Assoc. Prof. Mgr. Ing. Gabriela Dubcová, PhD. |
EU BA |
3. Paulína Böhmerová |
ESET |
4. prof. Ing. Milan Terek, PhD. |
Vysoká škola manažmentu BA |
5. doc. PhDr. Alexandra Bitušíková, CSc. |
UMB BB |
6. Mgr. Róbert Karul. PhD. |
SAV BA |
7. prof. Ing. Ervin Lumnitzer, PhD. |
TU KE |
8. RNDr. Zdenka Krajčovičová, PhD. |
TnUAD |
9. prof. Ing. Ján Szolgay, PhD. |
STU BA |
10. doc. Ing. Jaromír Mlýnek, CSc. |
Akadémia Policajného zboru BA |
11. JUDr. Stanislav Mydlo |
APVV |
12. prof. Ing.Robert Redhammer, PhD. |
Slovenská akreditačná agentúra |
13. prof. RNDr. Jozef Masarik, DrSc. |
UK BA |
14. RNDr. Soňa Ftáčniková, PhD. |
CVTI SR |
15. Ing. Peter Beňo |
CVTI SR |
16. doc. RNDr. Anton Horváth, CSc. |
PriF UK BA |
17. doc. JUDr. Mgr. Jana Šimonová, PhD |
Akadémia Policajného zboru BA |
18. prof. RNDr. Lubica Lacinova, DrSc. |
Predsednictvo SAV |
19. Ing. Anna Krivjanska |
CVTI SR |
Činnosť pracovnej skupiny PS RI4SK rozdelená do 4 aktivít:
Aktivita 1: Tvorba národného kódexu, smernice alebo guidelines spolu s vytvorením štruktúr potrebných pre ich implementáciu
Predseda: G .Dubcová
Aktivita 2: Rozširovanie podpory výskumnej integrity a vzdelávanie
Predseda: L. Lacinová
Aktivita 3: Postupy vyšetrovania nečestného správania sa vo výskume
Predseda: J. Šimonová
Aktivita 4: Tvorba národnej štruktúry pre RI ako „nadinštitucionálnej“ platformy
Predseda: S. Ftáčniková
K iniciatíve sa v súčasnosti pripojili: APVV, Akadémia Policajného zboru v BA, CVTI SR, EU v BA, spoločnosť ESET, SAV, Slovenská akreditačná agentúra, STUBA, TUAD v Trenčíne, TUKE, UMB BB, UPJŠ KE, UK BA a Vysoká škola manažmentu.
Táto pracovná skupina je otvorená pre všetky inštitúcie a organizácie, ktoré majú záujem byť súčasťou tvorby týchto štandardov a budovania výskumného prostredia podporujúceho kultúru etiky a výskumnej integrity.
V prípade záujmu nás kontaktujte na sona.ftacnikova@cvtisr.sk
Čo pojem vedecká integrita presne znamená a to, aké kroky treba zaviesť, aby sa situácia na Slovensku zlepšila, si môžete vypočuť v následujúcom videu v produkcii ESET Science Award
Guidance: „Ethics self assesment Step by step
Guidance "How to complete your ethics self-assessment"
European Code of Conduct for Reserch Integrity
Európska učebnica etiky pre výskumníkov
Etika v programe Horizont 2020
Vyhlásenie ENRIO v súvislosti s etikcým výskumom COVID-19, v pôvodnom znení v Anglickom jazyku
CVTI SR, Lamačská cesta 8/A, 811 04 Bratislava
e-mail: sona.ftacnikova@cvtisr.sk
Mobil: +421 905 550 747
Koordinátorka activity RI4SK vytvorenia Národnej deklarácie o upevnení výskumnej integrity na Slovensku (http://eraportal.sk/eraportal/etika-vo-vyskume/#tabs_desc_1617_3).
Deklarácia plánuje definovať kódex výskumnej etiky a integrity pre všetky výskumné inštitúcie na Slovensku. Iniciatíva je súčasťou aktivít národného projektu Horizontálnej podpory účasti SR v Európskom výskumnom priestore (SK4ERA). Ten od januára 2016 realizuje Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR).
Národná deklarácia prioritne vytvorí jednotné smernice pre správnu vedeckú prax v oblasti vedeckej integrity tak, aby sa podporovala spolupráca medzi vedcami, chránili sa výsledky práce jednotlivcov a inštitúcií, posilňovala sa dôvera verejnosti voči výsledkom vedy a výskumu a chránili sa prostriedky investované do vedy a výskumu. Deklarácia sa bude venovať aj téme, ako stransparentniť proces vyšetrovania neetických praktík, zaviesť vzdelávanie v oblasti integrity a tiež ako harmonizovať pravidlá medzi inštitúciami na Slovensku. Výskumné inštitúcie na Slovensku budú mať od októbra 2020 šancu riadiť sa národnou deklaráciou v oblasti výskumnej integrity.
Autorka publikacie Správna vedecká prax
Málokedy učíme, čo je plagiátorstvo - rozhovor v Hospodárskych novinách, 15.7.2020