Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Univerzita v Tartu: Severské a pobaltské spoločnosti rizikového kapitálu a univerzity spolupracujú pri starostlivosti o startupy založené na vede

Tartu
Univerzita v Tartu v Estónsku. Zdroj: https://sciencebusiness.net

Každoročné podujatie pre startupy sa stalo ústredným bodom pre spoločnosti založené na vedeckých poznatkoch v počiatočnom štádiu, aby mohli komunikovať s investormi, aby presadili svoje nápady a vydali sa na trh.

Stretnutie zamerané na pripravenosť investorov nazvané Science Base Camp organizuje Superangel, spoločnosť rizikového kapitálu (VC) so sídlom v Talline, s podporou univerzít a spoločností rizikového kapitálu v celej Škandinávii a Pobaltí. Najnovší vedecký základný tábor sa virtuálne konal v marci 2022 a zúčastnilo sa ho 20 tímov z 12 univerzít v regióne, ako aj takmer tucet investičných spoločností. Štyri zúčastnené tímy (Gearbox BioSciences, Silkytics, Lightcode Photonics a Vetik OÜ) sú startupy Univerzity v Tartu v Estónsku.

Triinu Lööve, koordinátor spin-off programu Univerzity v Tartu, uviedol, že vedecký základný tábor dal tímom, ktoré začali na univerzite, príležitosť otestovať svoje nápady na investoroch a budúcich klientoch. Ako uviedol Lööve: „Týmom to pomôže urobiť správne rozhodnutia pre ich ďalší vývoj oveľa rýchlejšie.“

Ako uviedol povedal Kalev Kaarna, manažér rizikového rozvoja v spoločnosti Superangel a organizátor Science Base Camp: „VC hľadajú dobrý tok startupov v oblasti hlbokých technológií. Keď povieme, že privedieme špičkové tímy zo špičkových univerzít v Škandinávii a Pobaltí, potom ich to zaujíma.“

Tohtoročný vedecký základný tábor bol organizovaný s pomocou inštitúcií, vrátane Chalmers University of Technology v Göteborgu, Švédsko; Aalto University, University of Jyväskylä a Tampere University vo Fínsku; a University of Tartu a Tallinn University of Technology v Estónsku. Medzi investorov zo severských krajín a Pobaltia, ktorí sa zúčastnili, patril Norrsken VC zo Švédska; Voima Ventures, Butterfly Ventures, Nordic Ninja, Inventure a Innovestor z Fínska; Karma Ventures z Estónska; a Practica Capital z Litvy, medzi inými.

Podľa Kaarna sa Science Base Camp vyvinul z iného podujatia organizovaného spoločnosťou Superangel s názvom Base Camp. Base Camp bol spustený na podporu existujúcich startupov prostredníctvom hackathonov, ktoré umožnili spoločnostiam napredovať v ich produktoch a podnikaní. Kaarna poznamenal, že Pipedrive, spoločnosť poskytujúca softvér ako službu, ktorá dosiahla status jednorožca, interne použila formát hackathon na vývoj ďalších verzií svojho produktu.

Ako uviedol Kaarna: „Je to užitočný formát pre startupy, aby posunuli svoj produkt na ďalšiu úroveň.“ Poznamenal, že počas Base Campu majú účastníci prístup k rôznym mentorom, ktorí im radia v otázkach od objavovania zákazníkov cez vývoj produktov až po marketing. Ďalej Kaarna dodal: „Počas týchto dní skutočne robia veci. Mnoho tímov povedalo, že za tri dni dosiahli to, čo by urobili za tri mesiace. V tom je tá krása.“

V posledných rokoch však Superangel videl viac vedeckých tímov, ktoré sa uchádzali o základný tábor, čo spochybnilo jeho dynamiku, pretože tieto druhy akademicky zakorenenejších tímov vyžadujú iné druhy pomoci ako typické startupy, ktoré sa viac zameriavajú na vývoj produktov.

