Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Spin-Off na UZH v roku 2022: Podnikateľské míľniky v biologických vedách

Cieľom spin-off UZH Navignostis je umožniť pacientom presnejšiu diagnostiku rakoviny. Zdroj: https://www.news.uzh.ch

V roku 2022 boli na Univerzite v Zürichu (UZH) založené tri nové spin-off spoločnosti, ktoré prenášajú vedecké poznatky do priemyselnej praxe. Podnikateľské aktivity skúmajú nové perspektívy v boji proti rakovine, vesmírne továrne na výrobu ľudského tkaniva a spôsoby, ako urýchliť vývoj nových liekov.

Na UZH sa nové nápady vyvíjajú do priekopníckych technológií budúcnosti. V minulom roku urobili tri skupiny zakladateľov podnikov s koreňmi na UZH podnikateľský skok a podpísali s UZH licenčnú zmluvu. Ich spin-off spoločnosti vyplynuli z výskumu v oblasti biologických vied na Lekárskej a Prírodovedeckej fakulte.

Presná diagnostika, terapie na mieru

Napriek širokej škále dostupných liekov a možností liečby stále veľa ľudí rakovine podľahne. Každý nádor je jedinečný, a preto je ťažké nájsť pre každého pacienta ideálnu liečbu. Spin-off Navignostics vyvíja nové diagnostické metódy na vykonávanie pokročilých analýz vzoriek nádorov. Ako uviedol Bernd Bodenmiller, profesor kvantitatívnej biomedicíny: „Chceme pomôcť špecialistom nájsť cielené imuno-onkologické terapie, ktoré sú prispôsobené fenotypu nádoru jednotlivých pacientov s rakovinou.“

Navignostics využíva priestorovú jednobunkovú proteomiku, prístup, ktorý vyvinul Bodenmiller a jeho výskumná skupina. Ich prístup zahŕňa meranie mnohých proteínov vo vzorke nádoru vo vysokom rozlíšení. To umožňuje lekárom používať algoritmy na určenie typov buniek prítomných v nádore, ako aj na určenie toho, ktoré bunkové procesy sú deregulované a ako nádorové bunky ovplyvňujú okolité bunky. Cieľom je využiť tieto údaje a umelú inteligenciu na odporúčanie terapií, ktoré sú prispôsobené individuálnemu pacientovi s rakovinou.

Navignostics v súčasnosti poskytuje farmaceutickým spoločnostiam rôzne služby na podporu pri vývoji liekov proti rakovine a sprievodnej diagnostiky alebo na zvýšenie šancí na ich klinické skúšky. Vďaka úspešnému kolu počiatočného financovania (7,5-milióna CHF) môže spin-off urýchliť vývoj svojho prvého diagnostického produktu a zintenzívniť spoluprácu s klinickými, farmaceutickými a biotechnologickými partnermi.

Ľudské tkanivo z vesmíru

Ambicióznym cieľom Prometheus Life Technologies AG je založiť továreň, ktorá dokáže vyrábať ľudské tkanivo – vo vesmíre, nič menej. Spin-off chce využiť prostredie mikrogravitácie vo vesmíre na výrobu trojrozmerných orgánových tkanív – nazývaných organoidy – pomocou ľudských kmeňových buniek. Tieto tkanivá rastú len trojrozmerne v nulovej gravitácii. Na Zemi a v laboratóriách na to vyžadujú veľmi komplikované pomocné štruktúry. Ako uviedol Oliver Ullrich, riaditeľ UZH Space Hub a spoluvynálezca: „V súčasnosti existuje neuspokojený dopyt po 3D organoidoch.“

Tieto tkanivá sú obzvlášť obľúbené medzi farmaceutickými spoločnosťami, pretože im umožňujú vykonávať toxikologické testy na ľudskom tkanive bez toho, aby museli najprv použiť zvieracie modely. Organoidy vyrobené z kmeňových buniek pacienta by sa tiež mohli jedného dňa použiť ako stavebné kamene pre transplantácie na liečbu poškodených orgánov, keďže počet darovaných orgánov ani zďaleka nepostačuje na uspokojenie celosvetového dopytu. Ďalšie príležitosti na rast vznikajú nahradením 2D 3D bunkovými kultúrami podobnými in vivo.

Technológia spin-offu vychádza z predchádzajúceho spoločného projektu UZH a Airbus. Fáza výskumu a vývoja zahŕňala komplexné experimenty na zemi, ako aj dva úspešné výrobné testy na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Celý proces, od nápadu až po komercializáciu, vznikol, vyvinul sa a dozrel v UZH Space Hub. Spoločnosť Prometheus Life Technologies AG už minulý mesiac získala vysoko hodnotené medzinárodné ocenenie. Spin-off bol vybraný ako víťaz súťaže Reef Starter Innovation Challenge, inovatívneho motora poháňaného Orbital Reef, vesmírnou stanicou na zmiešané použitie, ktorá má byť postavená na nižšej obežnej dráhe Zeme.

