Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Nemecká stratégia excelentnosti vyvoláva obavy z vytvorenia elitnej vrstvy univerzít

Prezidentka Nemeckej výskumnej nadácie (DFG) Katja Becker. Zdroj: https://sciencebusiness.net

Univerzity v celom Nemecku budú v lete súťažiť o ďalšie kolo financovania z multimiliónového fondu stratégie excelentnosti, ktorý bol spustený v roku 2019 s cieľom financovať presvedčivé výskumné projekty a posilniť medzinárodné postavenie nemeckej vedy.

Nemecká výskumná nadácia (DFG), ktorá fond spravuje, teraz v polovici svojej prvej sedemročnej fázy preosieva 143 návrhov od 59 univerzít vo všetkých 16 spolkových krajinách, aby sa rozhodla, ktoré projekty podporí ako ďalšie.

Vo svojich návrhoch sa univerzity organizujú do konzorcií alebo „klastrov excelentnosti“. Napríklad v roku 2019 univerzity v Bonne, Aachene a Kolíne nad Rýnom získali finančné prostriedky na štúdium svetelnej technológie pre kvantové výpočty.

Kľúčovým cieľom stratégie excelentnosti je povzbudiť univerzity, aby modernizovali svoju administratívu a návrhy musia predložiť presvedčivé plány pre výskumný projekt a stratégie v oblasti riadenia, výučby a ľudských zdrojov.

Klastre a univerzity

Na rozdiel od vznikajúcej nemeckej agentúry pre transfer technológií, žiadatelia nemusia sľubovať nové technológie alebo spin-offy pre trh. Ako uviedla pre Science|Business prezidentka DFG Katja Becker: „Stratégia excelentnosti je primárne zameraná na podporu excelentnosti v základnom výskume. Návrh nemusí byť zameraný na “prevod”, aby bol hodnotený ako vynikajúci a [aby bol] financovaný.“

Úspešné klastre v poslednom kole udeľovania cien získajú 3 až 10-miliónov EUR ročne počas siedmich rokov, počnúc januárom 2026. Konkurencia je tvrdá: len 70 klastrov získa financie a 57 klastrov, ktoré fungujú od roku 2019, bude musieť znova požiadať, aby mohli pokračovať vo svojej práci ďalších sedem rokov.

Každý rok je pre klastre k dispozícii až 539-miliónov EUR, ktoré sa vyplácajú prostredníctvom nemeckých federálnych a krajinských vlád. Univerzity, ktoré sa zúčastňujú dvoch alebo viacerých úspešných zoskupení, sa tiež kvalifikujú na to, aby sa stali univerzitou excelentnosti, čo im umožňuje prístup k fondu vo výške 148-miliónov EUR, ktorý spravuje Nemecká rada pre vedu a humanitné vedy.

Rozdelenie východ-západ

Hoci súčasná stratégia excelentnosti spustená v roku 2019, jej počiatky spočívajú v skoršom fonde s názvom Iniciatíva excelentnosti, ktorý fungoval od roku 2005 do roku 2018. To tiež podporilo reformy univerzít a financovanie univerzitných zoskupení a jednotlivých univerzít a navyše zahŕňalo program financovania pre postgraduálnych študentov.

Jeho nedostatky sa však ukázali v správe z roku 2016, v ktorej sa zistilo, že viaceré ciele a nadmerné papierovanie, ktoré si iniciatíva vyžaduje, viedli k vytvoreniu samostatných špecializovaných jednotiek v rámci univerzít, čo zvýšilo dodatočnú záťaž pre vedenie univerzity, zatiaľ čo financovanie postgraduálnych študentov viedlo k nárastu dočasných postdoktorandských pozícií.

Niektoré z odporúčaní správy sa dostali do stratégie excelentnosti na rok 2019, ktorá odstránila prehnané ciele a namiesto toho sa zamerala na zvýšenie medzinárodnej konkurencieschopnosti nemeckého výskumu a univerzít. Geograficky vzdialené univerzity sa teraz mohli uchádzať o to, aby sa stali klastrami, a kritériá na to, aby sa stali univerzitou excelentnosti, boli zjednodušené.

Od svojho spustenia v roku 2019 univerzity financované prostredníctvom stratégie excelentnosti vo všeobecnosti hodnotia svoje skúsenosti pozitívne. Zostávajú však obavy, že univerzity vyčleňujú príliš veľa zdrojov na naháňanie obmedzených financií. Jedna nemecká publikácia odhaduje, že univerzity minuli 150-miliónov EUR na žiadosti o stratégiu excelentnosti, pričom menej ako polovica bola úspešná.

