Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Inštitút Maxa Plancka prehodnocuje inkubáciu start-upov

Ašpirujúci zakladatelia start-upov pracujú na svojich nápadoch na bootcampe MAX!mize v Mníchove. Zdroj: https://sciencebusiness.net

Popredná nemecká organizácia základného výskumu prešla zo sektorovo špecifických podnikateľských inkubátorov na širší program, ktorý udrží inovátorov vo svojich inštitútoch a zároveň podporí širšiu škálu spin-out spoločností.

Spoločnosť Maxa Plancka vytvorila nový program inkubátorov na podporu širšieho spektra start-upov, ktoré vznikli vďaka základného výskumu, ktorý prebieha v jej ústavoch po celom Nemecku. Stalo sa tak po rozhodnutí ukončiť činnosť dvoch z troch sektorovo špecifických start-up inkubátorov, ktoré spustila v rokoch 2009 až 2015.

Zmena v prístupe odzrkadľuje túžbu podporiť preklad širšieho rozsahu výskumu, ktorý prebieha v 86 inštitútoch Maxa Plancka a iných zariadeniach. Aj keď základný výskum, ktorý vykonávajú, zjavne neprinesie toľko nových start-upov ako inštitúcie aplikovaného výskumu, najmä Fraunhoferove inštitúty zamerané na priemysel, zdá sa, že by sa dalo dosiahnuť viac.

Ako uviedol Ulrich Mahr, manažér v Max Planck Innovation, odbore transferu technológií spoločnosti: „Chceme poskytnúť ponuku pre väčšiu skupinu jednotlivcov, aby sme vytvorili viac start-upov a mali väčší vplyv prostredníctvom týchto start-upov, ale aj aby sme našim vedcom poskytli alternatívny kariérny postup.“

Predtým mali startupy Max Planck tendenciu vznikať okolo odlišných portfólií patentov v špecifických sektoroch, pričom vedenie pochádzalo od riaditeľov inštitútov. Od roku 2009 boli zriadené inkubátory v troch strategických oblastiach: vedy o živote v Bonne; fotonika v Göttingene; a IT v Saarbrückene.

Nový prístup zahŕňa ponechanie nápadov viesť cestu v akomkoľvek sektore a zapojenie širšieho okruhu výskumníkov.  Ako ďalej uviedol Mahr: „To znamená mladších vedcov, ktorí ešte nie sú takí etablovaní vo vede, ako sú vedúci výskumných skupín, postdoktorandi a doktorandi. Chceli sme pre nich poskytnúť programový doplnok k podpore start-upov, ktorú sme už ponúkali na individuálnej báze.“

Zatiaľ čo nový program inkubátora MAX!mize ponúka finančnú podporu na rôznych miestach na ceste ku komercializácii, príslušné sumy a celkový rozpočet neboli zverejnené. V súčasnosti prebieha prvé kolo a vedci Maxa Plancka majú čas do 4. decembra 2022 na to, aby sa prihlásili do druhého kola, ktoré bude ocenené v roku 2023.

Overovanie vedy

MAX!mize začína trojdňovým bootcampom, ktorý veľmi rýchlo a intenzívne otestuje základnú myšlienku. Ako uviedol Mahr: „Výskumníci získajú veľa vstupov od odborníkov, ktorých pozveme, a potom ich zlúčia do ponuky, ktorá tvorí základ pre rozhodnutie poroty o tímoch, ktoré do programu zapojíme.“

Keď sa program v máji 2022 spustil, prihlásilo sa 20 tímov a 13 bolo vybraných na bootcamp. Z nich 11 prešlo do prvej fázy, ktorá trvá maximálne šesť mesiacov. Ako vysvetlil Mahr: „Prvá fáza je tu na overenie príležitosti, na hlbší ponor do toho, čo je potrebné na to, aby myšlienka vytvorila pevný základ pre spin-off.“

Pozornosť sa venuje obchodnej príležitosti, členom tímu, ktorí ju potrebujú využiť, a tým, kde môžu existovať medzery a potreba ďalšieho vývoja produktu. Konajú sa workshopy na témy vrátane prototypovania, prieskumu trhu, rozhovorov so zákazníkmi a definovania problému, ktorý bude produkt riešiť. Kontrolujú sa aj prípadné problémy s duševným vlastníctvom.

