Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Dodatočných 40-miliónov EUR na výskum terapeutických látok COVID-19 v Nemecku

Corona Viren vor Nase und Mund - Wuhan Virus

Nemecko oznámilo 14. júna 2021, že takmer zdvojnásobí rozpočet svojho terapeutického výskumného programu COVID-19 vo výške 50-miliónov EUR, čím doplní novú výzvu vo výške 40-miliónov EUR.

Program doplní očkovacie úsilie krajiny. Ako uviedla uviedla Anja Karliczek, nemecká ministerka pre vzdelávanie a výskum: „Okrem dostupnosti vakcín je nevyhnutný úspešný vývoj účinných terapeutík, aby sme sa dokázali dlhodobo vyrovnať s koronovou pandémiou.“

Prvá výzva bola vyhlásená začiatkom roku 2021. Hodnotitelia však po prijatí prvých návrhov projektov realizovali niekoľko dobrých nápadov, ktoré si vyžadovali viac času na vykryštalizovanie, než budú môcť byť financované. Nová tranža financovania umožní týmto myšlienkam ožiť. Výskumní pracovníci a spoločnosti budú vyzvané, aby požiadali o financovanie do 23. augusta 2021.

Federálne ministerstvo školstva a výskumu (BMBF) rozširuje svoju podporu pre vývoj liekov proti COVID-19. Za týmto účelom ministerstvo 14, júna 2021 vydalo pokyny pre financovanie „Výskumu a vývoja urgentne potrebných liekov proti SARS-CoV-2“. Súčasná výška financovania do 50-miliónov EUR bude doplnená o ďalších 40-miliónov EUR, aby bolo možné podporiť ďalšie projekty. Spolková ministerka pre vzdelávanie výskum Anja Karliczek ďalej vysvetlila: „Aj pri vysokej zaočkovanosti musíme, bohužiaľ, očakávať, že ľudia naďalej ochorejú na COVID-19. Preto potrebujeme špecifické terapeutiká, aby sme mohli liečiť pacientov s COVID-19 najlepším možným spôsobom. Začiatkom tohto roka BMBF spustilo program financovania „Výskum a vývoj urgentne potrebných liekov proti SARS-CoV-2“ až do výšky 50-miliónov EUR. Výbor expertov už BMBF odporučil na financovanie projekty pre vývoj liekov v miestnych výskumných inštitúciách a spoločnostiach. V priebehu hodnotenia sa však ukázalo, že niektoré dobré projekty potrebujú viac času na splnenie požiadaviek na financovanie. Táto skutočnosť a pretrvávajúci vysoký dopyt po nových, efektívnych terapeutikách na liečbu COVID-19 sa teraz zohľadňujú pri druhom vydaní programu financovania s ďalšími 40-miliónmi EUR. Naším cieľom je, aby sa veľa novo vyvinutých a účinných liekov proti COVID-19 mohlo na liečbu pacientov použiť čo najrýchlejšie.“

Pozadie:

Cieľom programu financovania „výskumu a vývoja naliehavo potrebných liekov proti SARS-CoV-2“ je posilniť klinický vývoj sľubných terapeutických prístupov proti COVID-19.

Na jednej strane sa to týka klinického testovania kandidátov na lieky, ktoré sú výslovne namierené proti SARS-CoV-2. Na druhej strane existuje tiež potreba klinického vývoja nových terapeutických prístupov k liečbe priebehu závažných ochorení COVID-19, ako sú tie, ktoré pôsobia proti nadmernej imunitnej reakcii. Princíp účinku pri liečbe COVID-19 musí byť v obidvoch prípadoch dokázaný komplexnými predklinickými údajmi.

Predmetom financovania je realizácia potrebných prác na výrobu skúšaných liekov podľa správnej výrobnej praxe (GMP) a klinické skúšky fáz I – IIb s cieľom umožniť dostatočne spoľahlivé závery pre pozitívny pomer rizika a prínosu na urýchlené schválenie. O účasť sa môžu uchádzať spoločnosti v komerčnom sektore, ktoré majú v čase financovania stálu prevádzku v Nemecku, a malé združenia s príslušnou priemyselnou koordináciou.

Najnovší koniec funkčného obdobia je 30. júna 2024. Financovanie podlieha európskemu zákonu o štátnej pomoci. Žiadosti o financovanie je možné podať do 23. augusta 2021. BMBF prijíma rozhodnutia o financovaní za účasti výboru odborníkov. Do výboru majú byť menovaní zástupcovia farmaceutického priemyslu, klinického výskumu a regulačných orgánov.

Program financovania dopĺňa program publikovaný spoločne s federálnym ministerstvom zdravotníctva v máji 2021 pre „financovanie klinického vývoja liekov COVID-19 a ich výrobných kapacít súvisiacich s dodávkami“, ktorý sa zameriava na neskoršie fázy vývoja liekov.

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://www.bmbf.de, zverejnené: 16. 6. 2020, autor: rpa