Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Spin-off spoločnosti Univerzity v Zürichu (UZH) v roku 2021

Organtransplantation
Vyššia úspešnosť transplantácií: Spin-off QRsens z UZH chce priniesť na trh zariadenie, s ktorým sa dá rozhodovať o transplantácii rýchlejšie a spoľahlivejšie. Zdroj: UZH

Inovatívni výskumníci Univerzity v Zürichu (UZH) každoročne rozbiehajú svoje vlastné podniky – v roku 2021 boli založené štyri nové spin-off spoločnosti. Spin-off zohrávajú kľúčovú úlohu, pokiaľ ide o prenos vedeckých poznatkov do priemyselnej praxe.

Z papiera do praxe, z univerzity do vlastného podnikania: Od roku 1999 vzišlo z výskumu realizovaného na UZH celkovo 147 spin-off firiem. Niektoré z týchto podnikov sa minulý rok ukázali ako veľmi úspešné.

  • Napríklad Anaveon úspešne dokončil druhé kolo financovania a zabezpečil investície vo výške 110-miliónov CHF. Spin-off v oblasti biologických vied vyvíja nové imunoterapie na boj proti rakovine.

  • Cutiss vyvinul prvý automatizovaný stroj na svete na navrhovanie personalizovanej terapie kožného tkaniva pre dospelých a deti trpiace vážnymi kožnými defektmi.

  • Spin-off EraCal, ktorý vyvíja liek na potlačenie chuti do jedla, vstúpil do výskumnej spolupráce s medzinárodnou farmaceutickou spoločnosťou Novo Nordisk.

  • Zrakový senzor vyvinutý spin-off iniVation sa stal vôbec prvou neuromorfnou technológiou na svete, ktorá dosiahla vesmír. Nový senzor bol použitý v austrálskej satelitnej misii.

  • Novartis podpísal zmluvu o spolupráci a možnosť získať Cellerys. Spin-off, založený v roku 2015, skúma inovatívnu terapiu na boj proti skleróze multiplex.

  • Účinná látka aducanumab, ktorá bola objavená na univerzite v Zürichu, bola schválená na použitie v USA ako liečba Alzheimerovej choroby. Spin-off Neuroimmune poskytol v roku 2007 licenciu na aducanumab americkej spoločnosti Biogen.

Štyri nové spin-offy UZH v roku 2021

V minulom roku podnikli štyri nové zakladajúce skupiny s koreňmi UZH podnikateľský skok a podpísali s UZH licenčnú zmluvu. Pochádzali z Lekárskej fakulty, Fakulty Vetsuisse a Prírodovedeckej fakulty a majú skúsenosti s biofarmaceutikami a biomedicínou. Ich spin-off prináša na trh nové produkty alebo terapie, vrátane zariadenia, ktoré testuje kvalitu darcovských orgánov, lieku proti depresii a úzkosti, lieku na liečbu zhubných nádorov a imunoterapie na boj proti rakovine.

Prehľad spin-off na UZH:

Kvalita darcovských orgánov

Kvalita darovaných orgánov má vplyv na to, ako telo znesie nový orgán po jeho transplantácii. Keďže kvalitu orgánov nie je možné s istotou určiť vopred, významný počet darovaných orgánov na celom svete sa na začiatku ani netransplantuje.

Spin-off QRsens má za cieľ uviesť na trh zariadenie, ktoré výrazne zvýši úspešnosť transplantácií orgánov. Toto zariadenie bude analyzovať metabolický stav orgánu pri strojovej perfúzii, kedy je orgán napojený na umelý okruh a pripravený na transplantáciu. Nameraný metabolický stav koreluje s funkciou orgánu po implantácii.

Zdravotníckym pracovníkom to umožní robiť podstatne spoľahlivejšie rozhodnutia o transplantácii. Inovatívny postup je založený na dlhoročnom výskume a nedávno vyvinutom perfúznom prístroji Pierre-Alain Clavien, profesor chirurgie a transplantácie UZH, riaditeľ oddelenia chirurgie a transplantácie University Hospital Zurich a spoluvedúci projektu Liver4Life.