Výskumní pracovníci dostávajú finančné prostriedky, aby mohli pokračovať v tejto práci súbežne s ich pravidelnými povinnosťami v rámci svojich inštitútov. Ako uviedol Mahr: „Dostanú slobodu a čas sústrediť sa na projekt, ale určite by to neurobili výlučne. A súčasťou procesu je pokračovať v práci na vedeckej stránke projektu.“

Na konci prvej fázy ide každý projekt pred porotu, aby zistila, či môže postúpiť do druhej fázy. V porovnaní s prechodom z bootcampu do fázy jedna je latka nastavená dosť vysoko. Ako dodal Mahr: „Predpokladáme, že nie všetky tímy budú schopné v relatívne krátkom časovom rámci dostať sa tam, kde majú byť, aby skutočne pripravili start-up.“

Druhá fáza má dve stopy. Tímy s technológiou, ktorá si vyžaduje malý ďalší výskum a vývoj, kým bude pripravená na trh, sa môžu uchádzať o interné financovanie na dokončenie tejto práce. Ako uviedol Mahr: „Dúfajme, že do približne jeden a pol roka budú schopní založiť start-up.“ V tom momente budú spoločnosti pripravené hľadať súkromné ​​investície.

Tímy, ktoré ešte majú vykonať značné množstvo výskumu a vývoja alebo prototypovania, budú podporované, aby sa uchádzali o externé financovanie na tento účel, napríklad prostredníctvom programu federálnej vlády Exist Transfer of Research. Ako dodal Mahr: „Týmto tímom bude ponúknuté preklenovacie financovanie, aby mali možnosť prihlásiť sa a zistiť, či sú úspešné, a nie jednoducho vypadnúť.“

Zatiaľ čo tímy pripravia ponuky na ďalšie financovanie, tieto budú predkladať prostredníctvom svojich domovských ústavov, aby práce mohli pokračovať bez prerušenia. Ako ďalej dodal Mahr: „To je pre nás veľmi dôležité. Nechceme, aby boli nútení hľadať vonkajšie príležitosti, aby mohli pokračovať v tom, čo robia, a potom odídu, pretože si nevedia nájsť správneho partnera.“ To im tiež umožňuje prístup k zariadeniam inštitútu, namiesto toho, aby ich museli hľadať inde alebo budovať svoje vlastné od nuly.

Pohlcujúci zážitok

Prvá kohorta, ktorá vstúpila do MAX!mize, pracuje na produktoch vrátane batérie, ktorá môže byť zabudovaná do oblečenia na napájanie nositeľných zariadení, systému pre optickú optimalizáciu šošoviek a metódy farebného laserového značenia. Na digitálnej strane existujú projekty na vytvorenie realistickejších herných avatarov a digitálny konferenčný nástroj. V biologických vedách sú metódy na kultiváciu buniek v 3D, na minimálne invazívnu chirurgiu a na aplikáciu hmotnostnej spektrometrie na objavovanie a analýzu liekov.

Jeden z najpokročilejších tímov vyvíja chirurgický simulátor na základe výskumu pre inteligentné systémy v Stuttgarte uskutočnenom v Inštitúte Maxa Plancka. Ako uviedol Philipp Schmidt, ktorý bude generálnym riaditeľom startupu Lifelike Surgical po boku Dandana Leeho, ako hlavného technického riaditeľa: „Chceme byť prvou spoločnosťou z programu MAX!mize, ktorá začne ako skutočná spoločnosť v januári alebo februári budúceho roka.“

Základný výskum siaha sedem rokov dozadu, keď urológ Arkadiusz Miernik z Univerzity vo Freiburgu oslovil inštitút Maxa Plancka s myšlienkou vyvinúť simulátor, aby sa chirurgovia nemuseli učiť operovaním pacientov. Hlavnou výzvou bolo vyvinúť materiál, ktorý by napodobňoval pocit a správanie tkanív vo vnútri ľudského tela.

