Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Viktor Orbán kritizuje Brusel za „vydieranie“ programami Erasmus+ a Horizont Európa

Maďarský premiér Viktor Orbán predstavil program aktivít maďarského predsedníctva v Európskom parlamente v Štrasburgu 9. októbra 2024. Zdroj: https://sciencebusiness.net

 

Návrh zahŕňa zmenu legislatívy prijatej v roku 2022, ktorá prinútila Európsku komisiu zablokovať maďarským výskumníkom a akademickým pracovníkom získavanie peňazí EÚ prostredníctvom dvoch systémov financovania.

Orbán 8. októbra 2024 vo svojom prejave v Štrasburgu obvinil Komisiu, že využíva zákaz financovania Horizont Európa ako páku pri politických nezhodách. „Samozrejme, že by bolo lepšie financovať [výskum] z európskych peňazí, ale neradi by sme sa výmenou za takéto rozhodnutia, ktoré aj tak považujeme za vydieranie, vzdali dôležitých hodnôt Maďarov,“ uviedol Orbán.

Viac ako 30 maďarských inštitúcií vrátane 21 univerzít má od decembra 2022 zakázaný prístup k fondom Horizont Európa a Erasmus+ z dôvodu obáv, že ich riadiace štruktúry porušujú princípy právneho štátu.

Budapešť tvrdí, že nová legislatíva by mala podnietiť EÚ, aby ukončila vylúčenie 21 maďarských univerzít. Riadenie týchto organizácií sa postupne presunulo na verejné trustové nadácie, ktoré zverili veľkú časť kontroly do rúk správnych rád zložených z členov, ktorí boli pôvodne ručne vyberaní vládou.

Ministerstvo kultúry a inovácií teraz predložilo pozmeňujúce a doplňujúce návrhy k predpisu o týchto verejných trustových nadáciách. Tento krok by ukončil „diskrimináciu študentov a výskumníkov“ z 21 univerzít.

Maďarská vláda tvrdí, že pred 10 mesiacmi poslala Komisii návrh zákona, ale nedostala odpoveď z Bruselu. „Maďarská vláda už predložila návrh zákona Európskej komisii v novembri 2023, ale už 10 mesiacov nedostala odpoveď od bruselského orgánu,“ uviedol Orbán.

Teraz má maďarská vláda postupovať jednostranne, ale nie je jasné, či sa tým skončí slepá ulička. “V poslednom čase sme mali s Bruselom niekoľko rokovaní, ale nedosiahol sa žiadny pokrok,” uviedla vláda vo vyhlásení minulý týždeň.

Podľa hovorcu Komisie Maďarsko 1. októbra 2024 „neformálne zdieľalo“ návrh zmien a doplnení právnych predpisov, ale „formálne neoznámilo žiadne nové nápravné opatrenia prostredníctvom písomného oznámenia, ktoré by primerane riešili zostávajúce otázky“.

Komisia môže Rade EÚ navrhnúť zrušenie zákazu financovania, ale až potom, čo „Maďarsko uspokojivým spôsobom vyrieši problémy, ktoré viedli k týmto opatreniam, a oznámi Komisii, že prijalo nápravné opatrenia,“ uviedol hovorca.

 

Zmiernenie strát

Čoskoro po zákaze financovania pocítili maďarskí výskumníci dôsledky, aj keď maďarská vláda vytvorila garančný fond s počiatočnými 12,8-miliónmi EUR na pokrytie účasti výskumníkov z dotknutých inštitúcií na projektoch Horizont Európa.

Nedávny prieskum Maďarskej akadémie mladých ukazuje, že približne 40 % výskumných pracovníkov na začiatku kariéry zažilo negatívne dôsledky.

Medzinárodní spolupracovníci a ich financujúce agentúry sa zdráhajú písať spoločné návrhy s maďarskými výskumníkmi, aj keď nepracujú v jednej z inštitúcií, ktorých sa zákaz týka. Lídri medzinárodných konzorcií často žiadajú maďarských výskumníkov, aby presunuli svoje projekty do inštitúcií, ktoré nie sú pozastavené, alebo aby zmenili zamestnanie.

Orbán uviedol, že zálohovanie národných programov organizovaných vládou „berie určité percento rozpočtu“, ale „je to rozumné míňanie dať peniaze na štipendium pre mladých študentov, dať finančné zdroje pre výskumníkov“.

Hoci maďarskí výskumníci mali stále prístup k Horizontu Európa, zákaz financovania EÚ prinútil partnerov v celej Európe, aby ich nepozývali do konzorcií. Maďarsko uviedlo, že Komisia mala jasnejšie oznámiť, že zákaz sa týka len prístupu k fondom EÚ, a nie účasti na projektoch EÚ. Komisia neskôr túto záležitosť objasnila e-mailom adresovaným národným kontaktným bodom.

Minulý mesiac pokračujúci spor medzi Bruselom a Maďarskom o zákaze financovania EÚ zatienil „veľmi plodné“ ministerské rozhovory o budúcnosti európskeho výskumu a vzdelávania.

 

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 10.10.2024; autor: rup