Máte
nápad?

Pomôžeme vám!

Chcem pomoc

Naše
služby

Na Slovensku

Chcem vedieť viac

V Bruseli

Chcem vedieť viac

Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Podiel výskumného programu pôžičiek EÚ stanovený v novom návrhu Európskej komisie na 10 miliárd EUR

ERA Aktualita

InvestEU

Európska komisia predstavila plány takmer zdvojnásobiť sumu ponúkanú v zárukách bankám v rámci jej programu InvestEU na 75 miliárd EUR, ale udržala časť pridelenú na výskum a inovácie na 10 miliárd EUR, ako ta navrhla Európska rada vo februári 2020.

EK sa rozhodla preskupiť svoj súkromný záručný fond, aby pomohla spoločnostiam zotaviť sa z pandémie COVID-19, ktorá zanechala odhadovanú medzeru v investovaní v rokoch 2020 – 2021 vo výške 846 miliárd EUR.

Ako uviedol Paolo Gentiloni, európsky komisár pre hospodárstvo: „COVID-19 predstavuje riziko, že v budúcnosti spôsobí ďalšiu ranu pre investície v Európe. Musíme si pripraviť nástroje na podporu súkromného sektora.“

Väčšina dodatočných záruk vo výške 31 miliárd EUR patrí do novo zavedeného okna Strategická európska investičná politika, ktorá bude financovať projekty zamerané na podporu kritickej infraštruktúry, vývoj nových technológií na umožnenie digitálneho a zeleného prechodu a pokrok vo farmaceutickej výrobe a hromadení zásob.

Ako dodal Thierry Breton, európsky komisár pre vnútorný trh: „Niektoré z týchto sektorov zaznamenali v tomto období dramatický pokles produktivity a ich investičné kapacity, v niektorých prípadoch boli znížené na nulu, takže musíme investovať pre seba.“

Skutočná suma vyčlenená z rozpočtu EÚ na záruky bude 34 miliárd EUR, čo predstavuje  45 % z objemu programu.

Zdroj: https://sciencebusiness.net; EK, zverejnené: 3.6.2020, autor: rpa