Univerzita v Bazileji vo Švajčiarsku v roku 2020 pokračovala v urýchľovaní svojich aktivít v oblasti transferu technológií. Dva start-up projekty dostali prvé „Propelling Grants“ v hodnote 50 000 CHF. Nová iniciatíva FEMtrepreneurs si kladie za cieľ zvýšiť počet podnikateliek, investorov a podporovateľov. A celkovo bolo založených desať startupov.
Počas posledných rokov sa Univerzita v Bazileji silno zameriavala na podporu domácich startupov a podnikateľských akcií a táto rastúca podpora viedla k hmatateľným výsledkom. V roku 2019 sa počet startupov zvýšil na 9, v roku 2020 sa potvrdil stúpajúci trend s 10 startupmi. Okrem toho existoval jasný historický rekord v investíciách do existujúcich startupov s 74-miliónmi CHF. Matterhorn Biosciences prilákal najväčšiu sumu 30-miliónov CHF necelý rok po založení.
V priebehu roka sa podpora opäť zintenzívnila. Uznávajúc nedostatok zakladateliek, investorov a podporovateľov, sa Inštitút pre inovácie na Univerzite v Bazileji rozhodol čeliť tomuto problému iniciatívou FEMtrepreneurs. FEMtrepreneurs sú v Bazileji základným hnutím žien, ktorých cieľom je zlepšiť viditeľnosť a posilniť postavenie podnikateliek. Iniciatíva sa zameriava na lepšie zviditeľnenie, posilnenie postavenia podnikateliek, ako aj na mentorstvo, sponzorstvo a odbornú prípravu.
„Propelling Grants“
Ďalším dôležitým doplnkom podpory je Propelling Grant. Výhercovia štipendia dostávajú každý po dobu šiestich mesiacov až 50 000 CHF a prispôsobený program workshopov a predstavení zameraných na budovanie zručností. Christian Schneider, vedúci oddelenia pre inovácie a podnikanie na Univerzite v Bazileji, vysvetľuje: „Pre našich budúcich zakladateľov je nevyhnutné získať ich prvú podporu interne, otvorene diskutovať o očakávaniach, rizikách a vývojových cestách spolu s inovačnou kanceláriou, ale aj s kolegami rovesníkmi. Okrem poskytovania tejto podpory v „bezpečnom priestore“ univerzita pochopila, že zníženie rizika pri počiatočnom projekte môže poskytnúť veľmi potrebnú podporu.“
Prvými dvoma víťazmi v roku 2020 sa stali spoločnosti NextImmune s Dr. Rajesh Jayachandran (Biozentrum) a Dedomena s výkonnou riaditeľkou Virginiou Hessovou a prof. Cédric Duchêne-Lacroix. Tento startup je už začlenený. Platforma Urban Analytics spoločnosti Dedomena využíva Big Data a umelú inteligenciu na pochopenie, meranie a sledovanie priestorového správania používateľov a potrieb ľudí v susedstve v priebehu času.
Dedemona je tiež jedným z oficiálnych desiatich spin-off univerzity v roku 2020. Ďalších deväť spoločností je:
Hornet Therapeutics: metabolizmus imunitných buniek a bunková terapia pri liečbe rakoviny;
Mulier Health: personalizované platformy na sledovanie zdravia žien;
NeoPredix: nástroj na podporu rozhodovania pre neonatálnu klinickú prax;
Artifex Medical: protéza cievneho štepu;
Rekonas: platforma pre automatizovanú analýzu EEG;
Spoločnosť v utajenom režime: imunoterapia leukemických nádorov, autoimunitné choroby, kostné transplantácie;
Cryowrite: príprava vzorky pre kryoelektrónovú mikroskopiu;
Consense Philantropy Consulting: budovanie mostov medzi filantropiou a spoločnosťou;
Prosalute: rovnaký prístup k zdravotnej starostlivosti pre sociálne znevýhodnené osoby.
Startupy môžete stretnúť na virtuálnom podujatí 18. marca 2021.
Zdroj: https://www.startupticker.ch, zverejnené: 3.3.2021, autor: rpa