Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Liečba rakoviny u detí na UZH v Zürichu

Ana Guerreiro Stücklin

Ana Guerreiro Stücklin lieči deti a mladých ľudí na Univerzitnej detskej nemocnici v Zürichu. Chce bojovať s nádormi na mozgu pomocou nových terapií.

Ako uviedla onkologička Ana Guerreiro Stücklin: Príliš veľa detí stále zomiera na mozgové nádory. Je jasné, že sme stále nenašli najlepšiu liečbu mnohých nádorov. A práve preto štyridsaťročná žena robí to, čo robí každý deň – a snaží sa pre svojich mladých pacientov nájsť najlepšiu možnú terapiu.

Ana Guerreiro Stücklin je lekárkou na Univerzitnej detskej nemocnici v Zürichu, kde lieči mladých pacientov s nádormi na mozgu. Spravidla ide o kombináciu chirurgických zákrokov, chemoterapie a rádioterapie a v niektorých prípadoch aj o možnosti experimentálnej liečby. Cieľom je spomaliť rast nádorov alebo ich úplne zastaviť.

Rôznorodá biológia nádorov

Biológia nádorov je bohužiaľ veľmi rôznorodá a niektoré malígne výrastky reagujú na liečbu lepšie ako iné. Počet detí, ktoré podľahnú nádorom na mozgu, je nižší ako pred 20 rokmi, ale choroba sa v 20 % až 30 % prípadov stále končí smrťou.

Ako ďalej uviedla Ana Guerreiro Stücklin: „Šance na prežitie sa mohli zvýšiť, ale nie tak výrazne ako pri iných druhoch detskej rakoviny, ako je leukémia alebo nádory obličiek.“ Po leukémii sú nádory mozgu druhou najčastejšou rakovinou u detí a dnes viac detí zomiera na nádory mozgu ako na rakovinu krvi.

Čo funguje a nefunguje

Deti, ktoré prežijú, musia často žiť s vedľajšími účinkami a inými chorobami neskôr v živote, vrátane kognitívnych vývojových porúch, neplodnosti alebo následných druhov rakoviny. Ana Guerreiro Stücklin pozná účinky, vedľajšie účinky a obmedzenia najbežnejších terapií z vlastnej skúsenosti. Na svojich mladých pacientoch zblízka vidí, čo funguje a čo nie.

Jej práca v laboratóriu zároveň kladie základy pre zdokonalenie týchto terapií. Aby to dosiahla, musí lepšie pochopiť, ako sa nádory vyvíjajú a prečo rastú.

Vďaka značnému pokroku v genomike sa vedcom stále lepšie darí charakterizovať rakovinové bunky. Ako dodala Ana Guerreiro Stücklin z detskej onkológie UZH: Napriek tomu teraz tiež vidíme, že nádory, ktoré sa predtým združovali pod rovnakým názvom, sa môžu veľmi líšiť vo svojej biológii a klinickej progresii. Biológia nádorov je taká zložitá, že nájdenie odpovede na jednu otázku často otvára dvere množstvu nových.

Boj proti rakovine na dvoch frontoch

Jeden z príkladov toho vznikol počas nedávnej medzinárodnej spolupráce. Ana Guerreiro Stücklin spolu so svojimi spolupracovníkmi zistila, že v dôsledku fúzie génov sa u kojencov vyvíja špecifický typ mozgového nádoru. Táto fúzia vedie k abnormálnemu hyperfunkčnému proteínu, ktorý podporuje rast buniek a spôsobuje vývoj rakovinových buniek.

Ako vysvetlila Guerreiro Stücklin: „Ak pochopíme tento mechanizmus, môžeme sa zamerať na konkrétne rakovinové bunky.“ Je povzbudivé, že sa tento typ génovej fúzie javí ako vysoko citlivý na cielenú liečbu.

Detská lekárka bojuje proti rakovine takpovediac na dvoch frontoch. Chce vylepšiť svoje chápanie choroby a zároveň tieto poznatky využiť na lepšie zameranie liečby. Tento ambiciózny plán sa začal programom MD-PhD na UZH, ktorý umožňuje študentom a absolventom medicíny kombinovať svoje lekárske schopnosti s druhým študijným programom prírodných vied.

Odtiaľ jej cesta viedla do Univerzitnej detskej nemocnice v Zürichu a potom do Nemocnice pre choré deti v Toronte. Pred dvoma rokmi sa opäť pripojila k Fakultnej detskej nemocnici, kde medzičasom založila svoju vlastnú výskumnú skupinu vďaka štipendiu SNSF Eccellenza. V roku 2020 Ana Guerreiro Stücklin získala štipendium aj z Fondu na podporu mladých akademikov na UZH “(Fonds zur Förderung des akademischen Nachwuchses der UZH“ – FAN).

Odvaha mladých pacientov

Čas, ktorý trávi s pacientmi, motivuje jej prácu výskumnej pracovníčky. Ako dodala Ana Guerreiro Stücklin: „Vďaka mojej každodennej práci na klinike si uvedomujem, aký dôležitý je výskum. Rodičia sa ma často pýtajú: Nemôžeme urobiť ešte niečo? Práca so svojimi malými pacientmi ju veľmi baví. „So všetkými problémami a bojom, ktoré prežívajú, neustále žasnem nad statočnosťou týchto detí a nad tým, ako cez všetko dokážu žiť život naplno so zvedavosťou a bujarosťou typickou pre všetky deti.

Vzťahy, ktoré sa rozvíjajú s jej pacientmi a ich rodinami, často pretrvávajú. Ako dodala Ana Guerreiro Stücklin: „Podporujeme deti celý život. Je to veľmi dojímavé a prínosné.“ Cieľom tejto dlhodobej starostlivosti je čo najskôr zistiť akékoľvek negatívne dôsledky liečby. A deti a mládež často potrebujú podporu, pokiaľ ide o opätovné zapojenie sa do školy alebo o vstup do sveta práce.

Zatiaľ žiadna „magická guľa“

Aj keď je rakovina porazená, zanecháva svoje stopy – v telách detí a neskôr v ich živote. Jedným z dôvodov je to, že chemoterapia stále nie je dostatočne konkrétna. Neexistuje nič (zatiaľ) ako „čarovná guľa“, ktorá by mohla zasiahnuť jadro choroby. Táto myšlienka sa datuje od nemeckého lekára a laureáta Nobelovej ceny Paula Ehrlicha, ktorý tento výraz vytvoril pred viac ako storočím a uviedol: „Musíme sa naučiť, ako chemicky mieriť.“

Ana Guerreiro Stücklin zdieľa tento názor – a je odhodlaná dosiahnuť cieľ. Ako dodala na záver: „Existuje veľa liekov, ktoré môžu inhibovať širokú škálu bielkovín.” Onkológ má v úmysle zistiť, ktoré z nich akým spôsobom fungujú a kde ich možno nasadiť v maximálnej miere. Aby uspela, bude sa spoliehať na vlastnosti, ktoré považuje za nevyhnutné, ako je trpezlivosť, vytrvalosť a predovšetkým zdravá dávka optimizmu: „Musíte vedieť, kedy máte chodiť a kedy behať.“

Zdroj: https://www.uzh.ch, zverejnené: 12. 5. 2021, autor: rpa