Federálny technologický inštitút ETH Zürich je podľa tohtoročného rebríčka QS najlepšou neanglicky hovoriacou univerzitou na svete. Celkovo však Švajčiarsko stratilo pôdu pod nohami.
ETH Zürich zostáva najlepšou univerzitou v kontinentálnej Európe a jediným účastníkom v rebričku mimo USA a Spojeného kráľovstva v prvej desiatke, vyplýva zo správy výskumnej skupiny Quacquarelli Symonds (QS). Z minuloročného ôsmeho miesta však kleslo na deviate. Pred dvoma rokmi bola na šiestom mieste.
Stratu pozície zaznamenala aj väčšina ostatných švajčiarskych univerzít v 1400-člennom rebríčku. Federálny technologický inštitút v Lausanne (EPFL) sa prepadol zo 14. na 16. miesto, Univerzita v Zürichu (UZH) zo 70. na 83. miesto, Ženevská univerzita (UNIGE) zo 105. na 125. miesto a Univerzita v Berne (UNIBE) zo 119. na 120. miesto. Bazilej sa vzoprel trendu a vyšplhal sa zo 138. na 136. miesto.
V celosvetovom meradle je už 11. rok po sebe na čele rebríčka Massachusettský technologický inštitút (MIT), za ním nasleduje Cambridge a Stanford.
Ukazovatele
Rebríček, jedno z niekoľkých veľkých medzinárodných porovnaní vzdelávania, zostavuje svoj zoznam na základe ukazovateľov vrátane reputácie akademikov a zamestnávateľov, pomeru medzi fakultami a študentmi, citácií výskumov a medzinárodného profilu.
Medzi špičkovými švajčiarskymi inštitúciami, zatiaľ čo ETH Zürich a EPFL dosahujú vysoké skóre v citáciách, medzinárodnom charaktere a reputácii, Univerzita v Zürichu dosahuje najlepšie výsledky v pomere študentov fakulty (Faculty-Student Ratio). Deväť z 10 švajčiarskych univerzít v rebríčku však minulý rok výrazne kleslo na stupnici „reputácie zamestnávateľa“ – hodnotenie „ako inštitúcie pripravujú študentov na úspešnú kariéru a ktoré inštitúcie poskytujú najkompetentnejších, najinovatívnejších a najefektívnejších absolventov“, uvádza QS.
Prezident ETH Zürich Joël Mesot vo vyhlásení uviedol, že je hrdý na trvalo vysoké skóre univerzity, a to aj napriek „rastúcej konkurencii“ po celom svete. Dodal však, že sa obáva vplyvu vojny na Ukrajine na vysokoškolské vzdelávanie, finančných dôsledkov pandémie Covid-19 a nepridruženia Švajčiarska k výskumnému programu Európskej únie Horizont Európa.
Minulý rok, po tom, čo Švajčiarsko odišlo z rokovaní o zastrešujúcej rámcovej dohode s Bruselom, EÚ znížila štatút Švajčiarska v programe Horizont Európa na štatút nepridruženej tretej krajiny. Zatiaľ čo sa švajčiarska vláda zaviazala nahradiť nedostatky vo financovaní, mnohí akademici sa obávajú dlhodobých účinkov na výskum vo Švajčiarsku.
Viac informácií:
QS World University Rankings 2023: Top global universities
Zdroj: https://www.swissinfo.ch; https://ethz.ch, zverejnené: 10. 6. 2022, autor: rpa