Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Vláda ČR schválila novú hospodársku stratégiu

Minister životného prostredia Petr Hladík s vládnymi kolegami zoznamuje novinárov s hlavnými bodmi rokovania vlády, 10. októbra 2024. Zdroj: https://vlada.gov.cz

 

Česká republika by sa mala v nasledujúcich desaťročiach dostať medzi elitnú desiatku prosperujúcich ekonomík EÚ. To je cieľom novej hospodárskej stratégie Českej republiky s názvom Česko do top 10, ktorú schválila vláda Petra Fialu na zasadnutí vo štvrtok 10. októbra 2024. Pomôcť k tomu má aj schválená Národná polovodičová stratégia, vďaka ktorej by sa mala do roku 2029 strojnásobiť veľkosť sektora výroby polovodičov v ČR. Kabinet schválil aj novelu zákona o obaloch.

Nová hospodárska stratégia Českej republiky Česko do top 10, ktorú vláda schválila, určuje základné ekonomické smery politiky štátu a tento dokument bude slúžiť ako základný pilier pre formovanie hospodárskej politiky štátu do roku 2040. Reaguje na výzvy, pred ktorými česká ekonomika aktuálne stojí, a prináša rad opatrení s cieľom dosiahnuť vyšší dlhodobo udržateľný rast českého hospodárstva založeného na konkurencieschopnosti a vysokej pridanej hodnote.

Názov Česko do top 10 reprezentuje ambíciu umiestniť sa v elitnej desiatke medzi krajinami Európskej únie vo výške hrubého domáceho produktu na osobu v parite kúpneho štandardu. Cieľ stratégie dosiahnuť vyšší dlhodobo udržateľný rast českého hospodárstva založeného na konkurencieschopnosti a vysokej pridanej hodnote bude teraz prevedený do praxe formou implementačných plánov, pričom prvý chce vláda schváliť do konca februára budúceho roka. Podrobnosti nájdete v tlačovej správe Ministerstva priemyslu a obchodu.

Národná polovodičová stratégia, ktorú vláda tiež schválila, má za cieľ strojnásobenie veľkosti polovodičového sektora v Českej republike do roku 2029. V súčasnosti toto odvetvie v Českej republike priamo zamestnáva približne 3 250 osôb a generuje tržby vo výške 34,25 miliardy korún. Plánovaným strojnásobením výroby polovodičov Česko prispeje k záväzku EÚ zvýšiť výrobu špičkových polovodičov v Európskej únii tak, aby do roku 2030 tvorila dvadsať percent hodnoty svetovej produkcie. Tento plán EÚ prijala ako reakciu na krízu, ktorú spôsobil nedostatok polovodičov v Európe v čase pandémie choroby covid-19, ktorá dramaticky narušila do tej doby funkčné výrobné reťazce naviazané na juhovýchodnú Áziu, ktorá je lídrom vo výrobe polovodičov. Viac v tlačovej správe Ministerstva priemyslu a obchodu.

Vláda ČR prerokovala aj návrh novely zákona o obaloch, ktorá počíta so zavedením zálohového systému pre plastové fľaše a plechovky na nápoje. Pokiaľ prejde Parlamentom, zaradí sa Česko k už 16 európskym krajinám, ktoré už systém zálohovania plastových a plechových nápojových obalov zaviedli. Zmyslom zálohovania je jednak zvýšiť kvalitu plastového a kovového materiálu na recykláciu, pretože nebude znečistený iným odpadom, a jednak znížiť množstvo tohto odpadu, ktorý ľudia nezodpovedne niekde odhodia na ulici alebo v prírode. Okrem zálohovania novela zaraďuje pod zákon o obaloch aj reklamné letáky, s čím súvisia nové povinnosti, ktoré budú musieť osoby uvádzajúce ich na trh či do obehu v rámci ich likvidácie plniť. Podrobnosti obsahuje tlačová správa Ministerstva životného prostredia.

