Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Projekt Phire: Transplantácia krvných kmeňových buniek podporená protilátkami

Wyss Zurich, spoločný akcelerátor Univerzity v Zürichu a ETH Zürich (Švajčiarsky federálny technologický inštitút v Zürichu), ohlásil nový projekt Phire, ktorý sleduje inovácie v oblasti regeneratívnej medicíny. S vývojom novej transplantácie krvných kmeňových buniek pomocou protilátok sa projekt zameriava na liečenie život ohrozujúcich chorôb krvi a imunitného systému, ako je akútna myeloidná leukémia. Táto nová transplantácia krvných kmeňových buniek podporovaná protilátkami pomáha obrannému systému tela, navyše je prístupná väčšine pacientov, pretože prináša menej závažné vedľajšie účinky, ako je chemoterapia.

čo sa podarilo vďaka štedrému daru švajčiarskeho podnikateľa a filantropa Dr. h.c. mult. Hansjörg Wyss.

Spoločný akcelerátor bol založený vďaka daru švajčiarskeho podnikateľa a filantropa Dr. h.c. mult. Hansjörg Wyssa a má za cieľ podporiť výskum zameraný na vývoj liečebných protokolov a klinických terapií, ako aj nových technológií a inteligentných systémov v rozvíjajúcich sa oblastiach regeneratívnej medicíny a robotiky a ich hybridných technológií.

Transplantácia krvotvorných kmeňových buniek (HSCT) je účinný zásah pri liečbe život ohrozujúcich chorôb krvi a imunitného systému, ako je napríklad akútna myeloidná leukémia (AML).

Pre úspešnú transplantáciu krvných kmeňových buniek je potrebné pacientovi odstrániť jeho chybný krvný systém, aby sa vytvoril priestor pre kmeňové bunky darcu a zabezpečilo sa hojenie a regenerácia systému darcu v tele pacienta. Odstránenie vlastného chybného systému pacienta je prvým krokom po transplantácii a nazýva sa „fáza úpravy“. Dnes sa táto kondicionačná fáza uskutočňuje pomocou intenzívnej chemoterapie a v niektorých prípadoch aj ožarovania – s ťažkými vedľajšími účinkami. Tieto vedľajšie účinky bránia väčšine starších a slabých pacientov podstúpiť transplantáciu.

Cieľom projektu Phire je vyvinúť novú protilátku zapájujúcu sa do bišpecifických T-buniek s cieľom transformovať súčasnú prax HSCT na prístup imunologickej presnej medicíny.

Ako uviedol tím projektu: “Aby sme pevne stanovili našu novú terapeutickú paradigmu, zameriame sa spočiatku na liečbu pacientov s AML. Ak však bude úspešná, bišpecifická protilátka spôsobí revolúciu v spôsobe vykonávania HSCT, s potenciálnym prínosom nielen pre liečbu AML, ale aj pre celý rad ďalších hematologických stavov. To znamená, že náš prístup umožňuje regeneračnú medicínu vo veľkom meradle. Z našej umožňujúcej technológie mohli profitovať nielen pacienti s AML, ale každý pacient s chybným krvným systémom, ktorý by sa dal vyliečiť odstránením, výmenou a regeneráciou krvotvorného systému. Cieľom projektu Phire je vytvoriť katalyzátor, ktorý umožní regeneratívnu medicínu”.

Interdisciplinárny tím projektu Phire pozostáva z vedcov, inžinierov a lekárov z ETH Zürich a Fakultnej nemocnice Zürich / Univerzita v Zürichu.

Viac informácií

Zdroj: https://www.wysszurich.uzh.ch, zverejnené: 31.3.2021, autor: rpa