Výsledné hydrogély boli zabudované do fyzikálneho modelu močovej trubice, ktorý zahŕňa penis, močový mechúr, prostatu a obličky. Toto je kombinované so systémom rozšírenej reality, aby ste získali pohlcujúci tréningový zážitok. Výrobná metóda aj hodnotiaci systém, ktorý poskytuje spätnú väzbu o výkone chirurga, ktorý sa cvičí, sú chránené patentmi.

Keď výskumníci vzali svoj prototyp na kongres na konci roka 2021, odozva bola taká pozitívna, že sa rozhodli založiť spoločnosť. Ako uviedol Schmidt: „Vo výskumnom ústave môžeme vyrábať iba prototypy, nie produkty, a dopyt je obrovský.“ Odvtedy začali prichádzať požiadavky na simulátory operácií pre iné orgány, ako je srdce a mozog.

Tím zvažoval žiadosť o financovanie v rámci programu Exist, ale MAX!mize bol bližšie k domovu a sľúbil, že bude rýchlejší. Jediný významný rozdiel je v tom, že existujúce financovanie by podporilo spustenie spoločnosti, zatiaľ čo peniaze z MAX!mize možno použiť len na ďalší výskum a vývoj. Ako uviedol Schmidt: „Máme však veľa spojení s potenciálnymi zákazníkmi a už máme veľa zmlúv, takže si myslíme, že môžeme založiť spoločnosť bez ďalšieho [verejného] financovania.“

Spoločnosť Maxa Plancka za svoju podporu prevezme niektoré akcie a ponechá si vlastníctvo patentov spolu so zodpovednosťou za ich ochranu, ak to bude potrebné. Ako vysvetlil Schmidt: „To je pre nás dobré. Ako start-up máme toľko práce a nemôžeme myslieť na všetko, takže je dobré, že Max Planck to vzal z našich pliec.“

Skúsenosti s MAX!mize sú zatiaľ pozitívne, pričom program hlavne pomáha tímu rozvíjať jeho obchodné zručnosti. Ako dodal Schmidt: „Tím MAX!mize odviedol dobrú prácu pri hľadaní lektorov so skúsenosťami so zakladaním start-upov, takže veľmi k veci. Neboli žiadne suché prednášky, všetko bolo užitočné.“ Spoločnosť Max Planck Innovation dokázala pomôcť aj s praktickými záležitosťami, ako je nájdenie laboratórneho priestoru pre novú spoločnosť, ktorá musí opustiť inštitút, keď sa stane komerčným.

Zatvorenie sektorovo špecifických inkubátorov

Hoci sektorovo špecifické inkubátory Max Planck priniesli niekoľko úspešných start-upov, nie všetky sú vhodné do budúcnosti. Ako uviedol Mahr: „S inkubátorom IT sme dosiahli kritické množstvo lokálne prostredníctvom spolupráce so Sárskou univerzitou, ale to nie je prípad pre ostatných.“ Fotonický inkubátor však už ukončil svoju činnosť a life science inkubátor prestáva prijímať nové start-upy v roku 2023. Ako vysvetlil Mahr, ktorý dohliadal na spustenie inkubátora pre biologické vedy: „Stále sú firmy, ktoré z nich vzišli, ktoré sa pekne rozvíjajú, no nové projekty naberať nebudeme.“

