Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Podpora európskej spolupráce pri reakciách na výzvy v oblasti bezpečnosti výskumu: Séria online podujatí


Koniec: 12. 12. 2024 13:00

Typ podujatia: Webinár

Organizátor: EARMA

Miesto konania: online

Štát: Slovensko




Operacionalizácia opatrení „bezpečnosti výskumu“ sa stala pre výskumné organizácie určujúcou výzvou, ktorá sa neúmerne dotýka manažérov výskumu, pretože potreba zvýšenej starostlivosti a zapojenia do opatrení na dodržiavanie právnych predpisov sa výrazne zvyšuje.

Research Security Summit at the EARMA Conference
Zdroj:earma.org

V januári 2024 sa v odporúčaní Rady Európskej komisie o bezpečnosti výskumu zdôraznila potreba posilniť bezpečnosť výskumu v celej Európe a načrtlo sa vytvorenie európskeho odborného centra pre bezpečnosť výskumu, vývoj nástrojov na podporu výskumných organizácií a konzistentnosť prístupu, ako aj plány na zmenu režimu vývozu položiek s dvojakým použitím v EÚ.

V apríli 2024 prednášajúci zorganizovali samit o bezpečnosti výskumu ako predkonferenčné podujatie na výročnej konferencii EARMA 2024 (Európska asociácia manažérov a administrátorov výskumu) v dánskom Odense. Cieľom podujatia bolo vybudovať väzby v európskej komunite manažérov výskumu prostredníctvom výmeny poznatkov a praxe v oblasti operacionalizácie usmernení o bezpečnosti výskumu a vytvoriť tiež základ pre ďalšiu spoluprácu s cieľom budovať kapacity manažérov výskumu na identifikáciu a zmierňovanie rizík bezpečnosti výskumu v medzinárodnej spolupráci.

Séria online podujatí

Cieľom tejto série online podujatí je reagovať na potreby komunity manažérov výskumu, ktoré boli identifikované na samite EARMA o bezpečnosti výskumu v Odense. Prednášajúci budú organizovať sériu troch bezplatných online podujatí zameraných na nasledujúce oblasti bezpečnosti výskumu, ktoré sú pre európskych manažérov výskumu najdôležitejšie:

  • Výskumné bezpečnostné riziká: vnútorné hrozby (21. októbra 2024, 11:30-13:00)

Bezpečnosť výskumu sa vo všeobecnosti chápe ako opatrenia prijaté na identifikáciu a ochranu integrity systému medzinárodnej výskumnej spolupráce pred činmi nepriateľských aktérov, ktorí by sa ho mohli snažiť zneužiť alebo narušiť. Hrozby, ktoré predstavujú nepriateľskí aktéri, sú rôznorodé a zahŕňajú tradičné akademické zapojenie, ako je spolupráca vo výskume, mobilita zamestnancov a študentov, kybernetická bezpečnosť a personál.

Tento webinár sa zameria na hrozbu zvnútra alebo na spôsoby, akými sa nepriateľskí aktéri môžu snažiť získať prístup k výskumu prostredníctvom zasvätených osôb, ktoré majú vedomosti alebo prístup k infraštruktúre a informáciám organizácie a mohli by vedome alebo neúmyselne získať prístup k citlivému výskumu alebo poznatkom na nelegitímne účely.

Registrácia.


  • Zdroje na riadenie bezpečnostných rizík vo výskume (15. novembra 2024, 11:30-13:00)

Na tomto podujatí sa skonsolidujú existujúce usmernenia na podporu bezpečnosti výskumu, pričom sa zdôrazní dostupnosť vnútroštátnych usmernení vypracovaných v USA, Kanade, Spojenom kráľovstve a v európskych členských štátoch, ako je Dánsko.

Prednášajúci si vypočujú aj informácie o akadémii G7, úložisku vyvinutom členmi G7 na podporu bezpečnosti výskumu, a o manažéroch výskumu, ktorí vyvinuli vlastné nástroje a zdroje využívajúce otvorený výskum na identifikáciu a zmiernenie rizík bezpečnosti výskumu.

Registrácia.


