Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Vinnova: Švédsko môže posilniť svoju pozíciu v kvantovej technológii

Švédsko má tiež silný výskum v oblasti kvantovej technológie. Zdroj: https://sciencebusiness.net

Kvantová technológia sa rýchlo rozvíja a očakáva sa, že sa stane kľúčovou technológiou v oblastiach ako zdravotníctvo, energetika, financie a obrana. Švédsko má silný výskum, ale v súčasnosti je vo veľkej miere závislé od súkromného financovania. Teraz je potrebná národná koordinácia, aby bolo možné využiť obrovské príležitosti.

Volá sa druhá kvantová revolúcia a ide okrem iného o vývoj kvantových počítačov s ďaleko väčším potenciálom ako klasické počítače, hypersenzitívne metódy merania a komunikáciu zabezpečenú proti odpočúvaniu. Kvantová technológia zohráva dôležitú úlohu ako faktor, ktorý umožňuje okrem iného energetickú účinnosť – v neposlednom rade pri dnešnej naliehavej potrebe zmenenej výroby energie a nestabilnej geopolitickej situácii.

V krajinách po celom svete sa kvantum považuje za kľúčovú technológiu, ktorá ovplyvní veľkú časť spoločnosti. Veľké investície sa realizujú tak v EÚ, ako aj v jednotlivých krajinách Európy, Severnej Ameriky, Ázie a Austrálie.

Jednou z iniciatív EÚ v oblasti kvantových technológií je „Európska kvantová komunikačná infraštruktúra“ s cieľom vybudovať bezpečnú infraštruktúru pre dáta a komunikáciu v celej EÚ. Financovanie pozostáva z fondov EÚ aj z prostriedkov jednotlivých členských štátov. Švédska inovačná agentúra Vinnova rozhoduje o financovaní švédskeho uzla vedeného KTH Royal Institute of Technology v Štokholme, kde spolupracuje niekoľko švédskych univerzít a spoločností.

Švédsko je ďaleko vpredu vo výskume kvantových technológií

Švédsko má tiež silný širší výskum v oblasti kvantovej technológie, najmä vďaka veľkej investícii do Wallenberg Center for Quantum Technology, WACQT. Je to však súkromné a má časovo obmedzené financovanie od nadácie Knut a Alice Wallenbergovcov (KAW). Zodpovedajúce väčšie financovanie nie je k dispozícii ani v oblasti vzdelávania a inovácií v oblasti kvantových technológií. Preto je potrebná dobre financovaná národná kvantová stratégia, ktorá môže pomôcť koordinovať zdroje, stanoviť priority investícií a prispôsobiť výskumné úsilie.

-Teraz začíname získavať nástroje, aby sme mohli ovládať kvantové systémy a tým využívať vlastné kvantové fyzikálne javy. Ide o veľmi rýchly vývoj. Je zrelý čas začať ich používať komerčne a v spoločnosti a je potrebná národná stratégia a financovanie, ktoré koordinuje všetky aspekty vývoja, uviedol Per Delsing, profesor experimentálnej fyziky v Chalmers, ktorý vedie prácu s WACQT.

Opisuje to tak, že rôzne aplikácie kvantovej technológie, ktoré budú mať čoraz väčší vplyv na spoločnosť, sú na ceste k skutočnému použitiu. Špecializovanejšie oblasti použitia, ako napríklad meracie technológie v biologických vedách, sú blízko k uvedeniu do prevádzky, zatiaľ čo napríklad kvantový počítač, o ktorom sa predpokladá, že môže spôsobiť revolúciu v spoločnosti, je o niečo ďalej.

Kvantová technológia má obrovský potenciál v oblastiach ako energetická efektívnosť, bezpečnosť a zdravie a Švédsko je vo výskume ďaleko vpredu.

