Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Spin-off Rheon Medical prináša revolúciu v chirurgickej liečbe glaukómu

© iStock

Spin-off École polytechnique fédérale de Lausanne (EPFL) vo Švajčiarsku vyvinul prvý nastaviteľný drenážny systém pre glaukóm na svete, ktorý sa už úspešne použil u viac ako 250 pacientov v Európe. Spin-off so sídlom v EPFL Innovation Park uzavrel v decembri 2020 kolo financovania C -série vo výške 5,6-milióna CHF a získala v USA Označenie technológie prelomového zariadenia od Amerického úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA).

Glaukóm je jednou z hlavných príčin slepoty a postihuje viac ako 75-miliónov ľudí na celom svete. Ako uviedol Nikos Stergiopulos, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Rheon Medical a vedúci Laboratória hemodynamiky a kardiovaskulárnej technológie EPFL: „Je to najčastejšie kvôli zvýšeniu vnútroočného tlaku (IOP) pacienta. Keď sa tento tlak príliš zvýši, zrakový nerv sa môže poškodiť a ak sa nelieči, môže dôjsť k strate zraku.“

Stergiopulosov otec trpel glaukómom, ktorý mu spôsobil stratu jedného oka a zhoršenie zraku na druhom. V tom čase Stergiopulos dohliadal na doktoranda, ktorý bol oftalmológ. Ako dodal Stergiopulos: „Spýtal som sa ho na rôzne možnosti liečby a on mi vysvetlil, že choroba sa najskôr lieči očnými kvapkami. V určitom okamihu však očné kvapky už nestačia a na zníženie vnútroočného tlaku pacienta je potrebná operácia. To sa vykonáva pomocou drenážnych zariadení glaukómu, ktoré sa nazývajú vodné skraty.“

Problém týchto skratov je v tom, že majú pomerne vysokú mieru pooperačných komplikácií a často vedú k chirurgickým zlyhaniam, keď vnútroočný tlak pacienta nie je dostatočne kontrolovaný. Ako uviedol Stergiopulos: „Môj doktorand spomenul, že by bolo skutočne užitočné ovládať tok tekutiny v drenážnych trubiciach glaukómu. Strávil som nad tým celý víkend a nakoniec som prišiel na potenciálne riešenie. Pretože mojimi odbormi sú mechanika tekutín a zdravotnícke pomôcky, myšlienkou, ktorú som mal, bolo vloženie magnetického disku do skúmaviek, ktoré by mohli oftalmológovia neinvazívne otáčať, aby sa zmenil odpor voči tekutinám. To bolo najjednoduchšie, čo ma napadlo.“

Zásadný prelom

Aby sa jeho myšlienka posunula ďalej, Stergiopulos podal formulár na zverejnenie vynálezu na Úrade pre transfer technológií EPFL, ktorý tieto informácie použil na podanie žiadosti o patent. Prvé prototypy boli vyvinuté v jeho laboratóriu. Ako dodal Stergiopulos: „Dokázali sme vyrobiť malé zakrivené zariadenie s hrúbkou iba 0,7 mm.“ Svoje zariadenie pomenoval eyeWatch.

Hneď ako sú implantované hodinky eyeWatch, môžu oftalmológovia ľahko monitorovať a opravovať VOT pacienta vykonaním niekoľkých jednoduchých neinvazívnych úprav počas bežných kontrol. Ako vysvetlil Stergiopulos: „Kľúčovou súčasťou nášho zariadenia je rotujúca magnetická doska. Náš je prvý neinvazívny systém úpravy tlaku na svete na liečbu glaukómu.“

Spoločnosť Rheon Medical bola založená 24. marca 2010 po tom, čo sa predklinický výskum ukázal ako úspešný. Firma licencovala patent od EPFL – patenty boli medzitým udelené Európskym patentovým úradom a úradmi v USA, Číne a Japonsku – s cieľom získať finančné prostriedky a vykonať klinické skúšky potrebné na schválenie trhu.

Viac ako 250 pacientov bolo úspešne liečených

Odvtedy si Rheon Medical neustále robí meno. V roku 2019 získala značku CE Európskej únie a v roku 2020 získala ocenenie Swiss Medtech Award. V máji 2021 udelil Americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) označenie EyeWatch ako označenie prelomového zariadenia. Ako ozrejmil Stergiopulos: „Toto je dôležitý krok v našej stratégii uvedenia nášho inovatívneho drenážneho zariadenia na glaukóm na americký trh, ktorý je najväčší na svete.“

Dnes sa hodinky eyeWatch úspešne používajú u viac ako 250 pacientov v celej Európe a počet centier, ktoré zariadenie používajú, stúpa. Ako dodal na záver Stergiopulos: „Centrá v Taliansku, Nemecku, Španielsku a Veľkej Británii nedávno začali používať našu technológiu a majú zaistené distribučné zmluvy s firmami v Spojených arabských emirátoch, Turecku, Grécku, Izraeli a Hongkongu. Do konca roka plánujeme mať okolo 15 stredísk na celom svete, ktoré používajú našu technológiu, a očakávame, že začneme klinické skúšky v USA začiatkom roku 2022.“

Zdroj: https://news.epfl.ch, zverejnené: 19. 8. 2021, autor: rpa