Tento údaj podporuje obavy, že byrokraciu zvládnu len bohaté univerzity v západných nemeckých spolkových krajiných. Z jedenástich univerzít vyhlásených za univerzity excelentnosti v roku 2019 je iba TU Dresden v bývalom východnom Nemecku.

Politici na to rýchlo upozornili. Ako uviedol Thomas Sattelberger, bývalý hovorca pre výskum liberálnej strany FDP: „Je tu problém, že Východ zostáva pozadu. Všetky ostatné východonemecké univerzity nemali od začiatku žiadnu šancu.“ Východonemeckí členovia vtedajšej koaličnej vlády Angely Merkelovej tiež navrhli „opravy“ stratégie excelentnosti, aby pomohli východným univerzitám uspieť.

Odmietanie od študentov

Táto kritika je niečo, čo DFG uznáva. Ako uviedla Becker: „Rozdelenie financovania excelentnosti po celej krajine je určite problém, ktorý si uvedomujú všetky zainteresované strany, v neposlednom rade federálne a štátne vlády.“

Iní sa obávajú, že stratégia excelentnosti vytvára na nemeckých univerzitách dvojúrovňový systém, pričom ocenené „univerzity excelentnosti“ získavajú nespravodlivú výhodu v iných oblastiach financovania. Štúdia z roku 2021 o predchádzajúcej iniciatíve excelentnosti zistila, že na začiatku dostali krátke zvýšenie financovania treťou stranou, hoci sa potom vyrovnali na predchádzajúce sadzby.

Najhlasnejšími kritikmi stratégie excelentnosti sú študenti. Viaceré regionálne študentské organizácie ju kritizovali za ignorovanie výučby pri hodnotení univerzít a za nespravodlivé rozdeľovanie prostriedkov na výskum.

Ako uviedol pre Science|Business študentský zbor Albert-Ludwigs-Universität Freiburg: „Stratégia excelentnosti federálnej vlády sa zameriava na to, aby sa nekonečne malý počet univerzít dostal do lepšej dlhodobej pozície ako veľký zvyšok.“ Namiesto toho požaduje základné financovanie pre všetky univerzity, aby sa zvrátil trend smerom k financovaniu elít. „Predchádzajúce požiadavky študentov na reformu zostali vládou nevypočuté. Hlasy študentov, bez ktorých by univerzity už nemali raison d’être, sú v diskurze zväčša ignorované.“

V spoločnom článku uverejnenom v poprednom časopise o politickej kultúre členovia predstavenstva Federálnej študentskej rady predložili tri hlavné kritiky stratégie; východo-západné rozdelenie; nedostatočné financovanie pre neúspešných žiadateľov; a univerzity odvádzajú príliš veľa zdrojov do procesu podávania žiadostí. Tlak na získanie financovania stratégie excelentnosti znamená, že „univerzity sa menia zo vzdelávacích inštitúcií na aplikačné workshopy,“ uviedla rada.

Stratégia excelentnosti zaznamenala od svojho uvedenia na trh zmeny. Žiadatelia o nadchádzajúce fondy môžu teraz diskutovať o svojom návrhu priamo s porotou počas procesu posudzovania návrhu. Becker uviedla, že táto zmena prišla zo spätnej väzby po prvej fáze financovania, pretože univerzity cítili, že by to zvýšilo kvalitu recenzií. Aby sa predišlo zbytočnému lobingu, týchto stretnutí sa zúčastnia aj pracovníci DFG a členovia komisie expertov, ktorí vyberú, ktoré návrhy postúpia do ďalšieho kola.

Rozširuje sa aj počet klastrov a univerzít excelentnosti. Počas rozhovorov začiatkom tohto roka na spoločnej vedeckej konferencii ministri vedy a financií federálnych vlád a vlád spolkových krajín formálne súhlasili so zvýšením počtu oprávnených zoskupení na 70. V budúcnosti by sa počet univerzít excelentnosti mohol zvýšiť na 15.

Univerzity, ktoré sa uchádzajú o ďalšiu fázu finančných prostriedkov, dostanú konečnú odpoveď v máji 2025, keď výbor odborníkov a federálnych a spolkových ministrov výskumu oznámi, ktoré nové klastre excelentnosti sa vytvoria a ktoré budú naďalej dostávať finančné prostriedky.

DFG uviedla, že bude pokračovať v konzultáciách s univerzitami o nápadoch na aktualizáciu alebo reformu stratégie. To zahŕňa návštevy univerzít na mieste, online podujatia a telefonáty a e-maily s jednotlivcami.

Ako dodala Becker: „Vstup zo všetkých týchto interakcií sa dostal do našich plánov a postupov pre druhú súťažnú fázu. Pridaná interakcia medzi žiadateľmi a recenzentmi […] je toho dobrým príkladom.“

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 21. 7. 2023, autor: rpa