Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Výskumníci z ETH získavajú granty SNSF

Švajčiarska národná vedecká nadácia (SNSF) podporuje výskumné projekty na ETH Zürich významnými čiastkami v rámci Consolidator Grants. Zdroj: https://ethz.ch

 

Minulý rok na jeseň oznámila Švajčiarska národná vedecká nadácia (SNSF) Consolidator Grants. Teraz je jasné, kto ich získa: získali ich štyria z 22 záujemcov z ETH Zürich. Pre ETH Zürich prinášajú spolu 7,4 milióna CHF. V celom Švajčiarsku udelila Švajčiarska národná vedecká nadácia 19 Consolidator Grants výskumníkom z deviatich inštitúcií.

 

Stručný prehľad projektov ETH:

Alexander Barnes je profesorom nukleárnej magnetickej rezonančnej spektroskopie v tuhom stave. So svojím Consolidator Grant bude ďalej rozvíjať nukleárnu magnetickú rezonanciu s vysokým poľom. Zostrojí zariadenie, ktoré využíva veľmi silné magnetické polia a fenomén nazývaný mikrovlnami indukovaná dynamická jadrová polarizácia na získanie snímok štruktúry molekúl v ich prirodzenom prostredí s vysokým rozlíšením. Aby to dosiahol, bude musieť vyvinúť najsilnejšie a najkompaktnejšie magnety na svete. Táto technológia môže byť použitá okrem iného na štúdium štruktúry molekúl v biologických bunkách – čo je ústredné pre vývoj nových liekov – alebo na štúdium chemických katalyzátorov.

Profesor ETH Peter Hintz sa venuje matematickým metódam vo fyzike. Vo svojom projekte Consolidator ďalej rozvíja matematické nástroje na konštrukciu riešení pre takzvané hyperbolické parciálne diferenciálne rovnice. To sa dá použiť aj na pohľad na rovnice poľa Alberta Einsteina. Tvoria jadro jeho všeobecnej teórie relativity. Nové metódy majú okrem iného pomôcť lepšie pochopiť čierne diery a šírenie gravitačných vĺn a elektromagnetických vĺn v ich okolí.

Loïc Pellissier je profesorom ekosystémov a evolúcie krajiny. Študuje, ako geologické procesy ako erózia, vulkanizmus a tektonika ovplyvňujú biodiverzitu. Tieto procesy menia zemský povrch a vytvárajú tak rozmanité biotopy pre živočíchy a rastliny alebo vedú aj k fragmentácii biotopov. Pellissier chce svojím Consolidator Grantom otestovať tézu, že tektonika (pohyb zemských dosiek) je hlavnou hybnou silou vzniku nových živočíšnych a rastlinných druhov. Za týmto účelom vyvinie nové metódy na zber DNA zo živých tvorov zo vzoriek životného prostredia. Tieto metódy použije v tektonicky rozdielne aktívnych oblastiach Strednej a Južnej Ameriky na zaznamenanie rozmanitosti tam žijúcich druhov a na rekonštrukciu ich evolučnej línie.

Chih-Jen Shih, profesor technickej chémie, vyvinul v posledných rokoch molekulárnu holografickú litografiu, ktorú si nechal patentovať ETH Zürich. Túto technológiu chce využiť na vývoj LED diód s veľkosťou pixelov menšou ako 100 nanometrov. To je 50-krát menšie, ako je možné s predchádzajúcimi organickými svetelnými diódami (OLED). Miniatúrne LED diódy možno použiť na zostavenie obrazoviek s vysokým rozlíšením, napríklad pre aplikácie blízko očí, ako sú okuliare. Možné sú aj aplikácie v medicínskom zobrazovaní a mikroskopii, ako aj fotolitografia s vysokým rozlíšením na výrobu polovodičových čipov. Nové zdroje svetla sú menšie ako vlnová dĺžka viditeľného svetla. To umožňuje elektroluminiscenčným metamateriálom vytvárať špeciálne polarizované svetlo na prenos optických údajov.

 

SNSF pozastavuje výzvy na predkladanie návrhov

Toto bolo zatiaľ posledné udelenie SNF Consolidator Grants. V roku 2024 nebudú žiadne ďalšie výzvy na predkladanie návrhov zo strany SNSF. Namiesto toho sa výskumní pracovníci vo Švajčiarsku môžu opäť priamo zúčastniť výziev na predkladanie návrhov ERC.

Granty SNF boli preklenovacím opatrením na kompenzáciu straty prestížnych grantov ERC. Dôvodom neúspechu je, že rokovania o rámcovej dohode medzi Švajčiarskom a EÚ boli v roku 2021 prerušené. EÚ potom klasifikovala Švajčiarsko ako nepridruženú tretiu krajinu, čo znamenalo, že švajčiarski výskumníci už nemohli žiadať o granty ERC.

Aby kompenzovala túto nevýhodu, Švajčiarska národná vedecká nadácia vstúpila do porušenia v mene Federálnej rady a oznámila granty SNSF, analogické grantom ERC.

 

Nové rokovania dávajú nádej

V marci 2024 začali EÚ a Švajčiarsko nové rokovania. EÚ zaviedla prechodné nariadenie, ktoré umožňuje výskumníkom vo Švajčiarsku zúčastniť sa tohtoročnej výzvy na predkladanie pokročilých grantov ERC 2024 pre etablovaných výskumníkov, ako aj štartovacích, konsolidačných a synergických grantov ERC 2025. Tento prístup má byť predĺžený do konca roku 2025 a rozšírený o ďalšie granty ERC, ako aj ďalšie výzvy v rámci Horizontu Európa. Keďže Švajčiarsko stále nie je pridružené k Horizontu Európa, v súčasnosti musí znášať svoj podiel na projektových nákladoch samo a poskytovať prostriedky samostatne. Pre výskumníkov z plne pridružených krajín pochádza financovanie zo spoločného výskumného fondu EÚ. Dohoda s výskumníkmi vo Švajčiarsku však bude dokončená až po uzavretí asociačnej dohody medzi Švajčiarskom a EÚ.

Christian Wolfrum, viceprezident pre výskum na ETH Zürich, je rád, že EÚ vychádza Švajčiarsku v ústrety, pokiaľ ide o financovanie výskumu: „Je to lúč nádeje, že naši výskumníci sa môžu zúčastniť európskej súťaže. Je to však len medzikrok na ceste k úplnému pridruženiu Švajčiarska k EÚ, aby sme mali plný prístup k európskym výskumným programom.”

 

 

Viac informácií:

Grants office der ETH Zürich

 

Zdroj: https://ethz.ch, zverejnené: 22.8.2024; autor: rup