Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Nová databáza by mohla urýchliť opätovné použitie liekov na rôzne choroby

© 2021 EPFL

Vedci z École polytechnique fédérale de Lausanne (EPFL) vo Švajčiarsku vytvorili novú databázu s otvoreným prístupom k informáciám o nových liekoch a o tom, ako ich telo metabolizuje, čo by mohlo pomôcť urýchliť opätovné využitie starých liekov ako nových liečebných postupov.

Existuje naliehavá potreba účinnejšej liečby mnohých chorôb vrátane COVID-19, rakoviny a malárie. Proces vývoja nových liekov je však nákladný, môže trvať desaťročia a často vedie k neúspešnej liečbe. Databáza s názvom NICEdrug.ch a popísaná v eLife môže pomôcť urýchliť tento proces tým, že pomôže vedcom nájsť sľubné existujúce lieky, ktoré by mohli byť ponúkané na tieto choroby.

Ako uviedol vedúci autor Homa Mohammadi Peyhani, postdoctorálny výskumný pracovník Laboratória biotechnológií výpočtových systémov z EPFL: „Nájdením spôsobu, ako zlepšiť objavovanie a navrhovanie nových liekov, by sme mohli znížiť čas a náklady súvisiace s procesom vývoja liekov.”

Na pomoc vytvorili Peyhani a kolegovia z EPFL databázu NICEdrug.ch s informáciami o 250 000 potenciálnych molekulách liečiva. Databáza obsahuje podrobnú analýzu štruktúr liekov, enzýmov, na ktoré sú zamerané, ako je pravdepodobné, že budú zmenené ľudským metabolizmom, a ich potenciálne vedľajšie účinky.

Tím vedcov pomocou svojej databázy ukázal, že dokáže presne predpovedať správanie párov liek-enzým približne 70 % času a že je na 100 % presný pre polovicu testovaných párov.

Potom pomocou systému vyhľadali lieky, ktoré by bolo možné opätovne použiť na rakovinu, vysoký cholesterol, maláriu a COVID-19. Ich hľadanie prinieslo určité stopy o tom, ako by vedci mohli zmierniť toxické vedľajšie účinky lieku na rakovinu 5- fluorouracil. Tiež identifikovali shikimate 3-fosfát ako potenciálny liek na liečbu pečeňového štádia malárie s menším počtom vedľajších účinkov. A identifikovali viac ako 1 300 potenciálnych liekov proti COVID-19, vrátane niektorých, ktoré sa už bezpečne používajú na liečbu mnohých ďalších stavov. Teraz sú potrebné ďalšie štúdie na overenie toho, že tieto lieky možno ponúkať na túto chorobu.

Vedci sprístupnili databázu NICEdrug.ch pre ostatných ako zdroj s otvoreným prístupom. Okrem pomoci pri hľadaní nových účelov použitia pre existujúce lieky môže systém pomôcť vedcom pochopiť, prečo niektoré lieky spôsobujú škodlivé vedľajšie účinky, a buď identifikovať spôsoby, ako ich zmierniť, alebo preskúmať alternatívne lieky.

Ako uzatvoril hlavný autor Vassily Hatzimanikatis, docent chemického inžinierstva a bioinžinierstva na EPFL: „Dúfame, že vedci a osoby s rozhodovacími právomocami vo farmaceutickom priemysle môžu použiť túto jedinečnú databázu na lepšie informovanie o svojich výskumných a klinických rozhodnutiach – šetria čas, peniaze a v konečnom dôsledku aj životy.“

Viac informácií:

NICEdrug.ch, a workflow for rational drug design and systems-level analysis of drug metabolism

Zdroj: https://news.epfl.ch, zverejnené: 16. 8. 2021, autor: rpa