Odvetvie čistých technológií si vydýchlo po tom, čo bola Ursula von der Leyen 18. júla 2024 zvolená na druhé funkčné obdobie za predsedníčku Európskej komisie s obnoveným záväzkom k opatreniam v oblasti klímy.
Uťahovanie verejných opaskov, rastúce zameranie sa na výdavky na obranu a prílev nových krajne pravicových poslancov EP viedli k obavám, že podpísaná von der Leyen klimatická politika Zelenej dohody upadne na vedľajšiu koľaj. Pred hlasovaním v Európskom parlamente však predsedníčka Komisie predstavila svoju víziu ďalšej fázy Zelenej dohody zameranej na implementáciu a investície.
„Toto bude investičná komisia,“ sľúbila vo svojich politických usmerneniach zverejnených 18. júla 2024. Zelené investície sú jadrom tejto stratégie, keďže sľúbila, že počas prvých 100 dní svojho mandátu predstaví dohodu o čistom priemysle.
To bude zahŕňať investície do čistej energetickej infraštruktúry a technológií, zjednodušujúce opatrenia pre podnikanie a zákon o urýchľovači priemyselnej dekarbonizácie na podporu energeticky náročných sektorov pri ekologickom prechode.
Von der Leyen tiež vyzvala na vytvorenie Európskeho fondu pre konkurencieschopnosť, ktorý by investoval do strategických technológií vrátane čistých technológií; na opatrenia na odstránenie prekážok jednotného trhu na udržanie inovatívnych start-upov v Európe; a na zvýšenie výdavkov na výskum a inovácie.
Nateraz je veľa návrhov krátkych na detaily, bez zmienky o možných sumách. Na budúci rok von der Leyen tvrdí, že navrhne „posilnený“ dlhodobý rozpočet EÚ od roku 2028, čo však bude predmetom zložitých rokovaní s členskými štátmi a medzitým bude potrebné nájsť iné zdroje financií.
Priemyselné lobistické skupiny boli upokojené programom predsedníčky Komisie. „Je povzbudzujúce vidieť, že jadro budúceho mandátu sa točí okolo vysokých klimatických ambícií s jasným rámcom pre čisté nulové priemyselné investície EÚ, ktoré pomôžu zbaviť sa rizika obchodných rozhodnutí potrebných na dosiahnutie klimatickej neutrality do roku 2050,“ uviedol vo vyhlásení Hydrogen Europe.
Záväzok implementovať Zelenú dohodu je „dobrou správou pre Európu a pre energetickú transformáciu,“ uviedla Walburga Hemetsberger, generálna riaditeľka SolarPower Europe. „Sme radi, že vidíme novú dohodu EÚ o čistom priemysle, ktorá odráža náš júnový list, ktorý podporilo viac ako 550 signatárov z celej spoločnosti a hospodárstva.”
Environmentálna lobistická skupina Transport & Environment (T&E) privítala záväzok zakotviť cieľ zníženia emisií o 90 % do roku 2040 do právnych predpisov EÚ, vyjadrila však obavy o budúcnosť zákazu predaja áut s emisiami CO2 z roku 2035. Von der Leyen plánuje zachovať tento cieľ, ale zmeniť a doplniť nariadenie tak, aby povolilo e-palivá pochádzajúce zo zachyteného oxidu uhličitého.
„Otvorenie dverí elektronickým palivám pre autá pod falošnou vlajkou technologickej neutrality je veľkou hrozbou pre istotu investícií, najmä ak sú v súčasnosti ohrozené značné investície do batérií,“ uviedla Julia Poliscanova, senior riaditeľka T&E. „Stráviť roky navrhovaním rámca politiky pre špecializované elektronické palivá je odvádzaním pozornosti od obrovskej úlohy zabezpečiť čisté a konkurencieschopné dodávateľské reťazce elektrických vozidiel.”
Potrebné obrovské investície
Pre Inštitút pre klimatickú ekonomiku so sídlom v Paríži je investovanie do ekologickej priemyselnej základne pomocou existujúcich nástrojov a nahradením „nedostatočnej“ Platformy pre strategické technológie pre Európu Európskym fondom pre konkurencieschopnosť správnym prístupom.
„Zatiaľ čo snahy o zelenú priemyselnú politiku zatiaľ ochabujú, EÚ má k dispozícii nástroje na to, aby sa zlepšila, či už prostredníctvom inovačného fondu financovaného trhom s uhlíkom alebo podpory, ktorú ponúka Európska investičná banka,“ napísala na svojom blogu.
Varuje však, že odstránenie investičnej medzery bude veľkou výzvou, najmä keď sa rozpočty EÚ a vnútroštátne rozpočty dostanú pod tlak. Európske zelené investície vzrástli o 9 % a v roku 2022 dosiahli 407-miliárd EUR, ale podľa výpočtov think-tanku sa ročné investície musia zdvojnásobiť, aby sa dosiahli ciele Európy v oblasti klímy do roku 2030.
Environmentálne obavy
Aj keď sa environmentálnym skupinám uľavilo, keď sa dozvedeli, že klimatické ciele EÚ tu ostanú, obávajú sa, že zameranie na konkurencieschopnosť zatieni opatrenia v oblasti klímy.
„Ursula von der Leyen nehodila Zelenú dohodu cez palubu, ale predstavila program na svoje druhé volebné obdobie, v ktorom chýbajú konkrétne opatrenia a veľké nové iniciatívy,“ uviedol riaditeľ Greenpeace pre EÚ Jorgo Riss. “Jej program nesie odtlačok veľkých obchodných záujmov a povedie k väčšej neokoloniálnej konkurencii zdrojov, znečisteniu a vykorisťovaniu ľudí a ekosystémov.”
Chiara Martinelli, riaditeľka Climate Action Network Europe, uviedla, že európska priemyselná základňa bude hrať zásadnú úlohu pri dosahovaní klimatickej neutrality, ale podpora súkromných spoločností by mala byť podmienená sociálnymi a ekologickými záväzkami.
„Priemyselnú dohodu možno považovať za „čistú“ len vtedy, ak smeruje k cirkulárnej spotrebe a výrobným vzorcom v rámci planetárnych hraníc, je založená na obnoviteľných zdrojoch energie a explicitne zatvára dvere všetkým fosílnym palivám,“ uviedla.
Čisté technológie nie sú jediným strategickým sektorom, ktorý by dostal podporu z Fondu EÚ pre konkurencieschopnosť. Von der Leyen tiež pomenovala biotechnológiu, umelú inteligenciu a vesmír.
Claire Skentelbery, riaditeľka priemyselného združenia EuropaBio, uvítala zameranie sa na biotechnológiu. „Ako kritická technológia, kde už má EÚ významnú vedeckú a ekonomickú silu, sa tešíme na výrazný pokrok a splnenie ambícií EÚ v oblasti konkurencieschopnosti a odolnosti,“ dodala na záver.
Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 23.7.2024; autor: rup