Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Spoločnosť Maxa Plancka oslavuje 30. výročie vo východnom Nemecku

Šesť inštitútov Maxa Plancka so sídlom v Sasku sa zaoberá základným výskumom v širokej škále oblastí vrátane antropológie, kognitívnych štúdií, materiálových vied, matematiky a bunkovej biológie. Zdroj: https://www.mpg.de

Základná história výskumných inštitúcií Spoločnosti Maxa Plancka v spolkových krajinách východného Nemecka sa začala 3. júla 1990 – len dva dni po tom, čo vstúpila do platnosti Štátna zmluva o menovej, hospodárskej a sociálnej únii oboch nemeckých štátov. Prvý inštitút v Sasku, Inštitút Maxa Plancka pre fyziku komplexných systémov v Drážďanoch, začal svoju činnosť v lete 1993. Ďalších päť inštitútov nasledovalo jeho príklad. Vtedajší prezident Spoločnosti Maxa Plancka Hubert Markl na túto dobu reflektoval koncom 90. rokov: „Vytvorenie takejto inovácie v rôznych vedeckých oblastiach v Spoločnosti Maxa Plancka bolo nielen jedinečnou výzvou, ale aj vzrušujúcou skúsenosťou.“

Stručný prehľad histórie založenia

Prvým riaditeľom Inštitútu Maxa Plancka pre fyziku komplexných systémov bol Peter Fulde, teoretický fyzik, ktorý predtým pôsobil ako riaditeľ Inštitútu Maxa Plancka pre výskum pevných látok v Stuttgarte. Fulde opustil NDR v roku 1956, keď mal skoro 20 rokov. Zažil založenie a realizáciu tohto cieľa, čo sa však ukázala ako zdĺhavá cesta.

Fulde sa neskôr podelil o svoje skúsenosti z úvodnej tlačovej konferencie a veľké sklamanie, keď Wolfgang Hasenclever, vtedajší generálny tajomník Spoločnosti Maxa Plancka, oznámil vytvorenie iba 35 nových pozícií (dnes má inštitút šesťkrát viac zamestnancov). Kvôli nedostatku bývania počas tohto obdobia Fulde spočiatku spal na matraci v jednej z prázdnych kancelárií v dočasnej budove, v ktorej bol inštitút do roku 1997.

Neuropsychologička Angela Friederici bola vymenovaná za prvú zakladajúcu riaditeľku v spolkových krajinách východného Nemecka v roku 1993. V nezvyčajnej interdisciplinárnej spolupráci prevzala vedenie Inštitútu Maxa Plancka pre neuropsychologický výskum spolu s neurológom D. Yvesom von Cramonom. V roku 2004, po zlúčení s Inštitútom Maxa Plancka pre psychologický výskum v Mníchove a následnom premiestnení mníchovského oddelenia do Lipska, sa inštitút zmenil na Inštitút Maxa Plancka pre ľudské kognitívne a vedy o mozgu. Inštitút vykonáva rozsiahle štúdie na ľuďoch v oblasti vývoja jazyka, formovania pamäti a výskumu mozgovej príhody. Okrem základného výskumu sa venuje aj aplikačne orientovaným otázkam ako je diagnostika dyslexie.

V roku 1995 bol založený Inštitút Maxa Plancka pre chemickú fyziku pevných látok. Frank Steglich, uznávaný vedec s viacerými oceneniami, sa vrátil do svojho rodného mesta Drážďan, aby slúžil ako zakladajúci riaditeľ. Dnes má ústav štyri oddelené oddelenia. Claudia Felser, jedna z troch súčasných podpredsedníčok Spoločnosti Maxa Plancka, je členkou personálu. Výskum ústavu sa sústreďuje na metalografiu a materiálový pokrok, pričom zahŕňa oblasti ako nízkoteplotné a vysokotlakové štúdie, teoretické analýzy, štrukturálne výskumy a analýzy.