Toto rozhodnutie odráža rastúcu vyspelosť nemeckého podporného systému pre start-upy za posledné desaťročie. Ako uviedol Mahr: „Keď sme zakladali inkubátory, bolo oveľa menej príležitostí získať externé financovanie, ktoré by bolo dostatočné a dostatočne špecifické pre potreby start-upu. Postupom času však úroveň financovania veľmi výrazne vzrástla a teraz máme príležitosť zamerať svoje úsilie na to, čo môžeme poskytnúť nad rámec financovania.“

To tiež znamená, že Max Planck sa môže vyhnúť tomu, aby si musel vyberať sektory, pre ktoré poskytuje infraštruktúru, čo by obmedzilo rozsah start-upov, ktoré by mohol podporovať. Ako uviedol Mahr: „Ak dokážeme udržať tímy v ich inštitútoch, väčšina infraštruktúry tam bude a je potrebné urobiť len niekoľko doplnkov.“ Medzitým sa Max Planck Innovation môže zamerať na otázky, ako je rozvoj tímu a ďalšie výzvy pri zakladaní start-upu.

Aj keď tímy nezostanú v kurze alebo z iných dôvodov nevznikne start-up, proces sa stále považuje za prospešný. Ako dodal na záver Mahr: „Naším cieľom je vybaviť jednotlivcov určitým myslením a nástrojmi, ktoré sú použiteľné v situáciách, do ktorých sa môžu v budúcnosti dostať, a ktoré by pre nich mohli byť dosť cenné. Takže si myslíme, že tento program bude mať významný vplyv aj z kultúrneho hľadiska v rámci inštitútov, a dokonca aj mimo nich, ak zainteresovaní ľudia neskôr prejdú do priemyslu alebo vybudujú niečo iné.“

Inde v ekosystéme…

  • Hadean, londýnsky start-up, ktorý vyvíja technológiu infraštruktúry pre aplikácie metaverse, získal 30-miliónov USD v sérii A, ktorú vedie Molten Ventures. Táto technológia, otvorená platforma pre distribuovaný cloud computing, sa používa na hosťovanie virtuálnych svetov pre pohlcujúcu zábavu a digitálnych dvojčiat a poskytuje nástroje na vytváranie projektov metaverse.

  • Start-upy Solar Foods, P2X Solutions a Everfuel patria medzi spoločnosti vybrané pre Hy2Use, druhé kolo koordinovanej štátnej pomoci EÚ pre infraštruktúru vodíkovej energie. Zúčastnené štáty EÚ poskytnú verejné financovanie do výšky 5,2-miliardy EUR na 35 projektov zahŕňajúcich výskum a inovácie, prvé priemyselné nasadenie a výstavbu infraštruktúry pre vodíkovú energiu. Solar Foods, spin-off z VTT Technical Research Center vo Fínsku a Lappeenranta University of Technology, získa podporu pre továreň na fermentáciu vodíka, ktorá sa vyvíja na pestovanie bielkovín na použitie v potravinách. P2X Solutions, tiež z Fínska, buduje 70 megawattov kapacity na výrobu zeleného vodíka v kombinácii s továrňou na metanizáciu na výrobu obnoviteľného syntetického metánu. A Everfuel z Dánska vedie projekt výroby zeleného vodíka na dekarbonizáciu priľahlej rafinérie a iných priemyselných procesov.

  • Imperial College London zriadila Inštitút pre deep-tech podnikanie, ktorý bude rozvíjať osvedčené postupy založené na dôkazoch pre tvorcov politík a podnikateľov, ktorí chcú komercializovať deep-tech inovácie na univerzitách. Bude skúmať start-upy Imperial od ich najskorších predkomerčných štádií až po posúdenie účinnosti akejkoľvek podpory, ktorú dostanú. Dúfa tiež, že v priebehu nasledujúcich 10 rokov získa 50-miliónov libier na filantropickú podporu na podporu komercializácie výskumu Imperial College.

Zdroj: https://sciencebusiness.net; zverejnené: 28.9.2022, autor: rpa