Mapovanie kontextov drogovej aktivity

Rovnako ako tvrdenia by sa nemali považovať za vytrhnuté z kontextu, aj účinky drog je potrebné vidieť vo väčšom obraze. Spoločnosť Apricot Therapeutics, ktorú založil Lucas Pelkmans, profesor molekulárnej biológie, sa špecializuje na mapovanie kontextov drogovej aktivity alebo DAC. Ako uviedol Pelkmans: „Sme prvou farmaceutickou spoločnosťou na svete, ktorá sa zameriava na DAC a naším cieľom je posunúť dopredu vývoj nových a inovatívnych liekov.“ Technológia, ktorú spin-off využíva, je založená na Pelkmansovom priekopníckom objave, že je možné predpovedať správanie jednotlivých buniek mapovaním ich okolia pomocou viacúrovňovej mikroskopie a zobrazovacej technológie. DAC zachytávajú ako rôzne priestorové organizácie našich jednotlivých buniek spôsobujú, že lieky majú premenlivé účinky.

Technologická platforma Apricot Therapeutics je založená na metódach v oblasti systémovej biológie založenej na obraze, pre ktorú spin-off v súčasnosti posudzuje dve patentové prihlášky. Cieľom spin-off je vyvinúť postup na meranie všetkých DAC relevantných pre aktivitu lieku a použiť strojové učenie na predpovedanie bunkových reakcií na lieky s bezprecedentnou presnosťou. Spoločnosť je prvou, ktorá aplikuje nové technológie genomiky 3.0 na predpovedanie liekovej aktivity a výsledkov liečby. Medzi budúcich klientov patria farmaceutické spoločnosti, biotechnologické a medicínske start-upy, diagnostické centrá, lekári a výskumné laboratóriá.

Zavedené spin-off spoločnosti sa naďalej pohybujú a otriasajú;

Od roku 1999 bolo na UZH založených približne 150 spin-offov, z ktorých mnohé dosiahli v uplynulom roku veľké veci.

Tu sú niektoré z míľnikov:

Úspešná spolupráca

  • Biotechnologická spoločnosť Molecular Partners uzavrela so spoločnosťou Novartis licenčnú zmluvu na Ensovibep, liek proti Covid-19. Spoločnosť Molecular Partners predala celosvetové práva na liek spoločnosti Novartis za jednorazovú platbu vo výške 150-miliónov CHF a 22-percentný licenčný poplatok z predaja.

  • Neuroimmune uzavrela licenčnú zmluvu s dcérskou spoločnosťou AstraZeneca Alexion na vývoj a predaj srdcového lieku NI006. Spin-off tiež zintenzívnil spoluprácu s japonskou spoločnosťou Ono Pharmaceutical v oblasti neurodegeneratívnych ochorení s cieľom spoločného vývoja nových liekov.

Medtech prvenstvo

  • Spoločnosť Clemedi uviedla na trh Tuberculini v roku 2022. Molekulárny test na tuberkulózu rezistentnú voči liekom môže priniesť výsledky do 48 hodín.

  • CUTISS AG získala certifikáciu od Swissmedic, ktorá umožňuje spin-off spoločnosti UZH vyrábať personalizované transplantácie ľudskej kože vo svojich zariadeniach Schlieren. Výroba na mieste zvyšuje flexibilitu spoločnosti a výrobnú kapacitu. CUTISS navyše získal patent na tkanivový štep od Európskeho patentového úradu.

  • Spoločnosť Oncobit AG získala označenie CE pre svoj prvý produkt, oncobit™ PM. Toto označenie udelené európskymi regulačnými úradmi zaručuje, že produkt možno používať bez obmedzení v celej Európe. oncobit™ PM možno použiť na monitorovanie odpovede na liečbu, minimálneho reziduálneho ochorenia a recidívy ochorenia u pacientov s melanómom.

Nový kapitál

  • ImmunOs Therapeutics AG dokončila veľmi úspešné kolo financovania a získala viac ako 72-miliónov CHF. Biofarmaceutická spoločnosť vyvíja nové terapeutiká na liečbu rakoviny a autoimunitných ochorení.

  • Kuros Biosciences AG so sídlom v Schlierene oznámila navýšenie kapitálu o 6-miliónov CHF. Spin-off vyvíja technológie spinálnej fúzie, ktoré zmierňujú bremeno bolesti chrbta.

  • Spoločnosť Invasight AG úspešne získala 4,5-milióna CHF. Biotechnologický spin-off, založený v roku 2020, vyvíja antagonisty interakcie proteín-proteín (PPIA) proti invazívnym rakovinám.

  • KOVE Medical a OxyPrem získali grant EIC Accelerator Grant financovaný Štátnym sekretariátom pre vzdelávanie, výskum a inovácie (SERI) na podporu prelomových inovácií švajčiarskych start-upov. KOVE vyvíja metódu na vykonávanie prenatálnych chirurgických zákrokov, zatiaľ čo OxyPrem vyrába zariadenie na monitorovanie prísunu kyslíka do mozgu.

Prvý experiment Airbus UZH je prepravený na ISS. Spin-off UZH Prometheus Life Technologies AG využíva mikrogravitáciu vo vesmíre na pestovanie organoidov z ľudských dospelých kmeňových buniek. Zdroj: https://www.news.uzh.ch

Zdroj: https://www.news.uzh.ch, zverejnené: 12. 1. 2023, autor: rpa