V tom istom roku bol v Lipsku založený Inštitút Maxa Plancka pre matematiku vo vedách. Spoločnosť Maxa Plancka tak podporila dlhoročnú miestnu výskumnú tradíciu a za zakladajúceho riaditeľa vymenovala Eberharda Zeidlera, rodáka z Lipska a vedca z miestnej univerzity. Vo svojom otváracom prejave pre inštitút Zeidler poznamenal: „Matematika je pozoruhodný doplnkový nástroj ľudského poznania, ktorý umožňuje skúmanie oblastí vzdialených od ich každodennej sféry skúseností.“ Skúsenosti ukázali, že sa dosiahli významné pokroky prostredníctvom riešenia konkrétnych otázok v rámci prírodných vied, ako aj prostredníctvom inherentne riadeného hľadania základných matematických štruktúr. Matematika dnes slúži ako intelektuálna výzva aj ako kľúčová technológia.

V roku 1997, po založení Inštitútu molekulárnej bunkovej biológie a genetiky Maxa Plancka v Drážďanoch, už bolo na obzore úplné sekvenovanie ľudského genómu. Poznanie celej sekvencie DNA rôznych organizmov bolo uznané ako jedinečná príležitosť pre molekulárnu bunkovú biológiu. Tento potenciál sa snažil využiť tím zakladajúcich riaditeľov z Fínska (Kai Simons), Talianska (Marino Zerial), USA (Anthony Hyman a Jonathan Howard) a Nemecka (Wieland Huttner). Okrem toho organizačný model inštitútu bol a stále zostáva nekonvenčný a osobitý: výskum nie je rozdelený na oddelenia, ale má formu tesne prepojenej a flexibilnej vedeckej siete, ktorá sa vyznačuje minimálnou hierarchickou štruktúrou.

Založením Inštitútu Maxa Plancka pre evolučnú antropológiu Spoločnosť Maxa Plancka inaugurovala ďalší interdisciplinárny inštitút združujúci vedcov z prírodných a humanitných vied. Ich spoločným cieľom je ponoriť sa do zložitejšieho skúmania ľudskej histórie. Toto úsilie sa uskutočňuje prostredníctvom komplexných komparatívnych analýz zahŕňajúcich gény, kultúry, kognitívne schopnosti, jazyky a spoločenské rámce historických aj súčasných ľudských populácií a skupín, spolu s porovnaním s primátmi, ktoré sú úzko späté s ľuďmi. Zakladajúci riaditelia inštitútu pochádzali zo Švédska (Svante Pääbo), Švajčiarska (Christophe Boesch), USA (Michael Tomasello) a Spojeného kráľovstva (Bernard Comrie). Okrem toho sa ústav stal kolískou úplne nového odboru: paleogenetiky, za čo jeho riaditeľ Svante Pääbo dostal v roku 2022 Nobelovu cenu za medicínu.

„Majáky“ výskumu

Ako uviedol v roku 2003 prezident Max Planck Peter Gruss: „V budúcnosti sa nesplní všetko, čo sme si predstavovali alebo želali, ale niet pochýb o tom, že boli položené základy pre pozitívne vyhliadky rozvoja medzinárodne konkurencieschopného výskumu.“ Ďalej dodal: „Výskumné ústavy Maxa Plancka zriadené v nových federálnych štátoch sú už celosvetovo uznávané ako majáky výskumu.“

Nedávne údaje mu dávajú za pravdu: dnes šesť inštitútov Maxa Plancka zahŕňa takmer 30 výskumných oddelení s viac ako 2 000 zamestnancami a kumulatívnym ročným rozpočtom presahujúcim 90-miliónov EUR. Medzi najvýznamnejšie ceny posledných rokov patrí Nobelova cena za medicínu 2022 pre Svanteho Pääba, Körberova cena 2022 pre Anthonyho Hymana, prelomové ceny pre Svanteho Pääba a Anthonyho Hymana 2016 a 2022, cena Paula Ehrlicha a Ludwiga Darmstaedtera za Step0111 Hanhana2 , Hegelova cena 2009 pre Michaela Tomasella a Cena Gottfrieda Wilhelma Leibniza pre Angelu Friederici, Franka Jülichera a Rodericha Moessnera. Okrem toho boli v Sasku získané mnohé granty ERC od Európskej rady pre výskum.

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://www.mpg.de, zverejnené: 4. 9. 2023, autor: rpa