Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Rozšírenie vedeckých hraníc prostredníctvom medzinárodnej spolupráce s COST a NSF

Vedecký samit OSN. Zdroj: https://www.cost.eu

Aké mechanizmy existujú v USA a Európe na podporu vytvárania sietí pre vedeckú komunitu? Koľko sietí a medzinárodnej spolupráce sa v skutočnosti deje medzi výskumníkmi a inovátormi na oboch stranách?

Ako už iste viete, COST financuje výskumné a inovačné siete. Jeho akcie pomáhajú spájať výskumné iniciatívy v celej Európe a na celom svete a zároveň umožňujú výskumníkom a inovátorom rozvíjať nápady v akejkoľvek oblasti vedy a techniky a zdieľať ich so svojimi kolegami. Otvorená a inkluzívna charakteristika COST Actions vytvára a udržiava medzinárodnú, dlhodobú spoluprácu, ktorá je postavená na záväzku dosiahnuť prelomové vedecké výsledky.

Za morom, v USA s podobným poslaním je aktívny aj Program AccelNet Národnej vedeckej nadácie (NSF). AccelNet podporuje strategické prepojenia medzi výskumnými sieťami U.S. a doplnkovými sieťami v zahraničí, ktoré využijú výskumné a vzdelávacie zdroje na riešenie veľkých výskumných výziev, ktoré si vyžadujú značné koordinované medzinárodné úsilie. Zdôrazňuje skôr spoluprácu ako súťaž pri spájaní odborných znalostí a zdrojov, ktoré urýchľujú vedu a vedecké výmeny, ktoré podporujú vedeckú diplomaciu.

Sieť sietí

Okrem existencie týchto dvoch schém financovania sa siete podporované COST a NSF za posledných niekoľko rokov prepojili a pomohli vytvoriť fenomén siete sietí.

Predstavujeme vám ChETEC

Akcia COST „Chemické prvky ako stopy vývoja vesmíru“ (ChETEC), ktorá prebiehala v rokoch 2016 až 2021, je vynikajúcim príkladom toho, ako môžu iniciatívy COST zasiať semená skutočne globálnej spolupráce na riešenie základných vedeckých otázok.

Raphael Hirschi vysvetľuje, že ChETEC „umožnil našej komunite vyvinúť platformu na zdieľanie infraštruktúry, ktorá je teraz podporovaná výskumným a inovačným programom ChETEC-INFRA Horizont 2020. To umožňuje posilniť spoluprácu medzi EÚ a USA od vytvárania sietí až po zdieľanie zariadení. To je kľúčové pre pokrok vedy, pretože žiadna krajina nemá prístup ku všetkým potrebným zariadeniam a odborným znalostiam.

Nielenže táto sieť zabezpečila úspešný spin-off, ale tiež sa spojila s „Medzinárodnou výskumnou sieťou pre jadrovú astrofyziku“ (IReNA), podobnou sesterskou sieťou astrofyziky financovanou NSF AccelNet.

Ako vysvetlil profesor Hendrik Schatz, hlavný výskumník IReNA: „Pripojili sme sa k ChETEC, keď už bol v prevádzke. Táto oblasť je špeciálna a zahŕňa celý rad disciplín a odborných znalostí od jadrovej fyziky po astrofyziku a extrémne pokročilé výpočtové modely. Modelujeme celé galaxie a snažíme sa poskladať údaje z urýchľovačov a teleskopov – a to zahŕňa intenzívnu výmenu údajov v týchto oblastiach. Pri riešení týchto ťažkých problémov je nevyhnutná medzinárodná spolupráca.“

Ako dodal prof. Hirschi: „Sieť sietí IReNA sa rozšírila tak vo vedeckom rozsahu (napríklad smerom k simuláciám galaxií), ako aj v geografickom dosahu (s pridaním krajín ako Kanada). To zvyšuje možnosti spolupráce a kariérne vyhliadky, najmä pre výskumníkov na začiatku kariéry, ktorí môžu spolupracovať s odborníkmi v odboroch z celého sveta.“

Predstavujeme NexusNet

COST Action NexusNet sa zameriava na pochopenie potreby riadiť zdroje integrovaným spôsobom. Výskumníci a tvorcovia rozhodnutí na celom svete uznávajú vzájomne prepojené riziká pre bezpečnosť vody, energie a potravín, čo zdôrazňuje dôležitosť interakcií medzi týmito systémami prostredníctvom konceptu Water-Energy-Food Nexus. So zvyšujúcim sa tlakom klimatických zmien svet čelí problémom globálneho rozsahu, ktoré možno efektívne riešiť iba prostredníctvom medzinárodnej spolupráce.

