Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Mariya Gabriel odstúpila z funkcie komisárky EÚ pre výskum, aby sa pokúsila zostaviť bulharskú vládu

Bývalá komisárka pre výskum Mariya Gabrielová, ktorá mája 2023 oficiálne rezignovala na svoj post. Zdroj: https://sciencebusiness.net

Európska komisia potvrdila, že komisárka EÚ pre výskum Mariya Gabriel rezignovala na svoj bruselský post, aby sa mohla sústrediť na zostavenie budúcej bulharskej koaličnej vlády.

Komisárka Gabriel bola minulý týždeň povolaná do Sofie, s úmyslom pomôcť jej stredopravej strane GERB vytvoriť vládnu koalíciu po tom, čo minulý mesiac v predčasných voľbách získala 26,5 % hlasov. 15. mája 2023 informovala Komisiu, že od bulharského prezidenta dostáva formálny mandát viesť politické rokovania v Sofii.

Predsedníčka Komisie Ursula von der Leyen okamžite prijala jej rezignáciu a poďakovala za jej službu pri dohľade nad programom EÚ Horizont Európa v hodnote 95,5-miliardy EUR a pri podpore inovácií prostredníctvom Európskej rady pre inovácie. Ako uviedla von der Leyenová vo vyhlásení: „Za tri a pol roka v tejto funkcii výrazne prispela k presadzovaniu priorít Komisie v tejto oblasti.“

Zatiaľ nebola menovaná žiadna priama náhrada za Gabriel, takže portfólio inovácií a výskumu dočasne prevezme viceprezidentka Margrethe Vestager, zatiaľ čo viceprezident Margaritis Schinas sa bude starať o vzdelávanie, kultúru a mládež.

Rôzni vedúci predstavitelia európskej výskumnej komunity tiež vyjadrili chválu Gabriel – hoci panuje rozšírená obava, že tento krok nastáva v kritickom bode plánovania ďalšieho programu EÚ pre výskum a inovácie. Hoci sa rámcový program 10 nezačne skôr ako v roku 2028, Komisia už skúmala výskumníkov a vypracúvala preň politiky. Primárnym cieľom programu bude zabezpečiť, aby inovácie pomohli Európe splniť jej ciele v oblasti klimatickej neutrality.

Kurt Deketelaere, generálny tajomník Ligy európskych výskumných univerzít (LERU), poďakoval Gabriel a uviedol, že „stratili sme dynamickú komisárku, ktorá je šikovná, dobre pozná jej spisy, je prístupná a otvorená komentárom zainteresovaných strán.“

Jan Palmowski, generálny tajomník Cechu európskych univerzít s intenzívnym výskumom, vyjadril dôveru v jej náhradu a uviedol, že Vestagerová a Schinas prejavili svoju podporu výskumu, inováciám a vzdelávaniu zapojením sa do R&I Days a Európskej stratégie pre univerzity.

Ťažká práca v Sofii

Nominácia Gabriel  dlhoročným lídrom stredopravej bulharskej strany GERB Bojkom Borissovom je pokusom prelomiť patovú politickú situáciu v Bulharsku. Šanca však nie je v prospech Gabriel, keďže bulharská politika je zmätená a od roku 2021 sa konalo päť volieb.

Po tom, čo prezident Rumen Radev dostal mandát na zostavenie vlády, má Gabriel týždeň na nájdenie koaličných partnerov. 15. mája 2023 a uskutočnilo nové kolo rozhovorov medzi GERB a tromi ďalšími stranami s cieľom zistiť, či by podporili vládu pod vedením Gabriel; ale jasné záväzky sú stále vo vzduchu. Jej odstúpenie z Komisie môže byť znakom napredovania rozhovorov, ale Radev varoval, že bude čeliť „mnohým prekážkam“.