Vláda tiež vyslovila súhlas so žiadosťou hajtmanov Moravskosliezskeho a Olomouckého kraja predĺžiť stav nebezpečenstva vyhlásený na území týchto krajov kvôli nedávnym ničivým povodniam. Podľa kabinetu je predĺženie stavu nebezpečenstva nevyhnutné pre pokračovanie efektívnej likvidácie následkov povodní, pretože okrem iného umožní aj naďalej využívať vojakov Armády ČR a príslušníkov ďalších zložiek pri nevyhnutných likvidačných prácach a obnove postihnutého územia. Predĺženie sa týka územia ôsmich obcí v Moravskosliezskom kraji – Bohumína, Bruntálu, Frýdku-Místku, Frýdlantu nad Ostravicí, Kravař, Krnova, Opavy a Ostravy, kde bude platiť najdlhšie do 13. novembra 2024, a dvoch obcí Šumperka v Olomoucku, kde bude platiť do 15 hodín dňa 12. novembra 2024.

Kabinet Petra Fialu sa v súvislosti s nedávnymi povodňami zaoberal aj návrhom Ministerstva pre miestny rozvoj na spustenie nových dotačných programov na pomoc s financovaním odstraňovania následkov tejto živelnej pohromy. Ministerstvo chce spustiť dotačne úverový program pracovne nazvaný ŽIVEL 3 na podporu rekonštrukcie povodňami poškodených obydlí či výstavbu nových a pripravuje aj program nazvaný ŽIVEL 4, prostredníctvom ktorého by mohli samosprávy a ich príspevkové organizácie získať peniaze na zabezpečenie kapacít pre núdzové ubytovanie osôb a zabezpečenie núdzových kapacít pre realizáciu vzdelávacích potrieb a obdobných aktivít. Programy majú doplniť existujúce dotačné tituly využívané pri podobných živelných pohromách, čo sú ŽIVEL 1 určený na obnovu územia, kde bol vyhlásený krízový stav, a ŽIVEL 2, ktorý je určený na obnovu územia, kde nebol vyhlásený krízový stav, pričom alokácia na tento program už bola v reakcii na septembrové povodne navýšená z pôvodných 200 na 800 miliónov korún. Novými programami sa bude zaoberať aj pracovná skupina na riešenie povodňových škôd.

Zároveň vláda na základe aktuálnej situácie so stavom odstraňovania následkov povodní rozhodla, že predĺži termín, do ktorého môžu krízové ​​štáby dotknutých krajov a ďalšie oprávnené subjekty žiadať o materiálnu pomoc zo štátnych hmotných rezerv, až do 31. marca 2025. Pôvodné uznesenie vlády počítalo s ukončením pomôcť k 31. októbru. Správa štátnych hmotných rezerv už do 1. októbra bezplatne uvoľnila pre Políciu ČR a Hasičský záchranný zbor pomáhajúci s odstraňovaním následkov povodní pohonnej hmoty za 8,93 milióna korún a postihnutým obciam, krajom a ďalším subjektom dodala materiál za viac ako 422 miliónov korún.

Kabinet sa zoznámil aj s aktuálnym stavom projektu Rýchlych spojení v Českej republike. Prvé stavby, ktoré sú súčasťou plánu vysokorýchlostných tratí, budú zahájené už v budúcom roku v úsekoch Nezamyslice – Kojetín a Kojetín – Přerov. V súčasnej dobe prebieha projektovanie tratí, ktoré majú v budúcnosti výrazne zrýchliť cestovanie vlakom v Českej republike. V pláne je prvé úseky vysokorýchlostnej trate sprevádzkovať do desiatich rokov a celú sieť napojenú na európsku dopravnú sieť dokončiť do roku 2050. Viac v tlačovej správe Ministerstva dopravy.

 

 

Viac informácií:

Hospodářská strategie České republiky: Česko do top 10

 

Zdroj: https://vlada.gov.cz, zverejnené: 14.10.2024; autor: rup