Po kroku k pokroku bolo motto 26. ročníka Festivalu vedy a techniky AMAVET, projektovej súťaže mladých vedátorov a vedátoriek, ktorý sa konal 9. a 10. novembra 2023. Na podujatie sa tento rok dostal rekordný počet víťazných projektov z ôsmich krajských kôl – so 73 projektmi sa predstavilo 97 žiakov a žiačok z celého Slovenska. Festival vedy a techniky AMAVET je jednou z hlavných akcií v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku.
Ako odznelo pri slávnostnom otvorení festivalu, jasnou vizitkou súťaže, ktorej prvý ročník sa konal v roku 1998, je aj to, že mnohí z vtedajších víťazov sú dnes rešpektovanými vedeckými osobnosťami.
Počas festivalu vedy a techniky súťažiaci odprezentovali svoje projekty, ktoré hodnotila 27-členná odborná porota na čele s predsedom Jozefom Ristvejom. „Víťazmi sú vlastne všetci zúčastnení,“ zdôraznil niekoľkokrát predseda medzinárodnej poroty. „Dali sa na prácu, ktorá nie je rýchla ani ľahká a rozhodli sa robiť niečo navyše, nad rámec školských povinností. V dobe, ktorá je, žiaľ, príznačná spochybňovaním vedeckých poznatkov,“ uviedol Ristvej. Na otvorení festivalu sa tiež zúčastnili minister školstva Tomáš Drucker, podpredseda SAV Martin Venhart, predseda ZMOS-u Jozef Božík a predseda AMAVET-u Marián Giba.
„Mnohým z vás závidím, čo všetko máte pred sebou, tiež vašu zvedavosť a kreativitu,“ uviedol minister školstva Tomáš Drucker, ktorý sám mal detský sen pracovať v NASA. Mladých vedátorov povzbudil v ich zvedavosti. „Nikdy nepustite zvedavosť a odpovede na otázku prečo z vašich hláv.“ Na jeho slová nadviazal podpredseda SAV Martin Venhart, ktorý si rovnako zaspomínal na svoje vedecké začiatky v detstve. „SAV si nesmierne váži prácu mladých ľudí a podporuje ich,“ zdôraznil a zdokladoval to tým, že jednou z odmien pre súťažiacich je účasť vybraných žiačok a žiakov na vedeckej konferencii Mladá nádej slovenskej vedy v Kongresovom centre SAV v Smoleniciach v decembri 2023. Projekty žiakov a žiačok nezávisle od hodnotenia odbornej poroty skúmali vedci a vedkyne SAV, pričom brali ohľad aj na to, aby víťazné projekty zapadali do výskumného portfólia projektov SAV. Zoznam 18 víťazov, ktorí sa zúčastnia konferencie, uvádzame na konci textu. „Víťazmi ste absolútne všetci, ktorí ste sa sem dostali,“ uviedol Martin Venhart neskôr pri piatkovom vyhlasovaní víťazov. Na konferencii Mladá nádej slovenskej vedy sa 18 mladých úspešných študentov a študentiek stretne s vedkyňami a vedcami SAV. Ako bonus ich na konferencii čaká aj vyhodnotenie najlepšieho projektu, ktorý sa s vedcom SAV zúčastní návštevy CERN-u v Zürichu.
SAV zároveň podporila aj víťaza špeciálnej ceny – Vedecký talent SAV a účasť na najprestížnejšej súťaži pre vedecké talenty Regeneron ISEF 2024 v Los Angeles v USA. „SAV vytvorila túto cenu, aby podporila mladých ľudí a mohli sa zúčastniť a zbierať skúsenosti na tejto prestížnej súťaži,“ zdôraznil M. Venhart. „Sme veľmi radi, že SAV ako inštitúcia, ktorá si tento rok pripomína 70 rokov svojho vzniku, podporila účasť dvoch projektov na tomto významnom podujatí,“ vyzdvihol J. Ristvej. Slovensko tak budú v USA reprezentovať:
Alex Kanderka a Jozef Jabczun s projektom MARS-PCB: Mikrobiálne asistovaná remediácia stabilizovaných polychlórovaných bifenylov (v kategórii Environmentálne vedy),
Michal Lajčiak s prácou Návrh systémov na riadenie robotického roja (v kategórii Informatika a počítačové inžinierstvo).
Osemnásti víťazi, ktorí dostali pozvanie od predsedu SAV na konferenciu do Smoleníc:
Jakub Janík, Izabela Mária Hašková, Domika Holániová, Šimon Papuščák, Dorota Reguliová, Štefan Hudačko, Adam Kovalčík, Matúš Kysela, Sarah Krupšová, Michal Lajčiak, Matej Beneš, Damian Beňo, Alex Kanderka, Jozef Jabczun, Viktória Onuferová, Juliana Lichvárová, Ema Polčová, Natália Mišenková.
Zdroj: https://www.sav.sk, zverejnené: 14. 11. 2023, autor: rpa