Nemecký spolkový kabinet spustil koncom júna 2023, po dlhom spore v koalícii, dlho očakávanú reformu zákona o ochrane klímy.
Zákon o ochrane klímy je jadrom „Národnej klimatickej politiky.“ Nemecko stanovilo medzinárodné normy s právne záväznými národnými klimatickými cieľmi. Nemecko by malo byť do roku 2045 neutrálne z hľadiska tvorby skleníkových plynov. Zákon tiež stanovuje komplexný program ochrany klímy s účinnými opatreniami a celkový plán politiky Nemeckej Spolkovej vlády na ochranu klímy. Pomocou týchto opatrení na ochranu klímy možno v tomto desaťročí výrazne znížiť celkové emisie skleníkových plynov v Nemecku. Novinkou v zákone o ochrane klímy je teraz rozhodujúci výhľad budúceho vývoja. Okrem toho sa v budúcnosti bude klásť dôraz na dosahovanie celkových emisií skleníkových plynov bez ohľadu na to, odkiaľ pochádzajú.
Jednotlivé hospodárske odvetvia nemeckého priemyslu si konečne vydýchnu, pretože záväzné predpisy kvót CO2 pre jednotlivé odvetvia sa stali minulosťou. V nemeckej koalícii sa o pripravovaných zmenách viedli dlhé, búrlivé diskusie. Najmä „strana zelených“ by najradšej ponechala zákon o ochrane klímy v jeho pôvodnom znení. Vo svojej predchádzajúcej verzii zákon presne špecifikuje, koľko skleníkových plynov sa musí ročne ušetriť v jednotlivých odvetviach priemyslu, dopravy či v budovách.
Cieľom reformnej novely zákona je zabezpečiť, aby ochrana klímy bola progresívnejšia a účinnejšia. Návrh stanovuje, že pre ďalšie opatrenia v budúcnosti bude rozhodujúca viacročná medzisektorová bilancia. Ambiciózne ciele Nemecka v oblasti klímy zostávajú nezmenené – reforma zaručuje, že sa nesmie vypúšťať ani o tonu viac CO2, ako podľa predchádzajúceho zákona.
Reforma zákona o ochrane klímy jednoznačne určuje v budúcnosti rozhodujúce, prípustné celkové množstvo emisií poškodzujúcich klímu – čo by malo umožniť flexibilnejšie narábanie s kvótami CO2.
Ak sa napríklad pri doprave vypúšťa priveľa skleníkových plynov, možno to kompenzovať zvýšenými úsporami, napríklad v priemysle. Špecifikácie pre celkové povolené množstvo CO2 však zostávajú nezmenené.
Väčšia flexibilita
Reforma zákona o ochrane klímy sa odteraz bude riadiť iným myšlienkovým prístupom, ktorý je tiež bežným pravidlom v iných krajinách.
Napríklad Veľká Británia, Fínsko a Švédsko formulujú vo svojich zákonoch celkové úspory, ktoré sa majú dosiahnuť do roku 2030, alebo 2050, ale ponechávajú si patričnú flexibilitu na ceste k dosiahnutiu cieľov. Ročné, právne záväzné sektorové ciele nie sú v týchto krajinách bežné. Všetky štáty bez výnimky však čelia rovnakej výzve, ako možno skutočne dosiahnuť konkrétne ciele a aké opatrenia prispejú k dosiahnutiu cieľových hodnôt.
Najdôležitejšie zmeny v zákone o ochrane klímy:
Výhľad do budúcnosti
Doterajší zákon o ochrane klímy sa pri plnení cieľov zameriaval na neúspechy v minulosti. So zvýšeným zameraním na budúce emisie je jednoduchšie skontrolovať, či sa Nemecko nachádza na správnej ceste, alebo či si situácia vyžaduje sprísniť opatrenia.
Celková zodpovednosť a flexibilné dosahovanie cieľov
Pozornosť sa teraz sústreďuje na to, či sa celkovo znížia emisie skleníkových plynov bez ohľadu na oblasť, v ktorej sa skleníkové plyny produkujú. Znížením emisií, najmä tam, kde je najväčší potenciál úspor, možno ciele v oblasti klímy dosiahnuť sociálne spravodlivým a ekonomicky efektívnym spôsobom. Tento fakt posilní celkovú zodpovednosť Nemeckej Spolkovej vlády a flexibilitu medzi sektormi.
Úplná transparentnosť pre všetky oblasti
Napriek tomuto celkovému pohľadu zabezpečuje Nemecká Spolková vláda i naďalej úplnú transparentnosť v jednotlivých sektoroch, akými sú doprava, energetika a bývanie. Je tiež jasné, kde vznikajú emisie a ktorý sektor je „na správnej ceste“. Všetky spolkové ministerstvá zodpovedné za sektory, musia primerane prispieť k dosiahnutiu národných cieľov Nemecka v oblasti ochrany klímy.
Posilnenie rady odborníkov
Nový zákon tiež posilňuje úlohu expertnej rady pre klimatickú problematiku, tá bude v budúcnosti hodnotiť prognózy a môže určiť, či sú celkové ročné emisie prekročené, alebo nie. Okrem toho teraz môže predkladať aj vlastné návrhy na ďalší vývoj vhodných opatrení na ochranu klímy.
Zdroj: bundesregierung.de, bmwk.de; zverejnené: 14.8.2023; spracovala: Dr. Blanka Hermanová