Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Inovácia z Rakúska: Umelá inteligencia odhaľuje online podvodníkov

Symbolgrafik

Falošné obchody na internete sú čoraz početnejšie a zároveň ťažšie identifikovateľné. Beta verzia Fake Shop Detector ponúka podporu s okamžitou platnosťou: Nástroj v reálnom čase v internetovom prehliadači zisťuje, či sú online obchody renomované alebo podvodné, a predstavuje tak osvedčený postup pre výhody a možnosti používania umelej inteligencie pre spotrebiteľov. Používatelia sú pozvaní, aby sa zúčastnili testovacej fázy.

Nakupovanie online je na vzostupe ako nikdy predtým, zároveň sa falošná obchodná pasca čoraz častejšie zasekáva: tovar bol objednaný a zaplatený, ale nikdy nedorazil. Falošné obchody sú čoraz profesionálnejšie, a preto je čoraz ťažšie ako také identifikovať. Akonáhle sú peniaze zaplatené, sú nenávratne stratené. Najúčinnejším prostriedkom na ochranu spotrebiteľov pred týmto druhom kriminality je preto prevencia.

Fake Shop Detector, vyvinutý Rakúskym technologickým inštitútom AIT, Rakúskym inštitútom pre aplikované telekomunikácie (ÖIAT) a hornorakúskou IT spoločnosťou X-Net Services, je teraz k dispozícii v beta verzii: Používatelia, ktorí si tento nástroj nainštalujú, budú môcť používať funkciu Real-time upozornenia na falošné obchody alebo môžete v pokoji pokračovať v nákupe, ak vám detektor dá zelenú. Fake Shop Detector je teraz k dispozícii na stiahnutie pre internetové prehliadače Firefox, Edge a Chrome na www.fakeshop.at. Používatelia mobilných zariadení môžu online obchody kontrolovať v internetovej aplikácii Watchlist (www.watchlist-internet.at) alebo na www.fakeshop.at/shopcheck.

Takto funguje detektor falošných obchodov

Detektor falošných obchodov kontroluje každú webovú stránku, na ktorú sa pristupuje, v dvoch krokoch: Najprv sa naskenuje databáza, ktorá obsahuje renomované aj podvodné online obchody. Program už pozná viac ako 10 000 falošných obchodov a viac ako 25 000 dôveryhodných online predajcov v regióne DACH (Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko).

Ak je internetový obchod neznámy, v druhom kroku sa použije umelá inteligencia. V reálnom čase kontroluje, či existujú nejaké podobnosti so známymi falošnými obchodmi. Do úvahy sa berie celkovo 21 000 funkcií (vrátane štruktúry webu či komentárov v zdrojovom kóde), z ktorých kombinácie odvodzuje detektor falošného obchodu svoje odporúčania. Veľký dôraz sa kladie na dodržiavanie všetkých platných predpisov o ochrane údajov.

Hodnotenie obchodu podľa systému semaforov

Výsledok analýzy detektora falošných obchodov je zobrazený podľa semaforového systému: Červený symbol varuje pred už známymi falošnými obchodmi a podozrivými obchodmi rozpoznanými umelou inteligenciou.

Okrem falošných obchodov pribúdajú sťažnosti spotrebiteľov na internetové obchody, ktoré posielajú chybný tovar a neumožňujú vrátenie. Plugin na tieto obchody upozorňuje žltým symbolom. V tomto prípade sa používateľom odporúča, aby si pozorne prezreli online obchody, ktoré nepoznajú pomocou tipov. To platí aj vtedy, ak analýza umelej inteligencie v reálnom čase nedokáže poskytnúť jasné odporúčanie.

Ak nástroj dokáže jednoznačne identifikovať internetový obchod ako pravý a seriózny, na semafore sa zobrazí zelená. Ide napríklad o prípad, keď je obchod certifikovaný značkou kvality alebo je uvedený v dôveryhodnom rakúskom katalógu internetových obchodov. No aj keby ani jeden z týchto aspektov neplatil, má zelenú za predpokladu, že umelá inteligencia nenájde žiadnu podobnosť s falošnými obchodmi.

Účasť sa odporúča: Odhaľte spoločne falošné obchody

Už praktické testy detektora falošného obchodu ukazujú vysokú presnosť. Teraz sú všetci Rakúšania pozvaní, aby sa do konca roka 2021 zúčastnili testovacej fázy detektora falošných obchodov. Používaním beta verzie detektora falošných obchodov spotrebitelia chránia nielen seba, ale aj aktívne pomáhajú varovať ostatných pred podvodmi pri objednávkach, keďže databázu je možné neustále vylepšovať širokým využitím v testovacej fáze.

Zmeny je možné navrhnúť priamo vo Fake Shop Detector, všeobecná spätná väzba je vítaná na feedback@fakeshop.at. Pomáhajú zaistiť, aby umelá inteligencia detektora falošných obchodov fungovala mimoriadne spoľahlivo a neustále sa zlepšovala.

Ďalšie informácie a bezplatné stiahnutie beta verzie detektora falošných obchodov: www.fakeshop.at

Cez detektor falošného obchodu

Výskumné práce na odhaľovaní falošných obchodov pomocou umelej inteligencie sa realizujú v rôznych projektoch v rámci rakúskych programov financovania výskumu, ako napr. v súčasnosti v rámci projektu SINBAD v bezpečnostnom výskumnom programe KIRAS Spolkového ministerstva poľnohospodárstva, regiónov a cestovného ruchu (BMLRT), financovanom spoločnosťou na podporu výskumu FFG. Medzi partnerov spolupráce patrí viedenský start-up Ciuvo GmbH, Kuratorium Safe Austria (KSÖ) a Spolkové ministerstvo sociálnych vecí, zdravotníctva, starostlivosti a ochrany spotrebiteľa (BMSGPK).

Zdroj: FFG; https://www.fakeshop.at, zverejnené: 25. 10. 2021, autor: rpa