Ako poznamenal Kaarna: „Ak budujete hardcore vedecky založený hardvérový startup, za 72 hodín nemôžete dosiahnuť nič dôležité v súvislosti s vaším produktom.“

Vedecké tímy namiesto toho potrebujú lepšie porozumieť tomu, ako testovať trhy, ako vytvárať svoje marketingové správy alebo navrhovať organizačné štruktúry a rozdeliť si úlohy a zodpovednosti. Ako uviedol Kaarna: „Zdá sa, že všetky strategické otázky nikdy nebudete musieť zodpovedať alebo diskutovať vo svojom tíme.“

To viedlo k vytvoreniu vedeckého základného tábora, ktorý sa prvýkrát konal v roku 2021. Superangel zorganizoval podujatie prostredníctvom partnerstva s univerzitami v severských krajinách a Pobaltí, ako aj v spolupráci s vedeckými parkami, ako je Tehnopol v Talline a vedecký park Tartu. Ako dodal Kaarna: „Chceli sme dať výskumným tímom príležitosť získať spätnú väzbu od investorov a poskytovateľov rizikového kapitálu vo formáte, ktorý nie je prezentáciou súťaže.“

Podľa všetkých ukazovateľov bol tohtoročný vedecký základný tábor úspešný. Zo 40 žiadateľov organizátori vybrali 20 sľubných tímov s rôznymi nápadmi, od vedy o softvéri a materiáloch až po zdravotnú techniku, inteligentné senzory a biotechnológiu. Niektoré koncepty prezentované účastníkmi zahŕňali nositeľnú platformu na podporu zdravia a wellness, trojrozmerné kamery, softvér na kybernetickú bezpečnosť a trvalo udržateľné poskytovanie dronov ako služby.

Podujatie konkrétne privítalo tímy a startupy s intenzívnym výskumom a vývojom, vedecky založené na hlbokých technológiách, vrátane tých, ktoré viedli akademici, ako sú študenti alebo členovia fakulty, dodal.

Vybrané tímy sa mohli zúčastniť mentorských stretnutí s investormi a všetci žiadatelia mali prístup k mnohým webinárom a workshopom ponúkaným počas tábora.

Ako vysvetlil Kaarna: „Vo vedeckom základnom tábore robíme workshopy o získavaní platených zákazníkov, workshopy o tom, ako pracovať s korporáciami, ako aj o tom, čo investori chcú od startupov v oblasti hlbokých technológií a aké sú trendy v investovaní do hlbokých technológií v Európe.“

Kaarna poznamenal, že účasťou na vedeckom základnom tábore investori zase získajú prehľad o tom, ako fungujú rôzne nové startupy, a môžu posúdiť, či sú alebo nie sú na investície pripravené. Ako ďalej dodal o udalosti: „Poskytuje to veľa informácií pre investorov, aby sa mohli rozhodnúť.“ Dodal, že investori vedia, že vedecky založeným startupom to niekedy trvá dlhšie, kým sa dostanú na trh, ale veria, že táto dodatočná pomoc stojí za to.

Ako ďalej uviedol Kaarna: „Každý pochopil, že s vedecky založenými tímami je náročnejšie vyrásť na rýchlo rastúcu spoločnosť. Ale ak naozaj chcete mať zásadný vplyv na klimatické ciele alebo vyriešiť akékoľvek iné naliehavé problémy, potom sú vedecky založené startupy najlepším spôsobom.“ Ďalej dodal: „Ľudia sú ochotní zasiahnuť skôr, aby živili a podporovali vedecké tímy v ranom štádiu, ktoré uvažujú o začatí podnikania o šesť mesiacov alebo o 12 mesiacov.“

Kaarna dodal na záver, že Superangel plánuje usporiadať ďalší Science Base Camp v roku 2023.

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://ut.ee, zverejnené: 5. 4. 2022, autor: rpa