Boj s depresiou a úzkosťou

Poruchy nálady, ako je depresia a úzkosť, sú rozšírené po celom svete. A napriek tomu väčšina dostupných terapií zanecháva veľa požiadaviek, pričom menej ako 50 % pacientov s depresiou sa úplne zotaví s optimalizovanou štandardnou liečbou.

Vedľajšie laboratórium Reconnect Labs chce vyvinúť alternatívne riešenie založené na psychedelických látkach na liečbu afektívnych porúch, a to rýchlejšie a udržateľnejšie zamerané na pacienta. Klinické štúdie už ukázali, že psychedelické zlúčeniny ako ketamín, psilocybín, LSD a ayahuasca môžu rýchlo zmierniť príznaky úzkosti a depresie.

Na základe zistení juniorskej výskumnej skupiny na Katedre psychiatrie, psychoterapie a psychosomatiky vyvinuli psychiater Milan Scheidegger a farmaceutický vedec Dario Dornbierer nový liek, ktorý už testovali na ľuďoch. Ďalšie klinické štúdie zahŕňajúce pacientov zhodnotia znášanlivosť a bezpečnosť lieku.

Nový prístup k liekom CNS

Spin-off biznis InCephalo pracuje na nových terapiách chorôb centrálneho nervového systému (CNS). Liečiť ochorenia CNS liekmi je náročné najmä kvôli hematoencefalickej bariére. Len veľmi málo liekov dokáže prekonať túto bariéru a pôsobiť priamo v chorom tkanive.

Technológia Compartment Locked Biologics bola vyvinutá na optimalizáciu protilátok na priame dodávanie cez hematoencefalickú bariéru a do CNS, pričom biomolekuly sú upravené tak, aby pôsobili výlučne v CNS.

Novú technológiu vyvinul Johannes vom Berg, vedúci skupiny pre výskum mozgových nádorov, spolu so svojím tímom. Vychádza z výskumu, ktorý uskutočnil Thorsten Buch v Inštitúte laboratórnych vedy o zvieratách.

V prípade ich prvého liekového prekurzora na liečbu malígnych mozgových nádorov (glioblastómu) udelila spoločnosti Európska agentúra pre lieky štatút lieku na ojedinelé ochorenia. InCephalo v súčasnosti posudzuje vývoj ďalších látok na liečbu roztrúsenej sklerózy a Parkinsonovej choroby.

Vysoko presný prenos génov

Biofarmaceutický spin-off Vector BioPharma vyvíja špičkové riešenia na prenos génov, ktoré dokážu transportovať gény pre terapeutické činidlá, napr. protilátky a cytokíny priamo do buniek alebo tkaniva. Podnikanie je založené na výskume profesora biochémie Andreasa Plückthuna – a je už jeho tretím spin-off UZH.

Podpora inovácií na UZH

UZH podporuje a povzbudzuje svojich výskumníkov, doktorandov, študentov, zamestnancov alebo absolventov, aby zakladali start-up a spin-off podniky. Od roku 1999 bolo na UZH založených 147 spin-off, ktoré vyvíjajú a zavádzajú nové produkty na základe výsledkov výskumu alebo technológií UZH.

Podnikateľské spoločenstvá UZH

Prostredníctvom svojich služieb a programov UZH Innovation Hub podporuje študentov a mladých výskumníkov so záujmom o založenie vlastného podnikania. Spin-off Reconnect Labs a InCephalo boli podporené takýmito štipendiami prostredníctvom UZH Innovation Hub.

Liver4Life

Projekt Liver4Life vznikol pod záštitou Wyss Zurich, ktorý spojil vysoko špecializované technické znalosti a biomedicínske znalosti približne desiatich lekárov, biológov a inžinierov z Univerzity v Zürichu, Univerzitnej nemocnice Zürich a ETH Zürich.

Zdroj: https://www.news.uzh.ch, zverejnené: 19. 1. 2022, autor: rpa