
11. apríla 2022 bol v Sofii otvorený Inštitút pre počítačovú vedu, umelú inteligenciu a technológiu (INSAIT). INSAIT je nový bulharský inštitút založený v spolupráci s ETH Zürich a EPF Lausanne.
Cieľom INSAIT je stať sa popredným medzinárodným vedeckým inštitútom pre počítačovú vedu, umelú inteligenciu (AI) a výpočtovú technológiu a vybudovať výskumnú silu svetovej triedy, ktorej cieľom je prilákať vedecké a technologické talenty z regiónu a z celého sveta. Nové talenty môžu poskytnúť nový impulz pre digitálnu transformáciu a konkurencieschopnú ekonomiku v Bulharsku a východnej Európe.
Prvý inštitút svojho druhu vo východnej Európe
Počas svojej koncepcie nadácia INSAIT ťažila z rád a podpory príslušných profesorov ETH Zürich a EPF Lausanne, ktorí budú pokračovať v podpore inštitútu svojimi vedeckými odbornými znalosťami. Okrem profesorov z dvoch špičkových švajčiarskych technických univerzít, INSAIT tiež riadia svetoznámi vedci z iných popredných výskumných inštitúcií, ako je Institute of Science and Technology Austria (ISTA), Massachusetts Institute of Technology (MIT), UC Berkeley, Yale, Princeton a Technion – Izraelský technologický inštitút.
Ako uviedol Martin Vechev, profesor informatiky na ETH Zürich a člen ETH AI Center: „INSAIT je skutočne prvým inštitútom svojho druhu vo východnej Európe a z tohto dôvodu má potenciál stať sa veľmi prelomovou iniciatívou.“ Vechevovo vedecké zázemie bolo ideálne na podporu tejto iniciatívy od začiatku. INSAIT tiež dobre zapadá do zriadenia jednotiek ELLIS (Európske laboratórium pre učenie a inteligentné systémy).
Ako ďalej uviedol Martin Vechev: „Túto iniciatívu som ťahal posledné tri roky, ale táto myšlienka ma zaujíma už takmer 20 rokov. Teraz som nesmierne rád, že východná Európa bude mať konečne inštitút takéhoto kalibru.“ Ďalej dodal, že profesori z ETH a EPFL radia v oblasti výučby a výskumu, aby sa INSAIT mohol rozvinúť na centrum vedy svetovej triedy.
Vážení hostia na inaugurácii
INSAIT má sídliť v bulharskom hlavnom meste Sofia. Ústav bol oficiálne otvorený 11. apríla 2022 za prítomnosti prominentných hostí z oblasti politiky, obchodu a vedy. Medzi účastníkmi zo Švajčiarska boli člen federálnej rady Guy Parmelin, prezident ETH Zürich Joël Mesot a prezident EPFL Martin Vetterli. Zúčastnili sa aj Rumen Radev a Kiril Petkov, prezident a premiér Bulharska, Mariya Gabriel, európska komisárka pre inovácie, výskum, vzdelávanie a mládež, a Maria Leptin, predsedníčka Európskej rady pre výskum (ERC).
Medzinárodná spolupráca a otvorená výmena medzi kultúrami a disciplínami sú základnými hnacími silami vedeckého pokroku. ETH Zürich a jej výskumníci ich podporujú v rôznych svetových regiónoch a v mnohých formátoch – od individuálnej spolupráce po inštitucionálnu spoluprácu, Ako uviedol prezident ETH Joël Mesot: „Veda stavia kultúrne mosty – niečo, čo svet teraz potrebuje viac ako kedykoľvek predtým. Som rád, že ETH Zürich môže prostredníctvom partnerstva našich profesorov s INSAIT prispieť k posilneniu vedeckých väzieb s Bulharskom a Európou.“
Pre člena federálnej rady Guya Parmelina, vedúceho Federálneho ministerstva pre hospodárske záležitosti, vzdelávanie a výskum (EAER), táto spolupráca podčiarkuje záväzok Švajčiarska posilniť Európsky výskumný priestor ako aktívneho a spoľahlivého partnera.
S finančnou podporou bulharskej vlády a technologických spoločností, ako sú Amazon Web Services, Google a DeepMind, bude INSAIT schopný vybudovať medzinárodné výskumné a vzdelávacie programy zahŕňajúce základy a aplikácie umelej inteligencie a informatiky. Začína sa kapitálovým výdavkom takmer 100-miliónov USD počas nasledujúcich desiatich rokov. Technologická spoločnosť SiteGround, ako aj niekoľko bulharských podnikateľov, poskytujú podporu vo výške viac ako 7-miliónov USD.
Medzi oblasti záujmu nového inštitútu patria: strojové učenie, spracovanie prirodzeného jazyka, počítačové videnie, informačná bezpečnosť, programovacie jazyky, formálne metódy, kvantové výpočty a počítačová architektúra a ďalšie oblasti súvisiace s technológiou.
Prispievať ako mentori
V týchto oblastiach výskumu majú profesori z ETH Zürich a EPFL medzinárodne uznávanú odbornosť svetovej triedy, ktorá môže prispieť prostredníctvom partnerstva. Ako uviedol Martin Vechev: „Výskumné témy na INSAIT budú pokrývať všetky oblasti umelej inteligencie a informatiky. Predpokladáme vytvorenie magisterského programu INSAIT, do ktorého môžu prispieť profesori z ETH a EPFL.“
Ako mentori pre vedecké a technologické talenty sa výskumníci ETH a EPFL tiež tešia na to, že prispejú k úsiliu INSAIT poskytnúť atraktívne kariérne vyhliadky pre ďalšiu generáciu výskumníkov a podnikateľov v oblasti hlbokých technológií v regióne, kam doteraz emigrovala väčšina vysokokvalifikovaných odborníkov v oblasti technológií.
Zdroj: https://ethz.ch, zverejnené: 12. 4. 2022, autor: rpa