Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Dôležité dokumenty

Strategic Research and Innovation Agenda (SRIA) EOSC (Verzia 1.2, november 2023) 

SRIA 1.2

Aktuálnu verziu dokumentu SRIA schválila Rada partnerstva EOSC na svojom piatom stretnutí 6. decembra 2023. SRIA 1.2 tiež obsahuje Viacročný plán pre EOSC na roky 2025-2027.

Strategic Research and Innovation Agenda (SRIA) EOSC (Verzia 1.1, 1.11.2022)

SRIA 1.1

Aktualizovaná verzia Strategickej agendy pre výskum a inovácie (SRIA 1.1), vznikla s cieľom začleniť Viacročný plán pre EOSC (MAR) 2023-2024 do SRIA. Aj preto verzia SRIA 1.1 nie je úplnou aktualizáciou predošlej verzie SRIA 1.0. Počas roku 2023 bude následne vypracovaná nová verzia SRIA 2.0 v spolupráci s EOSC komunitou a Európskou komisiou. 


Viacročný plán pre EOSC

Viacročný plán EOSC (MAR – Multiannual Roadmap) 2023 – 2024 bol zverejnený. MAR 2023-2024 poskytuje rámec priorít s odvodenými aktivitami a ukazovateľmi pre druhú etapu implementácie SRIA v rámci programu Horizont Európa. Druhá etapa (2023 – 2024) sa má zameriavať aj na zapojenie priemyselných hráčov, čo vytvorí ďalšiu pridanú hodnotu. V rámci tejto etapy má prísť k prepojeniu EOSC okrem vedeckej komunity, aj so širším verejným a súkromným sektorom.

Za hlavné priority plánu boli označené nasledovné oblasti:

    • Obchodné/zdrojové modely
    • Rozvoj EOSC-Core a vstupných postupov
    • Interoperabilita a vyhľadávanie dát
    • Kvalita dát
    • Zapojenie členských krajín
    • Uznanie a ocenenie vedcov

Dokument Multi-Annual Roadmap pre obdobie 2023 – 2024 je súčasťou dokumentu SRIA 1.1. 


Strategic Research and Innovation Agenda (SRIA) EOSC (Verzia 1.0, 21.6.2021)

SRIA 1.0

Hlavným cieľom Strategickej agendy pre výskum a inovácie (Strategic Research and Innovation Agenda – SRIA) je definovať všeobecný rámec pre budúce strategické aktivity v oblasti výskumu, vývoja a inovácií vo vzťahu k Európskemu cloudu pre otvorenú vedu (EOSC). Tento rámec sa bude rozvíjať a ďalej definovať v rámci európskeho partnerstva EOSC, vytvoreného v rámci programu Horizont Európa.


“Memorandum of Understanding” (verzia – draft, z 26.2.2021) pre partnerstvo EOSC

Memorandum of Understanding stanovuje zmluvné dojednania medzi EK a EOSC asociáciou. Podpísaním memoranda medzi EK a EOSC asociáciou v júni 2021 vzniká európske partnerstvo EOSC.


EOSC-SB: Opinion papers (2024)


EOSC: prierezový európsky dátový priestor pre vedu, výskum a inovácie


EOSC Steering Board a jeho kompetencie

Hlavným cieľom tejto neformálnej expertnej skupiny je od roku 2021 poskytovať poradenstvo a odborné znalosti EK a jej oddeleniam v súvislosti so stratégiou pre EOSC, podporovať koordináciu a synergie s európskymi a národnými politikami a investíciami do EOSC a pomáhať pri monitorovaní celkového strategického vývoja a implementácie EOSC. EOSC-SB je súčasťou dojednaní tripartitného riadenia pre EOSC po roku 2020, kde predstavuje kolektívne záujmy a príspevky členských štátov, asociovaných krajín a záujmov Európskej únie.

EOSC Steering Board – Terms of Reference


Záverečná správa Výkonnej rady EOSC

EOSC Executive Board Final Progress Report

Dokument sumarizuje činnosť Výkonnej rady EOSC počas jej existencie až do     decembra 2020. Účelom výkonnej rady EOSC bolo dohliadať na implementáciu EOSC, poskytovať rady pri implementácii strategických a finančných nastavení a pomáhať pri prechode riadenia EOSC po roku 2020. Január 2021


Strategický implementačný plán EOSC

Európska výkonná rada pre Európsky cloud pre otvorenú vedu (EOSC) vydala v júli 2019 strategický implementačný plán EOSC, ktorým sa zriaďuje prvých päť pracovných skupín a výstupy, ktoré sa budú priamo zaoberať prioritnými oblasťami na vytváranie vedeckého cloudu. Strategický implementačný plán predstavuje činnosti, ktoré prispejú k realizácii EOSC na obdobie rokov 2019 – 2020. Je určený predovšetkým zainteresovaným subjektom zapojeným do budovania európskeho cloudu pre otvorenú vedu. Tento dokument predstavuje komplexný prehľad o vykonávaní EOSC s akčnými líniami a časovými harmonogramami na dané obdobie. Zoznam činností zahŕňa najnovšie schválené projekty Horizont 2020 súvisiace s EOSC.

EOSC Strategic Implementation Plan 2019 – 2020


EOSC pracovný plán 2019 – 2020

Výkonná rada EOSC vydala prvú verziu pracovného plánu EOSC. Plán definuje kľúčové výstupy a ich časové harmonogramy plánované v prvej fáze realizácie EOSC – od polovice roku 2019 do konca roku 2020. Pracovný plán sa bude pravidelne aktualizovať, a to najbližšie v prvom štvrťroku 2020.