Na WACQT v Chalmers sa teraz stavia kvantový počítač, ktorý má 25 kvantových bitov a začne fungovať tento rok. Cieľom je škálovať ho na 40 kvantových bitov a následne 100. Aby ste mohli robiť veci, ktoré klasický počítač nedokáže, ako napríklad superrýchla optimalizácia komplikovaných logistických problémov, musíte dosiahnuť viac ako 50-60 kvantových bitov, hodnotí Per Delsing.

Týmto spôsobom sa môže posilniť pozícia Švédska v oblasti kvantových technológií

Vinnova spolu s WACQT, Swelife a Švédskou výskumnou radou vypracovali správu Švédska kvantová agenda, ktorá identifikuje niekoľko oblastí rozvoja na posilnenie postavenia Švédska v oblasti kvantovej technológie. Zahŕňa potrebu formulovať švédsku národnú stratégiu, koordináciu všetkých aktivít v oblasti, podporu vzdelávania a inovácií a zabezpečenie dlhodobej finančnej podpory kvantového výskumu.

Kvantová technológia má obrovský potenciál v oblastiach, ako je energetická efektívnosť, bezpečnosť a zdravie, a Švédsko je ďaleko vpredu vo výskume. Popri akademickej pôde už zohrávajú významnú úlohu v rozvoji etablované spoločnosti aj start-upy, ale úsilie je potrebné koordinovať. Aby si Švédsko udržalo svoju dlhodobú konkurencieschopnosť v oblasti kvantových technológií, musíme teraz vybudovať národný ekosystém pre inovácie a komercializáciu technológie, uviedla Darja Isaksson, generálna riaditeľka agentúry Vinnova.

Deep Light Vision v Lunde je start-up, ktorý vyvíja komerčný merací prístroj na okysličovanie založený na kvantovej technológii. Cieľom výskumnej skupiny, ktorá stojí za spoločnosťou, je dokázať použiť kvantové štruktúry na meranie okysličovania v prednej srdcovej stene a v mozgu. To by sa mohlo použiť na diagnostiku mŕtvice a byť veľkou pomocou na pohotovostných oddeleniach nemocníc.

Kvantová technológia je sľubnou novou technologickou oblasťou a je mimoriadne dôležité zvýšiť povedomie rozhodovacích orgánov, investorov a verejnosti. Pre start-upy je pozitívne, že dostanú všetku podporu, ktorú môžeme, aby Švédsko nezaostávalo v tejto oblasti, ktorá sa v pomerne blízkej budúcnosti môže stať veľmi dôležitou pre našu ekonomiku, konkurencieschopnosť a rozvoj spoločnosti všeobecne, uviedol VD Johannes Swartling.

Tu nájdete správu „Švédska kvantová agenda

Ako vlastne funguje kvantová technológia?

Kvantová technológia je založená na kvantovej mechanike – fyzike, ktorá opisuje svet v jeho najmenšom meradle. Revolúcia spočíva v relatívne novej schopnosti ovládať a manipulovať s jednotlivými kvantovými systémami, ako sú jednotlivé atómy a svetelné častice. Táto schopnosť otvára dvere úplne novej technológii s veľkými možnosťami. Kvantová technológia je rozdelená do štyroch podoblastí:

  1. Kvantové počítače – majú potenciál vykonávať výpočty, ktoré klasický počítač nedokáže, vrátane riešenia zložitých optimalizačných problémov, napríklad v logistike, sekvenovaní DNA a strojovom učení.
  2. Kvantová simulácia – kvantové simulácie zložitých molekúl nám môžu pomôcť pri vývoji nových liekov, alebo katalyzátorov. Môže nám tiež pomôcť navrhnúť nové materiály.
  3. Kvantová komunikácia – využíva zapletené stavy na odosielanie správ, ktoré nie je možné zachytiť. Z dlhodobejšej perspektívy sa diskutuje o novom internete vybudovanom pre kvantové informácie, o kvantovom internete.
  4. Kvantové senzory – môžu umožniť výrazne presnejšie merania. Príkladom sú lepšie atómové hodiny používané v GPS, druhým sú senzory pre lekársku diagnostiku.

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://www.vinnova.se, zverejnené: 23. 3. 2023, autor: rpa