„Circular Roadmap“- plán štandardizácie obehového hospodárstva a nové možnosti pre zelenú transformáciu Nemecka. Spolkové ministerstvo životného prostredia, ochrany prírody, nukleárnej bezpečnosti a spotrebiteľa (BMUV) v spolupráci s inštitútmi pre tvorbu noriem DIN, DKE a VDI vydali dňa 19. januára 2023 spoločnú tlačovú správu v ktorej predstavili nový plán štandardizácie obehového hospodárstva „Circular Roadmap“.
Dokument pochádza z dielne troch inštitúcií:
„Deutsches Institut für Normung e. V“. (DIN) –„Nemecký inštitút noriem“ (DIN); „Deutsche Kommission Elektrotechnik, Elektronik, Informationstechnik in DIN und VDE“ (DKE) – „Nemecká komisia pre elektrické, elektronické a informačné technológie v DIN a VDE“ (DKE), Verein Deutscher Ingenieure (VDI) – „Asociácia nemeckých inžinierov“ (VDI).
Projekt podporilo „Spolkové ministerstvo životného prostredia, ochrany prírody, nukleárnej bezpečnosti a spotrebiteľa“ (BMUV).
Obehové hospodárstvo znamená aj jeho udržateľnejšie riadenie
V ideálnom prípade by sa materiály a prírodné zdroje mali neustále udržiavať v cykloch bez toho, aby sa spotrebovávali ďalšie nové zdroje, čo je v súlade s európskou dohodou „Green Deal“ a zákonom o ochrane klímy z roku 2021. K tomu, aby bol tento zámer úspešný, sú potrebné nové normy a štandardy. Plán popisuje výzvy, ktorým čelia sektory v obehovom hospodárstve, normy a štandardy, ktoré sú potrebné na ich splnenie. Na tomto pláne spolupracovalo viac ako 550 odborníkov z oblasti hospodárstva, vedy, verejného sektora a civilnej spoločnosti.
Podľa vyjadrenia štátnej tajomníčky ministerstva (BMUV) Christiane Rohleder: „Globálne a klimatické krízy, ktoré majú za následok vymieranie druhov a znečistenie životného prostredia, môžeme prekonať iba vtedy, ak dosiahneme skutočné obehové hospodárstvo. Normy sú kľúčovou požiadavkou pre celú ekonomiku a úspech docielime iba urýchleným prechodom na obehové hospodárstvo. Bez noriem nedokážu rozpoznať kvalitu materiálov, produktov alebo procesov ani spotrebitelia, ani spoločnosti. Dôvera v trh sa však môže rozvíjať iba vtedy, ak existuje dobrá kvalita. Normy sú dôležité pre vytvorenie silného trhu recyklovaného materiálu. Nemecká Spolková vláda chce v dialógu s výrobcami pokročiť v otázke štandardizácie pre skutočné obehové hospodárstvo v EÚ a definovať požiadavky na produkty v celej Európe. Dôležitá prípravná práca bola urealizovaná a „Plán hospodárskej štandardizácie” bol uvedený do života.“
Christoph Winterhalter, predseda predstavenstva (CEO) DIN komentoval „Plán hospodárskej štandardizácie” (Circular Roadmap) slovami: „Spoločne môžeme dosiahnuť transformáciu obehového hospodárstva. Normy a štandardy sú na to dôležitým predpokladom. Definujú rozhrania a zabezpečujú jasnú komunikáciu medzi rôznymi článkami reťazca. „Plán hospodárskej štandardizácie“ (Circular Roadmap) poskytuje konkrétne potreby opatrení a ukazuje, kde je možné použiť štandardizáciu na cielenú podporu začatého procesu transformácie smerom k obehovému hospodárstvu.“
Michael Teigeler, generálny riaditeľ DKE pokračoval: „Potreby, ktoré boli identifikované v pláne štandardizácie sú predohrou k rozvoju zodpovedajúcich noriem a štandardov v národných, európskych a medzinárodných výboroch. Pozývame všetkých zainteresovaných odborníkov, aby sme mohli spoločne aktívne formovať pravidlá obehového hospodárstva.“
Dieter Westerkamp, riaditeľ VDI a člen výkonného výboru dodal: „Implementácia noriem prebieha v úzkej spolupráci medzi DIN, DKE a VDI s cieľom spolupracovať na jednotných riešeniach, ktoré ponúkajú značnú rýchlostnú výhodu. Vyžaduje si to intenzívnejší dialóg všetkých zúčastnených strán, ktoré sú zapojené do štandardizácie s Nemeckou Spolkovou vládou a Európskou komisiou.“
Plán hospodárskej štandardizácie obehového hospodárstva „Circular Roadmap“ obsahuje témy, ktoré vychádzajú z hlavných tém „Akčného plánu EÚ“ pre obehové hospodárstvo:
- Digitalizácia
- Obchodné modely a manažment
- Elektrotechnika a IKT
- Batérie
- Obaly
- Plasty
- Textil
- Budovy
- Obce
Tento plán poskytuje prehľad o súčasnom stave normalizácie v týchto oblastiach a ukazuje predovšetkým potrebu budúcich noriem a štandardov. Svoju úlohu zohrávajú témy ako sú požiadavky na opakovane použiteľné systémy, štandardizované, opakovane použiteľné obaly, požiadavky na kvalitu druhotných surovín a definícia životnosti produktov. Okrem toho v pláne sa identifikovalo päť prierezových problémov, ktoré ovplyvňujú všetky hlavné body ako sú hodnotenie udržateľnosti, predĺženie životnosti, digitálny produktový pas (DPP), recyklovateľnosť a koniec odpadu. Na základe získaných výsledkov by sa malo už teraz začať s konkrétnou realizáciou. Prácu koordinuje „Poradný výbor pre obehové hospodárstvo“ DIN a DKE v rámci „Úradu pre koordináciu ochrany životného prostredia“ (KU). Poradný výbor pozostáva z popredných osobností a odborníkov z podnikateľských združení, organizácií občianskej spoločnosti, vedecko-výskumných inštitúcií a verejného sektoru.
Viac informácií:
Témy obehového hospodárstva: https://www.vdi.de/themen/zirkulaere-wertschoepfung
Informácie o DIN sú na stránke: https://www.din.de/de
Informácie o DKE sú na stránke: https://www.dke.de/de
Informácie o VDI sú na stránke: https://www.vdi.de/
Zdroj: https://www.bmuv.de; https://www.vdi.de, zverejnené: 15. 2. 2023, autor: Dr. Blanka Hermanová; rpa