Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Výskumné organizácie požadujú viac finančných prostriedkov na akcie Marie Curie

Akcie „Marie Skłodowska-Curie“. Zdroj: https://sciencebusiness.net

 

Schéma doktorandského a postdoktorandského vzdelávania sa nespomína v správe Draghiho ani v plánoch novej Komisie.

Trinásť organizácií zastupujúcich európsky výskum a inovácie sa spojilo, aby naliehalo na Komisiu, aby zvýšil rozpočet na akcie Marie Skłodowska-Curie (MSCA), program EÚ pre doktorandské a postdoktorandské vzdelávanie.

Prichádza uprostred tlaku Komisie na rozšírenie Európskej rady pre výskum (ERC) a Európskej rady pre inovácie (EIC), čo zanechalo otázniky visiace nad ostatnými časťami Horizontu Európa, najmä nad spoločným výskumom a MSCA.

Správa Maria Draghiho o konkurencieschopnosti EÚ aj list k misiám predsedníčky Komisie Ursuly von der Leyen adresované budúcim komisárom zdôrazňujú dôležitosť podpory výskumníkov, ale MSCA sa nespomína.

Vo vyhlásení organizácie uvádzajú: „[Vyjadrujeme naše spoločné znepokojenie nad týmto opomenutím, ktoré prehliada zásadný prínos programu k európskemu výskumu, inováciám a konkurencieschopnosti.”

„Pevne veríme, že MSCA je kľúčová pre inovácie a prosperitu Európy. Preto sme zhromaždili rovnako zmýšľajúce organizácie, aby sme spoločne vyzvali na jeho plné uznanie a posilnenie,“ uviedol Kurt Deketelaere, generálny tajomník Ligy európskych výskumných univerzít (LERU).

Vyhlásenie podporujú asociácie zastupujúce univerzity a iné výskumné organizácie vrátane LERU, The Guild a Science Europe, ako aj Asociácia absolventov Marie Curie.

„MSCA vychováva talenty, podporuje prelomový výskum, posilňuje globálnu spoluprácu, a preto má kľúčovú úlohu pri riadení hospodárskeho rastu a zabezpečovaní konkurenčnej výhody Európy v rýchlo sa vyvíjajúcom globálnom prostredí,“ uvádza sa vo vyhlásení.

„Avšak súčasné financovanie nestačí na udržanie dynamiky programu a rozšírenie jeho dosahu. Naliehavo preto vyzývame Európsku komisiu, Parlament a Radu, aby uznali neoceniteľné príspevky MSCA zvýšením svojho rozpočtu a zároveň zachovali jeho čisto zdola nahor výskumný charakter.

 

Atraktívne kariéry

Von der Leyen v liste Ekaterine Zaharievovej, budúcej komisárke pre start-upy, výskum a inovácie, vyzýva Bulharku, aby „pomohla posilniť a stimulovať spoluprácu medzi subjektmi z akademického, súkromného a verejného sektora s cieľom vytvoriť atraktívne kariérne perspektívy“.

To je už poslaním programu MSCA prostredníctvom iniciatív, ako sú doktoráty pre kandidátov PhD v priemysle, ktorí chcú rozvíjať svoje zručnosti v priemysle, poznamenávajú skupiny, ale MSCA sa nespomína. „Prinajmenšom zvláštne,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Draghiho správa medzitým navrhuje zriadiť program „ERC pre inštitúcie“ a vytvoriť pozíciu „predsedu EÚ“ na udržanie špičkových akademikov tým, že ich najme ako úradníkov EÚ. Zainteresované strany výskumu zaznamenali podobnosti s existujúcimi iniciatívami MSCA.

Mattias Björnmalm, generálny tajomník asociácie univerzít CESAER, minulý mesiac pre Science|Business uviedol, že to bolo, „úprimne prekvapujúce, že MSCA sa v správe takmer nespomína, napriek tomu, že o niekoľkých jej kľúčových cieľoch a črtách sa prominentne diskutuje ako o kľúčových pre budúcu produktivitu a prosperitu v Európe.”

„Namiesto vytvárania nových štruktúr by bolo zdvojnásobenie financovania MSCA (spolu so zdvojnásobením 10. rámcového programu) a rozšírenie jeho pôsobnosti efektívnejším spôsobom, ako prilákať špičkové talenty a podporiť mobilitu v celej Európe,“ uviedol Björnmalm.

Na zlepšenie miery úspešnosti využitua MSCA, ktorá je v súčasnosti len 14 %, sú potrebné ďalšie investície.

Okrem podpory jednotlivých výskumníkov a programov sa „MSCA osvedčilo ako vysoko efektívny program pri uskutočňovaní zmien v inštitucionálnych a národných politikách a stratégiách, ako je zamestnateľnosť výskumníkov a kariérne vyhliadky, pravidlá a usmernenia pre nábor a dohľad, rozvoj zručností v EÚ,“ uviedol Ludovic Thilly, predseda výkonnej rady Coimbra Group.

Cieľom MSCA je vybaviť výskumných pracovníkov vo všetkých fázach ich kariéry prostredníctvom mobility cez hranice a vystavenia rôznym sektorom a disciplínam. Financuje tiež rozvoj doktorandských a postdoktorandských vzdelávacích programov, ako aj spoločných výskumných projektov. V rámci programu Horizont Európa je rozpočet 6,6-miliardy EUR.

Od svojho spustenia v roku 1996 získalo podporu a financovanie od MSCA 18 laureátov Nobelovej ceny. Len za posledné desaťročie bolo udelených 13 500 postdoktorandských štipendií a financovaných 1 500 doktorandských vzdelávacích programov.

Francúzska fyzička Anne L’Huillier, nositeľka Nobelovej ceny za fyziku za rok 2023, je citovaná vo vyhlásení, že MSCA bola kľúčová na začiatku jej kariéry. „Prijímanie podpory od MSCA na školenie a dohľad nad doktorandmi a postdoktorandmi v rámci siete bolo pre mňa veľmi dôležité. […] Myslím si, že MSCA veľmi pomohla zvýšiť vytváranie sietí a komunikáciu medzi aktérmi výskumu,“ dodala na záver.

 

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 4.10.2024; autor: rup