Ako vysvetlil prof. Chrysi Laspidou, predseda siete NexusNet: „Spôsob, akým riadime naše vodné, energetické a potravinové systémy, je kľúčom k dosiahnutiu cieľov trvalo udržateľného rozvoja a pochopeniu ich komplexnej interakcie, ich kompromisov a synergií nielen v Európe, ale aj v rôznych mierkach.“ Ďalej dodal: „Výskumná a politická komunita sa potrebuje spojiť a pochopiť komplexnú povahu využívania zdrojov na celom svete, pretože otázky bezpečnosti zdrojov môžu viesť k migrácii naprieč kontinentmi, konfliktom, geopolitickej rivalite atď. Naše znalosti o environmentálnych aspektoch problémov spojených s prepojením sú naďalej roztrieštené a otázky spravodlivého prístupu k zdrojom nie sú dobre pochopené a znalosti je potrebné vytvárať a zdieľať v globálnom meradle.“

Na splnenie týchto výziev a riešenie roztriešteného prostredia sa NexusNet spojil so sieťou financovanou AccelNet „Udržateľné potravinové systémy v USA a Afrike prostredníctvom siete Water-Energy-Food Nexus Networking“ (SustainFood Network).

NexusNet a SustainFood odštartovali spoluprácu vzájomnou účasťou na stretnutiach oboch sietí. Kolegovia z USA boli pozvaní na týždennú letnú školu, ktorá sa konala v Lisabone s EÚ školiteľmi a stážistami a kolegovia z EÚ boli pozvaní na letnú školu, ktorú spoluorganizovali U.S. a africkí kolegovia v Ugande. V roku 2024 je pre obe akcie v Maroku naplánovaná spoločná letná škola. Očakávajú, že táto spolupráca sa v nasledujúcich rokoch zintenzívni.

Keď hovoríme o výhodách doterajšej spolupráce, prof. Laspidou vysvetlil: „Rozširuje to oblasť vedomostí o Nexus znalostiach a vede o udržateľnosti pre našich výskumníkov a dáva našej sieti jedinečnú príležitosť úzko spolupracovať s kolegami z celého sveta. Povedie to k vytvoreniu nových poznatkov, spoločných publikácií, spolupráce a globálnych iniciatív, ktoré môžu byť v súlade s OSN a cieľmi udržateľného rozvoja. Približuje politiky EÚ k cieľom udržateľného rozvoja a naopak a zvyšuje naše chápanie globálnych problémov. Vytvára rozsiahlu komunitu praxe Nexus, ktorá presahuje hranice.“

Ako uviedla prof. Chrysi Laspidou, predsedníčka NexusNet: „Hodnotou je prenos vedomostí naprieč kontinentmi. Povaha problémov, ktorým čelí každý región, je odlišná, aj keď existujú spoločné problémy. Spoluprácou v oblasti výskumu prekonávame roztrieštenosť vedomostí, brzdíme silami a podporujeme spoluprácu aktérov a zainteresovaných strán naprieč kontinentmi, pričom si uvedomujeme globálnu povahu problémov, ktoré máme pred sebou.“

V rámci Vedeckého summitu na Valnom zhromaždení OSN (UNGA78) v New Yorku NSF a COST spolu zorganizujú hybridné zasadnutie o tom, ako môže medzinárodné vytváranie sietí pomôcť rozšíriť vedecké hranice.

Zasadnutie, ktoré sa uskutoční v piatok 15. septembra od 9:00 do 12:00 EDT alebo od 15:00 do 18:00 SEČ, bude zahŕňať prehľad modelov používaných jednotlivými programami, rozsah medzinárodnej spolupráce, neformálne prezentácie tímov financovaných prostredníctvom oboch programov o ich spolupráci a budovaní medzinárodných sietí sa končia príležitosťou „stretnúť sa a pozdraviť“ a pre účastníkov klásť otázky a nadväzovať kontakty.

Ku COST sa pripojí hlavný rečník prof. Luciano Rezzolla (COST Action NewCompStar) a prof. Raphael Hirschi (COST Action ChETEC) a prof. Chrysi Laspidou (COST Action NEXUSNET) a mnohí ďalší, ktorí sa podelia o svoje skúsenosti a predvedú, čo medzinárodné siete môžu dosiahnuť.

Viac informácií:

COST-NSF session at the Science Summit around the 78th United Nations General Assembly

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://www.cost.eu, zverejnené: 7. 9. 2023, autor: rpa