Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Vo finále ESET Science Award sú aj zástupcovia vedeckej obce UK

ESET Science Award 2024. Zdroj: https://www.esetscienceaward.sk

 

ESET Science Award opäť stavia do centra pozornosti výnimočné vedecké osobnosti, ktoré svojou prácou prispievajú k lepšej budúcnosti pre všetkých. Laureátky a laureáti budú vyberaní v troch kategóriách: Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku, Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov a Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania. Vedecká obec Univerzity Komenského je zastúpená v každej kategórii.

 

Finalisti z Univerzity Komenského v kategórii Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku

·   Michal Mego patrí medzi špičkových odborníkov v oblasti onkológie a personalizovanej medicíny. Ako prednosta II. Onkologickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Národného onkologického ústavu v Bratislave stojí za významnými výskumnými projektmi, ktoré posúvajú hranice liečby rakoviny. Priekopnícka je najmä jeho práca v oblasti výskumu cirkulujúcich nádorových buniek pri karcinóme prsníka a nových liečebných cieľov pri nádoroch semenníkov.

·   Milan Sýkora je popredný slovenský chemik, ktorý po dlhoročnom pôsobení v prestížnom Los Alamos National Laboratory priniesol svoj výskum na Slovensko. Vedie Laboratórium pokročilých materiálov na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského a špecializuje sa na vývoj a štúdium nanomateriálov a iných moderných materiálov s potenciálom využitia v nových technológiách.

 

Finalisti z Univerzity Komenského v kategórii Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov

·   Matúš Dohál pôsobí v Martinskom centre pre biomedicínu Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského. Vo svojej práci sa predovšetkým venuje skúmaniu tuberkulózy, s dôrazom na identifikáciu nových mechanizmov rezistencie, ale aj objasneniu šírenia multirezistentných kmeňov v populácii a molekulárnu diagnostiku mykobaktérií priamo z klinických vzoriek.

·   František Herman pôsobí na Katedre experimentálnej fyziky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave, kam sa vrátil po absolvovaní postdoktorandského štúdia na ETH v Zürichu. Okrem učenia sa vďaka financovaniu prostredníctvom SASPRO grantu vo svojom výskume s kolektívom študentov zaoberá teoretickou fyzikou kondenzovaných látok. Momentálne je v centre ich záujmu supravodivosť, najmä mikroskopické dôsledky neusporiadanosti vo všeobecnosti.

 

Finalistka a finalista z Univerzity Komenského v kategórii Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania

·   Helena Bujdáková je vedúcou Katedry mikrobiológie a virológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Venuje sa štúdiu faktorov virulencie, rezistencii a biofilmom patogénnych baktérií a kvasiniek. Je delegátkou Československej spoločnosti mikrobiologickej vo Federácii európskych mikrobiologických spoločností.

·  Igor Farkaš patrí medzi popredných slovenských odborníkov v oblasti umelej inteligencie. Je zástupcom vedúcej Katedry aplikovanej informatiky na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. V Centre pre kognitívnu vedu sa dlhodobo špecializuje na skúmanie modelov umelých neurónových sietí a ich využitie v kognitívnej vede a robotike.

V prvých dvoch kategóriách bude laureátku alebo laureáta vyberať medzinárodná komisia na čele s Emmanuelle Charpentier. Je priekopníčkou flexibilnej a špecifickej technológie editovania genómu CRISPR-Cas9, za čo získala Nobelovu cenu za chémiu v roku 2020. Slávnostný galavečer s vyhlásením laureátok a laureátov ocenenia sa uskutoční 10. októbra 2024 a v priamom prenose ho odvysiela STVR na Dvojke.

 

 

Viac informácií:

ESET Science Award

 

Zdroj: https://uniba.sk; https://www.esetscienceaward.sk, zverejnené: 1.10.2024; autor: rup