Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Meranie zemskej atmosféry

Ochrana klímy ako poslanie – Prof. Andrea K. Steiner z Univerzity v Grazi. Zdroj: https://www.diepresse.com

Rakúšankou roka v kategórii výskum sa stala prof. Andrea K. Steiner z Wegenerovho centra pre klimatické a globálne zmeny na Univerzite v Grazi.

Andrea Steiner, vedúca Wegenerovho centra na Univerzite v Grazi, používa satelitné údaje na to, aby ukázala, ako sa počasie a klíma menia v dlhodobom horizonte.

Bolo to leto extrémov. Horúčavy a sucho vystriedali povodne – na jednej strane vyschli životne dôležité zdroje vody, na druhej strane milióny ľudí na celom svete prišli pri záplavách o svoj majetok. Ako uviedla meteorologička a geofyzička Andrea Steiner z Univerzity v Grazi: „Klimatické zmeny sme v posledných mesiacoch pociťovali obzvlášť zle.“

Dlhodobo pozorovala nepretržité otepľovanie v satelitných dátach. Týmto chce univerzitná profesorka klimatickej analýzy „premerať“ atmosféru. Pretože údaje poskytujú nový pohľad na zložité zmeny vo vzdušnom plášti Zeme. Štúdie, na ktorých sa Steiner podieľala približne pred 20 rokmi, majú dnes priekopnícky charakter. Podarilo sa jej napríklad preukázať, že satelitné dáta založené na GPS sú obzvlášť vhodné na monitorovanie klímy. Len nedávno vo vedeckej práci ukázala, že otepľovanie spôsobuje, že sa hranica poveternostnej vrstvy, takzvaná tropopauza, posúva ďalej nahor. Ako vysvetlila Steiner: „Ovplyvňuje to vzorce počasia a extrémne počasie.“

Vo svojej práci tiež opakovane dokázala, že klimatické zmeny sú spôsobené človekom. Ako sa s tým vyrovnáva, keď to niektorí ľudia popierajú? Ako dodala Steiner: „Vždy treba prezentovať fakty, snažiť sa komunikovať na mnohých úrovniach, od školy až po politiku.“

Musí veľa komunikovať aj ako vedúca Wegenerovho centra pre klimatické a globálne zmeny na Univerzite v Grazi. Zaoberajú sa tu fyzickými aj sociálno-ekonomickými aspektmi zmeny klímy. Výsledky výskumu sú zahrnuté v medzinárodných správach o klíme, ako je napríklad Správa IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change). Okrem toho je vedecká pracovníčka zapojená do národných a medzinárodných výborov, akými sú Komisia pre klímu a kvalitu ovzdušia Rakúskej akadémie vied alebo vo Svetovom programe výskumu klímy – v druhom z nich vedie oblasť klimatických trendov v atmosfére a ich príčin. Aj keď sú výsledky niekedy deprimujúce, fascinácia z toho, čo sa možno naučiť z údajov o vývoji klímy, zostáva neprerušená.

Ako ju napadla téma? Ako uviedla Steiner: „Keď som koncom 80. rokov začínala so štúdiom, diskutovalo sa o témach ako ozón, smog a kyslé dažde.“ Ďalej dodala: „Dôsledky bolo jasnejšie vidieť – a možno sa opatrenia prijali rýchlejšie.“Puto s prírodou je prakticky v jej kolíske: Steiner pochádza z farmy v štajerskom Obdachu na úpätí hory Zirbitzkogel, kde dlho pracovala v poľnohospodárstve. Dodnes stále rada chodí na turistiku, keď hľadá oddych.

Viac informácií:

Die Österreicher des Jahres 2022 stehen fest

Zdroj: FFG, https://www.diepresse.com; zverejnené: 21. 10. 2022, autor: rpa