Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Švédsko sa od začiatku svojho predsedníctva zameriava na strategickú autonómiu

Švédsky premiér Ulf Kristersson v prejave v Európskom parlamente, keď krajina začínala svoje predsedníctvo v EÚ. Zdroj: https://sciencebusiness.net

Jednou z priorít šesťmesačného predsedníctva Švédska v Rade EÚ bude zabezpečiť, aby Európa mohla inovovať a rozvíjať svoje spoločnosti v globálnej konkurencii.

Inovácie a strategická autonómia budú stredobodom pozornosti nasledujúcich šesť mesiacov, keďže Švédsko je na čele predsedníctva v Rade EÚ.

Vyhliadky na vedúce postavenie Európy v globálnych inováciách sú pochmúrne, ale premiér Ulf Kristersson vo svojom prejave, v ktorom načrtol víziu predsedníctva svojej krajiny, prisľúbil členom Európskeho parlamentu, aby zhromaždili členské štáty EÚ, aby tento problém vyriešili.

Ako uviedol Kristersson: „Dnes míňame na výskum a vývoj podstatne menej ako USA alebo Čína a vysoké ceny energií môžu vytlačiť investície z Európy. Ak si chceme udržať naše popredné znalostné ekonomiky s inovatívnymi odvetviami, musíme zintenzívniť našu hru. Preto potrebujeme dlhodobú novú stratégiu na úrovni EÚ na zvýšenie konkurencieschopnosti a produktivity.“

Globálni konkurenti nestoja na mieste. Ako sa blíži klimatická kríza a ekonomiky sa snažia potlačiť infláciu, USA a Čína zvyšujú svoje investície do kľúčových technológií budúcnosti. Trendy v oblasti čistých technológií sú obzvlášť znepokojujúce pre Európu, ktorá sa spolieha na to, že je lídrom v ekologickom prechode. Minulý rok, ako úder pre konkurencieschopnosť EÚ, USA podpísali zákon o znižovaní inflácie v hodnote 700-miliárd USD, ktorý ponúka podporu pre širokú škálu ekologických technológií vrátane vodíkovej a jadrovej energie.

Ako povedal Kristersson europoslancom: „Reakciu EÚ na tento vývoj je potrebné prioritne analyzovať a prediskutovať.“

V rámci odpovede dúfa, že švédske predsedníctvo pomôže zlepšiť podmienky pre podniky nie kampaňou za viac dotácií, ale skôr zvýšením produktivity a výdavkov na výskum a inovácie.

Poznamenal tiež, že sú potrebné jasnejšie rámce pre zelený a digitálny prechod, aby podniky mohli inovovať. Ako dodal Kristersson: „Ak majú európske spoločnosti vyrábať energiu, vyrábať batérie, elektrické autá a oceľ budúcnosti bez fosílnych palív, všetky potrebujú dobré podmienky na medzinárodnú konkurencieschopnosť.“

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, ktorý v Štrasburgu hovoril s poslancami Európskeho parlamentu, prisľúbil, že v nasledujúcich šiestich mesiacoch bude Komisia pracovať na znížení negatívneho vplyvu amerického zákona o znižovaní inflácie na sektor čistých technológií v EÚ, pričom poznamenal, že blok čelí nespravodlivej konkurencii zo strany masívnych čínskych dotácií v tomto sektore.

Ako dodal Šefčovič: „V reakcii na to za švédskeho predsedníctva zavedieme opatrenia vrátane opatrení týkajúcich sa strategických surovín. Musíme tiež aktualizovať náš rámec štátnej pomoci, aby sme lepšie uľahčili verejné investície.“

Parlament podporuje robiť viac, keďže EÚ prechádza neistými časmi. S ekonomikou v ohrození a krízou životných nákladov Malik Azmani, predseda parlamentnej liberálnej skupiny Renew, uviedol: „Najlepším spôsobom, ako sa tomu brániť, je zamerať sa na inovácie, zabezpečiť zelenú transformáciu a vybudovať modernú Európu a otvorenú ekonomiku. Preto nás teší, že inovácie sú pre vaše predsedníctvo kľúčové.“

Manfred Weber, predseda stredopravej skupiny parlamentu, zdôraznil, že odpoveďou musí byť európske úsilie. Zatiaľ čo americké firmy investujú šesťkrát viac do AI ako Európania a 10 najväčších spoločností investujúcich do kvantovej výpočtovej techniky má sídlo v USA a Číne, „Musíme sa vyrovnať s touto konkurenciou, ale pre nás to tiež znamená, že to musíme urobiť na úrovni v Európe,“ povedal Weber švédskemu premiérovi.

Švédske predsedníctvo prevzalo opraty 1. januára 2023 na šesť mesiacov v rámci pravidelnej rotácie predsedníctva v Rade EÚ. V programe výskumnej politiky sa Švédi zamýšľajú zamerať na prechod na transparentnejší a spoľahlivejší otvorený vedecký publikačný systém, podporovať otvorené a bezpečné zdieľanie údajov vytvorených vo výskumných zariadeniach EÚ a viesť diskusie o tom, ako čo najlepšie využiť synergie medzi rôznymi fondmi EÚ určených na výskum a inovácie.

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 17. 1. 2023, autor: rpa