Gabriel uviedla, že jej cieľom je vytvoriť „vládu expertov“, ktorá by bola jednotná okolo cieľa „blaho Bulharov a autority Bulharska“. Stanovila tiež 10 priorít pre prípad, že by bola zvolená za budúcu premiérku krajiny, pričom zlepšenie vedy, inovácií a vzdelávania je na ôsmom mieste zoznamu, popri iných, ako je reforma súdneho systému, boj proti inflácii a prijatie Bulharska do eurozóny.

Záznam ako komisárka

Gabriel v poslednom čase v Bulharsku netrávila veľa času, čo je súčasťou jej výzvy pre tých, ktorí sa snažia nájsť kompromis medzi bojujúcimi stranami v krajine. V Bruseli je však známou tvárou už od roku 2009, keď bola prvýkrát zvolená do Európskeho parlamentu. Strávila tam osem rokov a rýchlo sa vyšplhala na pozíciu podpredsedníčky stredopravej Európskej ľudovej strany, najväčšej politickej frakcie parlamentu, a vedúcej bulharskej delegácie.

V roku 2017 Borissovova vláda nominovala Gabriel, aby obsadil dovtedy uvoľnený post v krajine v Komisii, ktorá viedla portfólio digitálnej ekonomiky a spoločnosti, po tom, čo predchádzajúca komisárka Kristalina Georgieva odišla do funkcie výkonnej riaditeľky Svetovej banky.

Keď sa von der Leyen ujala vedenia Komisie v roku 2019, pridelila Gabriel portfólio politiky výskumu a inovácií – a potom nasledovali tri a pol roka nečakane búrlivého obdobia.

Pandémia COVID-19 zasiahla len niekoľko mesiacov po tom, čo Gabriel prevzala nové portfólio. Okrem iných priorít súvisiacich s pandémiou sa jej však podarilo zohrať rozhodujúcu úlohu pri riadení reakcie Komisie na pandémiu a presmerovaní finančných prostriedkov EÚ na výskum na vývoj vakcín a neskôr na novozriadený úrad pre pripravenosť a reakciu na núdzové situácie v oblasti zdravia.

Minulý rok ruská vojna na Ukrajine opäť otriasla status quo, čo vyvolalo okamžitú reakciu Komisie na všetkých úrovniach. Gabriel rýchlo oznámila, že EÚ odstrihne Rusko od fondov Horizont Európa a Erasmus+ a zároveň zriadi špeciálne schémy financovania pre ukrajinských výskumníkov a akademikov.

Niekedy mala Gabriela zviazané ruky, keď sa dostala medzi politiku a vedu. Keď Komisia zablokovala Spojenému kráľovstvu vstup do Horizontu Európa, Gabriel ako prvá potvrdil, že oneskorenie pridruženia Spojeného kráľovstva bolo spojené s nezhodou v protokole o Severnom Írsku – ale nemohla argumentovať za oddelenie politiky a vedy.

Na politickej úrovni Gabriel po 20 rokoch obmedzeného pokroku znovu spustila proces vytvárania spoločného európskeho výskumného priestoru (ERA) a načrtla nový päťstupňový európsky inovačný program. Obe iniciatívy, napriek sľubnému začiatku, majú k výsledkom ešte dlhú cestu.

Po niekoľkých turbulentných rokoch vo funkcii však Gabriel odchádza v mimoriadne nešťastnom čase s politikou výskumu a inovácií, ktorá nutne potrebuje strategické smerovanie. Očakáva sa, že v budúcom roku Komisia zverejní strategický plán pre druhú polovicu výskumného programu EÚ Horizont Európa v hodnote 95,5-miliardy EUR a stanoví osnovy pre ďalšie sedemročné výskumné a vzdelávacie programy, ktoré sa začnú v roku 2028.

Keď Gabriel odíde, podľa pravidiel Komisie bude Bulharsko požiadané, aby navrhlo nového komisára, podobne ako na začiatku funkčného obdobia Komisie. Ale vzhľadom na to, že súčasné funkčné obdobie Komisie sa skončí budúci rok, existuje šanca, že toto miesto dovtedy zostane neobsadené.

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 16. 5. 2023, autor: rpa