Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Zoznámte sa s ERA

Európsky výskumný priestor pomáha výskumníkom a inovátorom celej Európy voľne sa pohybovať, spolupracovať, zdieľať poznatky, a spoločne tak posúvať európsku vedu vpred.

 

Európsky výskumný priestor (European Research Area, ERA) je koncept budovania  spoločného priestoru uľahčujúceho medzinárodnú spoluprácu vo výskume a inováciách. V praxi ERA zastrešuje systém výskumných programov či iniciatív a integruje tak zdroje, ktoré na podporu výskumu a inovácií venuje Európska únia.

 

Od myšlienky k realizácii

Potreba vytvorenia Európskeho výskumného priestoru bola oficiálne predstavená v roku 2000 v oznámení Európskej komisie pod názvom Towards a European Research Area“. Bola v nej vyjadrená vízia rozvinutého, funkčného a prepojeného výskumného priestoru, z ktorého by sa vytratia bariéry spolupráce výskumníkov naprieč Európou.

 

Konečným cieľom ERA je byť pre európsku výskumno-inovačnú spoluprácu tým, čo je jednotný trh EÚ a jeho 4 slobody, teda voľný pohyb tovaru služieb, osôb a kapitálu, pre obchodnú spoluprácu a zamestnanosť.

 

Hlavným motívom tejto iniciatívy bola potreba zvýšenia európskej konkurencieschopnosti, zlepšenie koordinácie výskumných aktivít na národnej a európskej úrovni, rozvoj ľudských zdrojov a zvýšenie atraktívnosti európskeho výskumu pre najlepších vedcov z celého sveta. Skutočný jednotný trh s voľným obehom výskumných pracovníkov, znalostí a technológií umožňuje výskumným pracovníkom, inštitúciám a podnikom byť mobilnými, súťažiť a spolupracovať bez ohľadu na hranice.

 

Rok 2000, kedy bol koncept oficiálne prijatý, sa stal rokom začiatku dlhodobého procesu budovania tohto jednotného trhu EÚ pre výskum a inovácie, ktorý dodnes naďalej zostáva živým procesom. Prijatie konceptu ERA zmenilo smerovanie rámcových programov EÚ pre výskum a inovácie, a všetkých s nimi spojených výskumných iniciatív, ktoré sa stali hlavným nástrojom budovania ERA a prekonávania fragmentácie európskych výskumných ekosystémov.

 

? Vedeli ste, že…

  • program Horizont Európa je hlavným motorom rozvoja Európskeho výskumného priestoru? V rozmedzí rokov 2021 až 2027 má program Horizont Európa rozpočet vo výške 95,5 miliardy EUR, z čoho 3,3 % sa má použiť na „rozšírenie účasti“, t. j. na posilnenie ERA a posilnenie zapojenia krajín EÚ s nižšou výkonnosťou v oblasti výskumu a inovácie, ku ktorým patrí aj Slovensko.
  • právny základ pre vytvorenie Európskeho výskumného priestoru nájdeme už v zakladajúcich zmluvách Európskej únie? „Cieľom činnosti Únie je posilňovať svoju vedeckú a technickú základňu prostredníctvom vytvorenia európskeho výskumného priestoru, v ktorom sa voľne pohybujú vedci, vedecké poznatky a technológie, a podporovať zvyšovanie jej konkurencieschopnosti vrátane konkurencieschopnosti jej priemyslu za podpory všetkých výskumných činností, ktoré sa pokladajú za potrebné v iných kapi­tolách zmlúv.“ (článok 179 Zmluvy o fungovaní EÚ)
  • proces budovania Európskeho výskumného priestoru sprevádza aj pravidelná obnova záväzkov a cieľov zo strany členských štátov a Európskej komisie? Pod hlavičkou nového Európskeho výskumného priestoru bola uskutočnená revízia konceptu s ohľadom na spoločenské, hospodárske a environmentálne výzvy, ktorým v súčasnosti čelíme.
  • Výbor pre európsky výskumný priestor a inovácie (ERAC) je poradným výborom pre strategickú politiku EÚ v tematických oblastiach výskumu a inovácie v rámci ERA? Členmi ERAC sú delegáti z členských štátov EÚ a zástupcovia Európskej komisie.

Kľúčové odkazy:

AKTUALITY

Glycanostics medzi elitou

Slovenská biotechnologická spoločnosť dosiahla významný úspech – zaradila sa medzi...

Ďalšie aktuality

PODUJATIA

Ďalšie podujatia