Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Spoločná iniciatíva pre dôveryhodnú AI

Fotomontáž s podporou AI zobrazuje „Výukové centrum Rolex“ EPFL a hlavnú budovu ETH Zürich. Zdroj: ttps://ethz.ch

ETH Zürich a EPFL spúšťajú „Swiss AI Initiative“, ktorej cieľom je predstaviť Švajčiarsko ako popredné globálne centrum pre vývoj a implementáciu transparentnej a spoľahlivej umelej inteligencie (AI). Nový superpočítač Alps so sídlom vo Švajčiarskom národnom superpočítačovom centre (CSCS) poskytuje podpornú infraštruktúru svetovej triedy.

Na jar 2024 bude nový superpočítač Alps uvedený do prevádzky vo Švajčiarskom národnom superpočítačovom centre (CSCS) ETH Zürich v Lugane. Alps, ktorý sa môže pochváliť ďalšou generáciou viac ako 10 000 grafických procesorových jednotiek (GPU), je jedným z najvýkonnejších počítačov na svete pre aplikácie v oblasti umelej inteligencie (AI). Tento nový počítač poskytuje švajčiarskym vedcom prístup k výpočtovému výkonu, ktorý majú len najväčšie svetové technologické spoločnosti.

Technologický náskok na ochranu digitálnej suverenity Švajčiarska

Nový superpočítač teda poskytuje Švajčiarsku výraznú konkurenčnú výhodu oproti medzinárodným rivalom. Je to preto, že infraštruktúra pre superpočítače je celosvetovo nedostatková v dôsledku rýchleho rozvoja generatívnej AI a – ak je k dispozícii – väčšinou ju vlastní hŕstka veľkých nadnárodných spoločností. „Prostredníctvom tejto spoločnej iniciatívy chceme využiť našu výhodu lokality a umožniť prenos odborných znalostí Švajčiarska v oblasti umelej inteligencie na spoločnosť ako celok,“ vysvetlil Christan Wolfrum, viceprezident ETH pre výskum. Ďalej dodal: „Veda musí prevziať priekopnícku úlohu v takejto perspektívnej oblasti, a nie ponechať to na niekoľko nadnárodných korporácií. Len tak môžeme zaručiť nezávislý výskum a digitálnu suverenitu Švajčiarska.“

Transparentnosť a otvorený zdroj

Cieľom iniciatívy je rozvíjať a školiť nové veľké jazykové modely (LLM). Tieto musia byť transparentné, poskytovať zrozumiteľné výsledky a zabezpečiť splnenie právnych, etických a vedeckých kritérií. „Na rozdiel od veľkých jazykových modelov, ktoré sú dnes bežne dostupné vo verejnej sfére, švajčiarska iniciatíva AI silne zdôraznila transparentnosť a otvorený zdroj. Každý musí byť schopný pochopiť, ako boli modely trénované, druh použitých údajov a ako sa získavajú výsledky,“ zdôraznil Jan Hesthaven, Provost a viceprezident pre akademické záležitosti v EPFL.

Na vývoj takýchto modelov bude švajčiarska iniciatíva AI používať desať miliónov GPU hodín na novom počítači Alps počas nasledujúcich 12 mesiacov, čo zodpovedá výpočtovému výkonu jedného GPU bežiaceho pri plnom zaťažení viac ako 1 100 rokov. Švajčiarsko je preto prvou krajinou na svete, ktorá prevádzkuje výskumnú infraštruktúru na novej generácii NVIDIA Grace Hopper Superchip.

Švajčiarska iniciatíva AI už funguje

Táto dodatočná výpočtová kapacita sa využije na vývoj nových základných modelov AI špecifických pre daný priemysel na použitie v rôznych oblastiach, ako je robotika, medicína, klimatické vedy alebo diagnostika. Okrem toho bude iniciatíva tiež skúmať základné otázky vo vývoji a používaní modelov LLM, ako napríklad: Akú formu bude mať budúca interakcia medzi ľuďmi a AI? Aký je vhodný etický rámec? Ako spravujeme bezpečnosť a ochranu osobných údajov? Aké nové prístupy možno použiť na zväčšenie modelov a ich energetickú efektívnosť?

AI pre priemysel a verejnú správu

Švajčiarska iniciatíva AI si stanovila za cieľ spojiť vedu, priemysel a politiku, aby spolupracovali pri formovaní a napredovaní vo vývoji a využívaní umelej inteligencie vo Švajčiarsku. Existujúce partnerstvá so spoločnosťami, nemocnicami a orgánmi verejného sektora sa budú ďalej rozširovať. CTO Swisscom Gerd Niehage komentoval: „V Swisscom vítame švajčiarsku iniciatívu AI, najmä preto, že sme presvedčení, že bude dôležitým stavebným kameňom digitálnej budúcnosti Švajčiarska. Urýchľuje digitálnu transformáciu a vytvára nové schopnosti, ktoré naša krajina potrebuje, aby mohla hrať dominantnú úlohu v oblasti generatívnej umelej inteligencie. Pre Swisscom sú riešenia umelej inteligencie, ako je Swiss AI Initiative, kľúčovým prvkom inovatívnych digitálnych riešení, ktorým môžu naši zákazníci dôverovať.“

Softvérová infraštruktúra, nahromadené odborné znalosti a základné modely vyvinuté vo Švajčiarsku by mali byť čo najotvorenejšie a priamo prenosné do spoločnosti a priemyslu. Aby zostali konkurencieschopné, MSP sa budú musieť v budúcnosti čoraz viac spoliehať na používanie AI. Rovnako ako verejné služby budú môcť priamo ťažiť z otvorenej švajčiarskej iniciatívy AI. Okrem toho švajčiarska AI Initiative vyvíja program na podporu start-upov v oblasti umelej inteligencie.

Networking výskumníci po celom Švajčiarsku

ETH Zürich a EPFL prevádzkujú svoje vlastné centrá AI, ktoré budú v budúcnosti úzko spolupracovať, spolu so Swiss Data Science Center, na realizácii interdisciplinárneho výskumu AI na svetovej úrovni. Cieľom tejto iniciatívy je spojiť odborné znalosti približne tuctu švajčiarskych univerzít, technických univerzít a výskumných ústavov. Počas niekoľkých posledných mesiacov sa k iniciatíve prihlásilo viac ako 75 profesorov z celého Švajčiarska. Okrem toho boli pozvaní aj ďalší medzinárodní výskumníci, aby spolupracovali na vývoji viacjazyčných, cezhraničných LLM s otvoreným zdrojom. ETH Zürich a EPFL sú už členmi ELLIS, európskej siete špičkovej umelej inteligencie, ktorá zahŕňa približne 40 hot spotov AI v Európe.

Zdroj: https://ethz.ch, zverejnené: 20. 12. 2023, autor: rpa