Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Nemci odštartovali svoje predsedníctvo v EÚ veľkými plánmi pre výskum a vzdelávanie

Angela Merkel

Umelá inteligencia (AI), elektronika, plasty, cloud computing, pandemický výskum – to všetko je na dlhom zozname ambicióznych cieľov, ktoré plánuje Nemecko na nasledujúcich šesť mesiacov.

Nemecká vláda robí veľkú stávku v oblasti vedy, techniky a vzdelávania, aby pomohla vytiahnuť Európsku úniu z krízy spôsobenej koronavírusom a urobiť z nej silnejšiu, sebestačnú silu v globálnych technológiách.

Po začatí predsedníctva Rady EÚ zverejnilo Nemecko nesmierne ambiciózny zoznam nových projektov v celej EÚ týkajúcich sa umelej inteligencie, elektroniky, plastov, digitálneho vzdelávania a ďalších tém, pre ktoré chce do konca roka 2020 schválenie v celej EÚ.

Ako vyhlásilo nemecké ministerstvo pre výskum v súhrne svojich plánov uverejnených 9. júla 2020: „Silná, suverénna a odolná Európa“ je cieľom nemeckého plánu. „Kríza koronavírusu dala najavo, že Európa musí posilniť svoju technologickú a dátovú suverenitu. Preto musí byť hlavným cieľom budúcich európskych výskumných a vývojových politík zachovanie a ďalšie rozširovanie európskej technologickej suverenity v kľúčových oblastiach.“

Pre tých, ktorí sledujú technickú politiku v Európe, je veľký dôraz na suverenitu najvýraznejšou črtou nemeckého plánu – v dôsledku rastúcich obáv v Berlíne a ďalších hlavných mestách EÚ, že sa už nemôžu spoliehať na nespoľahlivé USA alebo Čínu, pokiaľ ide o kľúčové technické dodávky alebo služby. Nemecká kancelárka Angela Merkel v ten istý deň v Európskom parlamente zdôraznila tento bod a uviedla: „Je veľmi dôležité, aby si Európa užívala technologickú suverenitu, najmä v kľúčových oblastiach, ako je umelá inteligencia a kvantové výpočty, aj pri zabezpečovaní bezpečnej a dôveryhodnej dátovej infraštruktúry.“

Nemecký plán sa nezmieňuje o peniazoch – a väčšina iniciatív, ktoré navrhuje, vychádza z existujúcich rozpočtových plánov Európskej komisie, ktoré sú doplnené o hotovosť z členských štátov EÚ, ktoré sú ochotné pridať peniaze navyše sami. Plán špičkových technológií však poskytuje silnejšie politické odôvodnenie, ako EK doteraz ponúkla na podporu svojho budúceho sedemročného rozpočtového plánu, o ktorom budú vedúci predstavitelia EÚ diskutovať budúci týždeň v Bruseli.

Ako predseda Rady EÚ nemôže Nemecko presadiť svoj program iba samo – ale ako najsilnejšia technologická sila v EÚ a najväčší čistý prispievateľ do rozpočtu EÚ má Berlín v rokovaniach nadrozmerné slovo. Nemci sa navyše nezvyčajne starali o to, aby podporili ďalšie vlády plánované na predsedníctvo EÚ: Portugalcov a Slovincov v prvej a druhej polovici roku 2021.

Nemeckým cieľom je mať 18-mesačný tlak na to, aby všetky svoje nápady dostali cez cieľovú čiaru. Ak bude plán úspešný – aj vzhľadom na prebiehajúci boj s pandémiou a výdavky EÚ – bol by to najstabilnejší a nepretržitý politický smer, aký EÚ sledovala v posledných rokoch, ktorý uskutočnila nemecká predsedníčka EK Ursula von der Leyen.

Medzi konkrétne plány ministerstva patria:

1. „AI vyrobené v Európe.“ Ide o sériu iniciatív pre Európu „stať sa vedúcou decentralizovanou sieťou AI na svete, ktorá podporuje prenos aplikácií AI do praxe“. Nemecké ministerstvo uviedlo, že bude stavať na svojich vlastných nemeckých výskumných strediskách AI a francúzsko-nemeckej výskumnej sieti a bude ich európanizovať a podporí predtým oznámené plány EK pre výskum, vývoj a reguláciu AI. Uviedla tiež, že plánuje „spoločný podnik“ pre AI, typ partnerstva v oblasti výskumu a vývoja, ktorý by bol spolufinancovaný programom EK pre výskum a vývoj Horizont Európa.

