Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

EÚ a Švajčiarsko diskutovali o Horizonte Európa v Davose

Švajčiarsky prezident Alain Berset a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen. Zdroj: https://sciencebusiness.net

Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by došlo k prelomu, ale zvyšuje sa tlak na to, aby sa Bern znovu spojil s Bruselom, aby sa asociácia dala do pohybu.

Švajčiarsky prezident Alain Berset diskutoval o členstve v programe Horizont Európa a Erasmus+ s predsedníčkou Komisie Ursulou von der Leyen, keďže sa obe strany snažia oživiť širšie rokovania, ktoré by mohli odblokovať rozhovory o výskumnom programe.

Berset, ktorý tento rok zastáva rotujúce federálne predsedníctvo krajiny, sa minulý týždeň stretol s von der Leyen na Svetovom ekonomickom fóre (WEF) v Davose, kde diskutovali o členstve v Horizonte Európa a Erasmus+.

Ako sa uvádza vo vyhlásení švajčiarskej vlády: „Počas rozhovorov zdôraznil hodnoty zdieľané Švajčiarskom a EÚ a spoločný záväzok voči širokému spektru problémov, ktoré ovplyvňujú kontinent ako celok. Ďalšou témou bola záležitosť pridruženia Švajčiarska k programom EÚ Horizont Európa a Erasmus+.“

Keďže Švajčiarsko nie je pridružené k Horizontu Európa, švajčiarski výskumníci sú vylúčení z grantov Európskej rady pre výskum (ERC) a ak sa chcú pripojiť ku konzorciám, musia si platiť vlastným spôsobom.

Švajčiarsko bolo tiež nedávno vylúčené z Európskeho strategického fóra pre výskumné infraštruktúry (ESFRI), ktoré koordinuje výskumnú infraštruktúru na celom kontinente, pretože nie je pridružené.

Rozhovory o pridružení sa ešte ani nezačali, pretože Švajčiarsko v roku 2021 odstúpilo od rokovaní na vyššej úrovni, ktorých cieľom bolo dohodnúť nový celkový vzťah medzi Bruselom a Bernom.

Ale prieskumné rozhovory, ktorých cieľom je reštartovať tento proces, pokračujú. Podľa hovorcu Európskej komisie sa 20. januára 2023 stretli predstavitelia Švajčiarska a EÚ na siedmom kole diskusií.

Stále existuje niekoľko „štrukturálnych otázok“, ktoré si vyžadujú „spoločné pochopenie“, vrátane zosúladenia s právom EÚ, otázky štátnej pomoci a švajčiarskych príspevkov do kohéznej politiky EÚ.

Ako uviedol hovorca: „Dohodli sme sa, že tímy budú pokračovať v zapájaní sa na technickej úrovni, pretože od našich švajčiarskych kolegov potrebujeme vysokú úroveň presnosti a odhodlania, kým budeme môcť zvážiť ďalšie kroky.“ Najbližšie rokovania sú naplánované na 7. marca 2023.

Maroš Šefčovič, komisár zodpovedný za vzťahy EÚ so Švajčiarskom a Spojeným kráľovstvom, prednesie 15. marca 2023 na Univerzite vo Fribourgu prednášku na tému „Vzťah medzi EÚ a Švajčiarskom: status quo a perspektívy“.

Vo Švajčiarsku medzitým rastie tlak na vládu, aby sa vrátila k samotnému rokovaciemu stolu.

Minulý týždeň väčšina Rady pre zahraničné veci dolnej parlamentnej komory krajiny požadovala, aby sa úplné rokovania začali v prvej polovici tohto roka, čo považuje za jediný spôsob, ako dospieť k záveru pred uplynutím funkčného obdobia súčasnej komisie EÚ v októbri 2024. Proti sa postavila len pravicová populistická Švajčiarska ľudová strana.

Aj švajčiarski rektori hovoria o škodách, ktoré vylúčenie z programu Horizont spôsobuje švajčiarskej vede.

Michael Schaepman, rektor Univerzity v Zürichu (UZH), minulý týždeň pre národnú televíziu SRF uviedol, že švajčiarski výskumníci sú v konzorciách Horizont vnímaní ako riskantní partneri.

Yves Flückiger, rektor Ženevskej univerzity, sa sťažoval, že vylúčenie z výziev EÚ na kvantový výskum znamená, že kvantový start-up založený v Ženeve sa rozhodol expandovať do Viedne a vziať so sebou niekoľko stoviek pracovných miest.

Problémy Švajčiarska ako miesta výskumu sa zväčšujú odvtedy, čo EÚ vylúčila Švajčiarsko zo spolupráce v oblasti výskumu, čiastočne pre chýbajúcu rámcovú dohodu. Zdroj: https://www.srf.ch

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://www.srf.ch, zverejnené: 25. 1. 2023, autor: rpa