  • Produkty na podporu riadenia bezpečnosti výskumu (12. decembra 2024, 11:30-13:00)

Počas tohto zasadnutia si účastníci vypočujú používateľov komerčne dostupného softvéru na podporu riadenia bezpečnosti výskumu. Používatelia opíšu riešenia, ktoré podporujú rôzne aspekty riadenia bezpečnosti výskumu vrátane riadenia pracovných postupov, náležitej starostlivosti tretích strán a analýzy výskumných údajov, a poskytnú prevádzkový pohľad na ich používanie s možnosťou otázok a odpovedí.

Registrácia.


Každé z plánovaných online podujatí poskytne praktickú podporu manažérom výskumu vrátane diskusie o prípadových štúdiách, odkazov na verejne dostupné nástroje, zdroje a komerčne dostupné produkty.


Prednášajúci

Prednášajúci Jennifer Johnson, Sapna Marwaha, Linsey Dickson a Joe Timlin sú autormi správy ARMA UK „Komplexná spolupráca“, v ktorej zistili, že výskumné organizácie v Spojenom kráľovstve čelia bezprecedentným výzvam súvisiacim so zložitosťou a prierezovou povahou národných smerníc o bezpečnosti výskumu a príslušných právnych predpisov. V správe, do ktorej sa zapojili manažéri a sponzori výskumu v celom Spojenom kráľovstve a medzinárodné zainteresované strany v USA, Kanade a Austrálii, sa okrem dlhodobých reakcií a kultúrnych zmien identifikovala potreba okamžitých opatrení, ktoré by zainteresovaným stranám na všetkých úrovniach ponúkli praktické riešenia.

Jennifer Johnson zastupuje ARMA a Loughborough University v pracovnej skupine pre Fórum pre bezpečnosť vo vysokom školstve a v konzultačnej skupine pre revíziu bezpečnostnej ochrany na akademickej pôde, ktorú uskutočnilo britské ministerstvo pre vedu, inovácie a technológie (DSIT). Pravidelne ju vyzývajú sektorové orgány, aby diskutovala o prístupoch Spojeného kráľovstva k operacionalizácii reakcie na otázky bezpečnosti výskumu s medzinárodnými skupinami, napríklad prostredníctvom Universities UK. Je členkou Rady medzinárodnej siete spoločností pre riadenie výskumu a predsedníčkou ich pracovnej skupiny.

Sapna Marwaha je podpredsedníčkou Asociácie výskumných manažérov a administrátorov (ARMA) a aktívne sa zapája do národnej reakcie v Spojenom kráľovstve.  Je tiež členkou Európskej asociácie výskumných manažérov a Medzinárodnej spoločnosti výskumných manažérov so sídlom v USA a spolu s Joeom Timlinom prednášala o bezpečnosti výskumu na ich konferenciách v Odense a Seattli.  Sapna publikovala myšlienky o bezpečnosti výskumu v časopisoch Research Professional a wonkhe.

Linsey Dicksonová je bývalou predsedníčkou pracovnej skupiny INORMS a členkou ARMA. Prednášala o bezpečnosti výskumu v celej Európe a na medzinárodnej úrovni a bola požiadaná, aby zastupovala sieť mladých európskych výskumných univerzít (Young European Research Universities Network – YERUN) ako tematická expertka na stretnutí zainteresovaných strán o bezpečnosti výskumu, ktoré zorganizovala Európska komisia, a prispela k ich práci na podporu bezpečnosti výskumu a rámcového programu EÚ. Linsey tiež vystúpila na podujatí CEEasia Forum 2024, ktoré sa konalo za okrúhlym stolom s cieľom riešiť naliehavú potrebu zvýšenia bezpečnosti výskumu vo vysokoškolskom vzdelávaní v celej strednej Európe.

Joe Timlin podporoval komplexnú spoluprácu ARMA a následné projekty FCDO SIN a ponúka kľúčovú prevádzkovú perspektívu, keďže implementoval bezpečnostné kontroly výskumu na univerzitách Northumbria a Loughborough. Má inštitucionálne vzťahy s RCAT a NPSA; aktívne prispieva k vzdelávaniu a rozvoju ARMA a bezpečnostnej podskupine HEECA; a zastupoval sektor na národných a medzinárodných podujatiach vrátane podujatí UUKi a SIN Research Security v Londýne, Paríži a Ríme.

 

Zverejnené: 2.10.2024; autor: onz 

Pridať do Google Calendar