2. Nová iniciatíva v oblasti cloud computingu zameraná na zavedenie novej francúzsko-nemeckej siete GAIA-X „na európsku úroveň“. GAIA-X minulý v júni 2020 oznámila Paríž a Berlín ako spôsob, ako odolať dominantnému postaveniu amerických poskytovateľov cloudových služieb, ako sú Amazon, Microsoft a Google, dohodnutím na otvorených technických normách, ktoré zákazníkom umožnia ľahký prechod od Američanov. Nové úsilie v rámci celej EÚ by predstavovalo tzv. Dôležitý projekt spoločného európskeho záujmu, relatívne nový druh právneho výtvoru v EÚ, ktorý spoločnostiam poskytuje výnimku z pravidiel hospodárskej súťaže, aby mohli spolu s podporou svojich vlád spolupracovať na strategických projektoch.

3. Spoločný európsky projekt v oblasti výroby elektroniky. To by vychádzalo z nedávno ohlásenej nemeckej iniciatívy na vybudovanie odborných znalostí v oblasti výroby elektroniky.

4. „Plastové piráty“. Ide o kampaň tzv. „občianskej vedy“, v ktorej Nemci plánujú spojiť výskumných pracovníkov, spoločnosť a mládež s cieľom znížiť plastový odpad. Kampaň plánujú začať s Portugalcami a Slovincami. Dospievajúci z týchto krajín by zhromažďovali údaje o tom, „ako rieky prispievajú k úniku plastového odpadu z oceánov“, a tieto údaje by sa použili v spoločnom výskumnom projekte.

5. Pandemická reakcia. Medzi projektmi, ktoré sa vysporiadajú s pandémiou, Nemci chcú novú iniciatívu vo výskume v oblasti verejného zdravia „zameranú na zvýšenie odolnosti“ európskych systémov zdravotnej starostlivosti. To by si vyžadovalo interdisciplinárny pohľad na účinok COVID-19 a vývoj nových spôsobov riešenia budúcich kríz, pričom sa stretnú odborníci z celej EÚ. Pokiaľ ide o rakovinu, predsedníctvo medzitým plánuje spoločné vyhlásenie s Portugalskom a Slovinskom s cieľom nájsť nové lieky na prevenciu rakoviny.

6. Digitálne vzdelávanie. Nemecké ministerstvo uviedlo, že plánuje „množstvo iniciatív“ na podporu digitálneho vzdelávania v celej EÚ. To by išlo nad rámec študentov vysokých škôl, aby zahŕňalo aj vzdelávanie učiteľov a odborné vzdelávanie. Plánuje tiež podporu výučby o trvalo udržateľnom rozvoji v celej EÚ.

7. Európsky výskumný priestor. EK ešte musí zverejniť nové plány jednotného trhu v oblasti výskumu v celej EÚ. Nemecké predsedníctvo plánuje prijať závery rady podľa plánu EK, uviedlo ministerstvo. Zahŕňalo by to priamejšie zapojenie občanov do stanovovania výskumnej politiky.

8. Zelená dohoda. Nemci v priebehu budúceho roka 2021 plánujú veľký plán EK v oblasti zmeny klímy, Green Deal, na niekoľko aktivít – ministerstvo však neoznámilo žiadne veľké nové iniciatívy. Na berlínskej konferencii novembri 2020 plánuje „spoločné komuniké s politickými odporúčaniami pre postup“ na podporu biohospodárskych podnikov a technológií. Plánuje „odkaz podpory“ s ostatnými inštitúciami EÚ o dôležitosti udržateľnej výroby potravín. Plánuje „zorganizovať výmenu medzi členskými štátmi“ o vzdelávaní o udržateľnosti. Jedinou konkrétnou novou iniciatívou, ktorú popísalo ministerstvo, je plán na posilnenie medzinárodného výskumu vodíkovej energie medzi EÚ, Afrikou a Austráliou.

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 10.7.2020, autor: rpa