Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Nová liečba rakoviny od BioNTech je zjavne účinná

Spoločnosť BioNTech v Mainzi. Zdroj: https://www.faz.net

Nemecká spoločnosť BioNTech pracuje na nových terapiách nádorov. Jedna z dávok lieku zastavila rast rakoviny pri pokusoch. Testy sa uskutočnia v roku 2024, aby sa zistilo, či môže byť kombinovaný liek schválený.

Farmaceutická spoločnosť BioNTech so sídlom v Mainzi uviedla pokrok vo vývoji novej liečby rakoviny. Ide o kombináciu takzvaných CAR-T buniek a mRNA vakcíny. Spoločnosť uvádza, že v teste na určenie vhodnej dávky u 74 % pacientov rakovina prestala rásť a u 45 % sa dokonca zmenšila. Tieto hodnoty boli stanovené u 38 pacientov. Pri zjavne najúčinnejšej dávke sa rast nádoru zastavil v 95 % prípadov a nádor sa zmenšil v 59 %.

CAR-T bunky sú umelo upravené imunitné bunky, ktoré boli vybavené špeciálnymi receptormi, aby boli schopné rozpoznať štruktúry na povrchu rakovinových buniek. Pri vakcinácii mRNA sa DNA nádoru sekvenuje, aby sa identifikovala genetická informácia, ktorá je charakteristická pre rakovinu pacientovu. Pomocou tejto informácie sa vytvorí mRNA a podá sa pacientovi. Imunitný systém potom použije šablónu na výrobu stavebných blokov rakovinových buniek, ktoré dokáže imunitný systém rozpoznať a cielene s nimi bojovať. V testovanej terapii sa vakcína zameriava na rovnaký rakovinový proteín ako CAR-T bunky.

Väčšinou len mierne vedľajšie účinky

Kombinovaná terapia s názvom BNT211 sa podľa BioNTech vyznačuje tým, že na jednej strane sa lepšie rozpoznávajú povrchové štruktúry na rakovinových bunkách a na druhej strane bunky CAR-T zostávajú dlhšie funkčné. Počas štúdií s dávkou sa vyskytli vedľajšie účinky ako horúčka a nízky krvný tlak, hoci symptómy boli väčšinou mierne. Cieľom prebiehajúcej štúdie na zistenie dávky je vytvoriť podmienky pre klinickú štúdiu relevantnú na schválenie. Očakáva sa, že sa to začne budúci rok.

BNT211 by sa mohol použiť proti nádorom, ktoré majú proteín nazývaný claudin-6. Patria sem rakovina vaječníkov, sarkómy, rakovina semenníkov, rakovina maternice a rakovina žalúdka. Štúdie dávky liečili pacientky trpiace pokročilými štádiami rakoviny vaječníkov, nádormi zárodočných buniek a inými solídnymi nádormi.

Ako uviedol prof. Özlem Türeci, M.D., spoluzakladateľ a hlavný lekár v spoločnosti BioNTech: „Naším cieľom je odomknúť potenciál CAR-T pre solídne nádory a pomôcť zlepšiť výsledky pre širokú škálu ťažko liečiteľných nádorov.“ Ďalej vysvetlil: „BNT211 sa zameriava na riešenie dvoch kľúčových obmedzení prístupov k bunkám CAR-T v solídnych nádoroch, a to k nedostatku vhodných cieľov na povrchu buniek špecifických pre rakovinu a obmedzenej perzistencii buniek CAR-T. Na riešenie tejto výzvy sme navrhli CLDN6 špecifickú autológnu CAR-T bunkovú terapiu, ktorú kombinujeme s našou vakcínou CARVac na báze mRNA.“

Viac informácií:

BioNTech Presents Positive Phase 1/2 Data Update for CAR-T Cell Therapy Candidate BNT211 in Advanced Solid Tumors at ESMO Congress 2023

Zdroj: https://www.faz.net; https://www.biontech.com, zverejnené: 15. 11. 2023, autor: rpa