Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Nemecko a európske projekty dôveryhodnej elektroniky

Mikroelektronika tvorí jadro každého digitálneho systému a je kľúčovou technológiou digitalizácie. V budúcnosti bude musieť spoločnosť dôverovať ešte viac elektronickým komponentom v každodennom živote, ako sú napríklad tie, ktoré sa používajú v autonómne riadených autách, alebo servisných robotoch.

V oblasti mikroelektroniky a elektronických systémov sú Nemecko a Európa úzko zapojené do globálnych hodnotových reťazcov a partnerstiev. Aby Nemecko mohlo používať elektroniku bezpečne a spoľahlivo, musí byť schopné zaujať suverénne postavenie v globálnom hodnototvornom reťazci. To zahŕňa pochopenie funkcií a bezpečnosť dodávok. Nemecko potrebuje pre svoju technologickú suverenitu špičkové kapacity vo výskume, vývoji a aplikácii dôveryhodnej elektroniky. Tu prichádza na rad vlajková iniciatíva pre dôveryhodnú elektroniku digitálnej stratégie BMBF, ktorá stavia na výskume a vývoji od návrhu cez výrobu až po testovanie. Prostredníctvom rámcového programu „Dôveryhodná a udržateľná  mikroelektronika pre Nemecko a Európu“ podporuje Nemecká Spolková vláda výskum a inovácie v mikroelektronike s cieľom posilniť technologickú suverenitu v Nemecku a Európe.

Publikácia BMBF s názvom „Dôveryhodná elektronika“ predstavuje výskumné projekty Spolkového ministerstva pre vzdelávanie a výskum (BMBF) v rámci vlajkovej iniciatívy „Dôveryhodná elektronika“.

Kľúčové európske projekty s dôveryhodným zameraním na výskum elektroniky sú:

  • AI pre nové elektronické systémy a technológie edge computingu (ANDANTE)
  • Robustné elektronické systémy pre kvantifikovateľnú bezpečnosť pri autonómnom riadení (ArchitectECA2030)
  • Kybernetická bezpečnosť pre vysoko automatizované systémy a autonómne riadenie (SECREDAS)
  • Technológia a hardvér pre neuromorfné počítačové systémy (TEMPO)

Viac informácií:

Vertrauenswürdige Elektronik

Zdroj: BMBF, zverejnené: 18. 8. 2021, autor: Blanka Hermanová, rpa