Cieľ vytvoriť konkurencieschopný a udržateľný európsky batériový priemysel je o krok bližšie k realite, pretože BATCircle 2.0 získal financovanie od Business Finland. Konzorcium je postavené na princípoch spolupráce a spoločných výskumných záujmov medzi spoločnosťami a výskumnými organizáciami. Výskum v rámci ekosystému sa silno zameriava na zmierňovanie účinkov zmeny klímy, vývoj recyklácie materiálov a prispievanie k udržateľnosti vo všetkých krokoch hodnotového reťazca batérií kovov a materiálov.
Business Finland udelila konzorciu BATCircle 2.0 (Fínsky ekosystém batériových kovov) 10,8-milióna EUR ako súčasť celkového rozpočtu financovania 19,3-milióna EUR na tri roky. Toto financovanie umožňuje konzorciu pokračovať v budovaní prvej fázy BATCircle, ktorá bola úspešne dokončená v apríli 2021. Okrem toho je BATCircle 2.0 kľúčovým projektom inteligentných mobilít a batérií z Fínska v rámci programu Business Finland.
Používanie a dopyt po lítium-iónových batériách drasticky stúpa, pretože počet elektronických zariadení a elektrických vozidiel a skladovanie energie neustále rastie. Tieto batérie vyžadujú nielen lítium, ale aj ďalšie kľúčové kovy, ako sú kobalt, nikel, mangán, meď, hliník, ako aj grafit a iné anódové materiály. Preto je dôležité vytvoriť celoeurópsky batériový priemysel, ktorý využije obrovský obchodný potenciál lítium-iónových batérií v celom hodnotovom reťazci. Okrem toho je európska sebestačnosť v sektore batérií jedným z hlavných cieľov, pretože Európa je v súčasnosti veľmi závislá od dodávok surovín a batériových článkov zo zámoria.
Projekt BATCircle 2.0 sa zameriava na pridanie hodnoty fínskemu sektoru kovov a materiálov pre batérie. Ako uviedla Mari Lundström, hlavná výskumníčka BATCircle a docentka na Aalto University v Helsinkách, Škola chemického inžinierstva: „Veríme, že náš domáci ekosystém batériových kovov umožní rast európskeho ekosystému, ktorý bude nasledovať princípy obehového hospodárstva a ďalej posilní pozíciu Fínska v tejto oblasti.“
Konzorcium BATCircle, ktoré bolo založené v roku 2019, sa zameriava na zlepšenie výrobných procesov ťažby, rafinácie kovov a chemikálií pre batérie, ako aj na priemysel materiálov a na zvýšenie recyklačnej účinnosti lítium-iónových batérií. Ako uviedol Tuomas van der Meer, technologický manažér spoločnosti Metso Outotec: „Tento ekosystém sa zameriava na ciele fínskej národnej stratégie pre batérie vyhlásenej začiatkom roka 2021 a na ciele stanovené v európskom ekosystéme batérií. Naším cieľom je urýchliť udržateľný a nízkouhlíkový hospodársky rast Fínska a podporiť dosiahnutie klimatických cieľov v doprave rozvojom zručností v tejto oblasti a rozšírením spolupráce.“
Konzorcium BATCircle 2.0, ktoré vedie Aalto University, pozostáva zo šiestich výskumných organizácií a 15 spoločností. Cieľom konzorcia je posilniť spoluprácu medzi spoločnosťami a výskumnými organizáciami. Ďalej sa očakáva, že vytvorením väčšieho porozumenia a potenciálu v cirkularite sa vytvoria nové obchodné príležitosti v tejto oblasti. Počas prvých rokov svojej existencie prinieslo konzorcium BATCircle veľa sľubných výsledkov zameraných na zlepšenie efektívnosti procesov rafinácie a recyklácie surovín lítium-iónovej batérie. Projekt tiež uskutočnil rozsiahly výskum na podporu prieskumu potenciálnych ložísk minerálov batérií vo Fínsku a skúmal možnosti ich udržateľnejšieho využívania. Okrem toho sa zlepšili výrobné procesy batériových materiálov a vlastnosti aktívnych batériových materiálov sa vyvinuli pomocou recyklovaných surovín.
Ako vysvetlila Ilkka Homanen, vedúca oddelenia inteligentnej mobility a batérií z Fínska, Business Finland: „Úzka spolupráca medzi spoločnosťami a výskumnými organizáciami je nevyhnutná na dosiahnutie ambicióznych cieľov konzorcia BATCircle. Fínsko má všetko know-how a existuje spoločná ambícia urobiť z našej krajiny najatraktívnejšieho globálneho partnera v tomto rýchlo sa rozvíjajúcom priemysle. Úlohou Business Finland je umožňovať a urýchľovať inovácie a výskum na najvyššej úrovni a podporovať internacionalizáciu riešení a obchodných modelov.“
Konzorcium BATCircle2.0 pozostáva z:
Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://www.aalto.fi, zverejnené: 14. 6. 2021, autor: rpa