Mníchovské kvantové údolie (Munich Quantum Valley) a Leibnizovo superpočítačové centrum (Leibniz Supercomputing Centre – LRZ) v Nemecku získali od AQT inovatívny kvantový systém založený na technológii zachytávaných iónov za približne 9,8-milióna EUR.
Mníchovské kvantové údolie a Superpočítačové centrum v Leibnizi sa rozhodli spoľahnúť sa na inovatívne kvantové systémy AQT na podporu výskumu a priemyslu v Nemecku. 19-palcová kvantová počítačová technológia namontovaná v stojane založená na zachytených iónoch otvára nové obzory a ponúka širokú škálu aplikácií.
Tirolská spoločnosť AQT získala najväčší kontrakt vo svojej mladej histórii spoločnosti.
Ako uviedol Markus Blume, bavorský štátny minister pre vedu a umenie: „Ďalší inovačný krok na ceste ku kvantovému počítaču vyrobenému v Bavorsku: Integráciou systému iontovej pasce v LRZ rozširujeme naše medzinárodne popredné výskumné prostredie v oblasti kvantových výpočtov. Členom Munich Quantum Valley sa tak otvárajú ďalšie príležitosti vo vývoji systémového softvéru pre túto kľúčovú technológiu budúcnosti. Ako bavorská vláda sme radi, že môžeme podporiť túto technologickú otvorenosť takmer 10-miliónmi EUR v rámci našej Hightech Agendy – čím sa Bavorsko stále viac stáva globálnym kvantovým hotspotom!“
Prof. Dr. Rudolf Gross, vedecký riaditeľ Munich Quantum Valley (MQV) dodal: „S novým kvantovým systémom iónovej pasce AQT výrazne rozširujeme spektrum kvantových počítačov dostupných v Mníchovskom kvantovom údolí. LRZ sprístupňuje túto technológiu všetkým členom MQV, aby mohli testovať aplikácie kvantových výpočtov. Sme radi, že týmto spôsobom môžeme poskytnúť mnohým používateľom jednoduchý prístup ku kvantovým počítačom a pripraviť tak pôdu pre ich široké využitie vo výskume a priemysle.“
Dr. Thomas Monz, spoluzakladateľ AQT, Innsbruck pri tejto príležitosti uviedol: „Skutočnosť, že si Leibnizovo superpočítačové centrum vybralo náš nový kvantový systém iónovej pasce, je potvrdením bohatých skúseností, ktoré sme získali, a všetkej vývojovej práce, ktorú sme v tejto oblasti vykonali. Teraz sa tešíme, že spoznáme množstvo rôznych požiadaviek mníchovského Quantum Valley, pokiaľ ide o náš 20 qubitový systém, aby sme ho mohli ďalej rozvíjať.“
Prof. Dr. Martin Schulz, Technická univerzita v Mníchove (TUM), člen predstavenstva LRZ a vedúci konzorcia Q-DESSI MQV na záver dodal: „Tešíme sa na preskúmanie tejto novej kvantovej technológie a jej integráciu do našej práce na vývoji softvéru v LRZ a MQV. Systém iónovej pasce AQT je prínosom pre projekt Q-DESSI – jeho technické vlastnosti poskytujú rozmanitosť a vedú k širšiemu nastaveniu programovacieho prostredia a systémového softvéru mníchovského Quantum Software Stack.“
Viac informácií:
A trapped-ion quantum computer for the Munich Quantum Valley
Zdroj: FFG; https://www.aqt.eu, zverejnené: 20. 12. 2023, autor: rpa