Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Hodnotenie QS: ETH Zürich je na vrchole vďaka dlhoročným investíciám do výskumu a výučby

ETH Zürich. Zdroj: https://ethz.ch

ETH Zürich sa v aktuálnom rebríčku QS posunul o dve miesta vyššie a teraz je na 7. mieste. Najmä vďaka vedeckej publikačnej činnosti a reputácii medzi výskumníkmi si tak upevňuje svoju poprednú pozíciu v kontinentálnej Európe. Po prvýkrát sa do rebríčka započítali aj faktory zamestnateľnosti absolventov, udržateľnosť a medzinárodný networking.

Dalo by sa na to skoro zvyknúť: ETH Zürich patrí rok čo rok medzi najlepšie univerzity na svete v početných univerzitných rebríčkoch. To je aj prípad rebríčka Quacquarelli Symonds (QS), ktorého najnovšie vydanie bolo práve zverejnené. ETH Zürich si v porovnaní s predchádzajúcim rokom polepšil o dve miesta a patrí mu siedma priečka. Za švajčiarskou univerzitou teraz stoja University College London (UCL) a California Institute of Technology (Caltech). Ako je už niekoľko rokov zvykom, rebríček vedie Massachusetts Institute of Technology (MIT). Univerzita v Cambridge je na druhom mieste, po novom nasleduje Oxfordská univerzita.

Zlepšenie aj vďaka novej metodike

Ako uviedol prezident ETH Joël Mesot: „Každý rok ma napĺňa hrdosťou, že sa ETH Zürich dokáže zaradiť medzi tieto prestížne inštitúcie. Umiestnenie medzi najlepšími má pre mňa dva významy: Na jednej strane to ukazuje, že dlhoročné investície do výskumu a výučby sa vyplácajú a na druhej strane, akú skvelú prácu kolegovia každý deň odvádzajú.“ Aj keď hodnotenia nikdy neodrážajú celú pravdu a malo by sa s nimi zaobchádzať opatrne, univerzity ich musia brať vážne, dodal Mesot.

ETH Zürich tento rok profituje aj zo zmeny metodiky. Rebríček QS hodnotí niekoľko oblastí, ktoré majú pre celkový výsledok rozdielnu váhu. Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch, ETH Zürich dosiahol najlepšie hodnotenie za publikačnú činnosť s 98,9 a za reputáciu vo vede s 98,8 zo 100 možných bodov. S 20 a 30 percentami sú oba tieto parametre obzvlášť dôležité v celkovom poradí.

Pomer dohľadu mal menšiu váhu

Tento rok pribudli nové kritériá ako udržateľnosť, zamestnateľnosť absolventov a medzinárodné výskumné siete. ETH Zürich dosiahol nadpriemerný výsledok v oblasti zamestnateľnosti a medzinárodných sietí. Zavedením nových kritérií sa tiež prisúdilo niektorým existujúcim faktorom nižšiu váhu. Napríklad pomer medzi zamestnancami a učiteľmi, kde ETH Zürich funguje slabo v porovnaní so svojimi konkurentmi, ako v minulosti, je teraz vážený iba 10 namiesto 20 percent ako predtým. 177. miesto ETH Zürich v dozornom pomere má teda menší vplyv na celkový výsledok.

Ako ďalej uviedol Joël Mesot: „Aj keď sa tento aspekt v rebríčku teraz počíta menej, pri pohľade do budúcnosti mi vzťah s dohľadom dáva dôvod na obavy.“ Ďalej dodal: „Nárast počtu našich študentov je už roky vyšší ako náš priemerný rast. S ohlásenými cieľmi úspor bude ešte náročnejšie udržať si vysokú kvalitu výučby a nezaostať v medzinárodnom porovnaní v pomere študentov a učiteľov ešte viac.“ Švajčiarsko by preto urobilo dobre, keby sa postaralo o svoj najdôležitejší zdroj a investovalo do vzdelávania a výskumu aj v ekonomicky ťažkých časoch.

Silné švajčiarske univerzity

Aj pohľad na rebríček ostatných švajčiarskych univerzít ukazuje, že tieto investície sa Švajčiarsku oplatia. Dve ďalšie inštitúcie zo Švajčiarska sú v prvej stovke z celkového počtu vyše 1 500 klasifikovaných inštitúcií: EPFL je teraz 36. (minulý rok 16) a Univerzita v Zürichu 91. (minulý rok 83). Deväť z 500 najlepších univerzít je zo Švajčiarska – absolútne top hodnota v pomere k počtu obyvateľov.

Viac informácií:

QS World University Rankings 2024: Top global universities

Zdroj: https://ethz.ch; https://www.topuniversities.com, zverejnené: 30. 6. 2023, autor: rpa