Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Švajčiarski výskumníci analyzujú „spike“ proteín variantu Omicron v zobrazovacom laboratóriu EPFL

Variant Omicron vo vysokom rozlíšení vysokovýkonným elektrónovým mikroskopom

Vďaka vysokovýkonným elektrónovým mikroskopom v Dubochetovom centre pre zobrazovanie (DCI) boli vedci z École polytechnique fédérale de Lausanne (EPFL) vo Švajčiarsku schopní pozorovať konfiguráciu „spike“ proteínu variantu Omicron v takmer atómovej mierke. To by malo poskytnúť nový pohľad na mechanizmy, ktoré variant používa na obchádzanie vakcín a protilátok.

Pred niekoľkými týždňami sa Lausanne stalo domovom niektorých z najvýkonnejších elektrónových mikroskopov na svete. Sú inštalované v Dubochet Center for Imaging (DCI) – spoločnom výskumnom zariadení prevádzkovanom EPFL, Univerzitou v Lausanne a Univerzitou v Ženeve – a mohli by sa ukázať ako vzácny spojenec v boji proti SARS-CoV-2 a najmä variantu Omicron, ktorý sa rýchlo šíri po celom svete.

Ako uviedol Henning Stahlberg, ktorý založil DCI pre kampus EPFL: „Spolupracujeme s virologickou výskumnou skupinou vedenou Didierom Tronom a proteínovou výskumnou skupinou vedenou Florence Pojer, aby sme vytvorili presný obraz štruktúry spike proteínu variantu Omicron.“ DCI už vytvoril obraz spike proteínu pôvodného vírusu s rozlíšením 2Å – najvyššie doteraz získané rozlíšenie – umožňujúce vedcom zobraziť jednotlivé atómy. Ako dodal Stahlberg: „Teraz presne vidíme, aké mutácie umožňujú variantu Omicron úplne odolať vakcíne AstraZeneca a čiastočne vakcíne Pfizer.“ Pomocou obrázkov elektrónovej mikroskopie s vysokým rozlíšením môžu vedci zlepšiť svoje chápanie toho, ako sa mutovaný spike proteín viaže na bunkové receptory ACE2, čo umožňuje vírusu vstúpiť do ľudských buniek. Tieto poznatky by mohli pomôcť pripraviť cestu k novým terapeutickým prístupom. Ako nadšene uviedol Didier Trono: „Definovanie štruktúry Omicron Spike proteínu menej ako mesiac po prvej identifikácii tohto variantu je ako pristátie na planéte v týždňoch nasledujúcich po jej prvom pozorovaní teleskopom. Potenciál tejto technológie je jednoducho úžasný!“

Štrukturálna analýza, ktorá ešte nebola recenzovaná, bola zverejnená 29. decembra 2021 na platforme s otvoreným prístupom bioRxiv.org pod prístupovým číslom BIORXIV/2021/474250. Teraz ho môžu vedci z celého sveta použiť na vlastný výskum toho, ako variant Omicron reaguje na existujúce lieky.

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://actu.epfl.ch, zverejnené: 5. 1. 2022, autor: rpa