EOSC Work Plan 2019-2020

 

Pracovný program Horizontu Európa, oblasť “Research Infrastructures” (pokrývajúci aj oblasť EOSC) na roky 2023-2024

Výzvy týkajúce sa EOSC (označené ako “INFRAEOSC”) sú uvedené na stranách 39-82 dokumentu pracovného programu.


Pracovný program Horizontu Európa, oblasť “Research Infrastructures” (pokrývajúci aj oblasť EOSC) na roky 2021-22

Výzvy týkajúce sa EOSC (označené ako “INFRAEOSC”) sú uvedené na stranách 28-56 dokumentu pracovného programu.


6 odporúčaní pre realizáciu FAIR praktík

Six Recommendations for Implementation of FAIR Practice

Oficiálna publikácia Európskej komisie, október 2020


PID (Persistent Identifier) zásady pre Európsky cloud pre otvorenú vedu

A Persistent Identifier (PID) policy for the European Open Science Cloud

Oficiálna publikácia Európskej komisie, október 2020


 

Prehľad infraštruktúr a iniciatív súvisiacich s EOSC

Landscape of EOSC-related Infrastructures and Initiatives

Oficiálna publikácia Európskej komisie, august 2020


Príručka pre publikácie, dáta a iné výskumné výstupy Open Access – pre H2020 projekty venujúce sa COVID-19 a súvisiacim témam

Guidelines for open access to publications, data and other research outputs – Horizon 2020 projects working on the 2019 coronavirus disease (COVID-19), the severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV-2), and related topics

24. apríl 2020


Európska dátová stratégia

Európska dátová stratégia zverejnená EK dňa 19.2.2020 sa zameriava na vytvorenie jednotného trhu s údajmi, ktorý zabezpečí európsku globálnu konkurencieschopnosť a dátovú suverenitu.
So zámerom zabezpečiť vedúce postavenie EÚ v globálnej ekonomike údajov cieľom tejto európskej dátovej stratégie je:

  • Prijať legislatívne opatrenia týkajúce sa správy údajov, prístupu a opätovného použitia, napríklad na zdieľanie údajov medzi podnikmi a orgánmi verejnej správy v záujme verejnosti.
  • Sprístupniť údaje širším spôsobom otvorením vysoko hodnotných verejne uchovávaných údajov v celej EÚ a umožnením ich opätovného použitia zadarmo;
  • Investovať 2 miliardy EUR do európskeho projektu s vysokým dosahom na rozvoj infraštruktúr na spracovanie údajov, nástrojov na zdieľanie údajov, architektúr a mechanizmov riadenia na prospešné zdieľanie údajov a na združovanie energeticky účinných a dôveryhodných cloudových infraštruktúr a súvisiacich služieb;
  • Umožniť prístup k bezpečným, fair a konkurencieschopným cloudovým službám uľahčením vytvorenia trhu obstarávania služieb spracovania údajov a vytvorením jasného regulačného rámca pre cloud;
  • Umožniť používateľom, aby mali kontrolu nad svojimi údajmi a investovali do budovania kapacít pre malé a stredné podniky a digitálne zručnosti;
  • Podporovať zavádzanie spoločných európskych dátových priestorov v kľúčových odvetviach, ako je priemyselná výroba, ekologické obchody, mobilita alebo zdravie.

V rámci dátovej stratégie Európska komisia uverejnila správu o zdieľaní údajov medzi podnikmi a vládou (B2G). Správa od skupiny odborníkov na vysokej úrovni obsahuje súbor politických, právnych a finančných odporúčaní, ktoré prispejú k tomu, aby zdieľanie údajov B2G vo verejnom záujme bolo škálovateľnou, zodpovednou a udržateľnou praxou v EÚ.

Dokumenty na stiahnutie: Európska dátová stratégia – Európska komisia (europa.eu)

Lundská deklarácia o maximalizácii výnosov výskumných dát 

Slovensko na čele s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR a ministrom Danielom Bútorom, podporilo a privítalo Lundskú deklaráciu o maximalizácií prínosov výskumných dát. Lundská deklarácia vznikla v čase švédskeho predsedníctva v Rade EÚ a Slovensko k nej pristúpilo 8. júna 2023. 

Deklarácia kladie dôraz na posilnenie, zefektívnenie a maximalizáciu prínosov FAIR a otvorených výskumných dát v Európe.

Celé znenie pristúpenia Slovenska k Lundskej deklarácii o maximalizácii prínosov výskumných dát. 


Vývoj Európskeho cloudu pre otvorenú vedu (EOSC) 

Informácie o vývoji Európskeho cloudu pre otvorenú vedu (EOSC)

Cieľom tohto prehľadu je informovať EOSC komunitu na Slovensku o aktuálnom vývoji EOSCu k máju 2021, o orgánoch, ktoré koordinujú implementáciu EOSC na európskej úrovni a o hlavných strategických materiáloch, ktorými sa má proces budovania EOSCu riadiť.

AKTUALITY

Ďalšie aktuality

PODUJATIA

EOSC Winter School 2025

Zimná škola EOSC 2025 spojí zainteresovaných aktérov v oblasti projektov...

Open Science festival

Festival ponúkne odborné prednášky, výmenu znalostí a mnoho ďalšieho v...

Ďalšie podujatia