Verejné vysoké školy a Slovenská akadémia vied (SAV) budú môcť nadalej s podporou štátu využívať prístup do svetových vedeckých databáz. Zabezpečí to národný projekt „Národný informačný systém podpory výskumu a vývoja – prístup k elektronickým informačným zdrojom (NISPEZ V)“ so schválným rozpočtom 51,6 milióna do decembra 2028. Nadväzuje na predchádzajúce projekty zamerané na podporu informačnej infraštruktúry výskumu a vývoja, zároveň však rozširuje funkcionalitu a pridáva nové databázy.
Koordinátorom projektu je Centrum vedecko-technických informácií Slovenskej republiky (CVTI) SR. Od roku 2009 zabezpečuje prístup k vedeckým elektronickým informačným zdrojom pre Slovenskú akadémiu vied, jej organizácie a vysoké školy. Počas tohto obdobia CVTI SR realizovalo štyri národné projekty (NISPEZ I – IV), ktoré prispeli k nárastu využívania vedeckého obsahu a zvýšeniu citovanosti publikácií slovenských vedcov.
„Pokračovanie projektu NISPEZ V je významným krokom pre slovenskú vedu a výskum. Tento projekt zabezpečí, že naši vedci a výskumníci budú mať nepretržitý prístup k najnovším vedeckým informáciám a zdrojom. Týmto krokom nielen podporujeme excelentnosť vo výskume, ale aj zvyšujeme konkurencieschopnosť našej krajiny v globálnom meradle,“ uviedol minister školstva Tomáš Drucker.
Medzi hlavné ciele projektu NISPEZ V patrí zvýšiť výkonnosť systému slovenskej vedy a vývoja prostredníctvom kontinuálneho prístupu k online vedeckému obsahu, aktuálnym informáciám naprieč vednými disciplínami a zabezpečenia prístupu k publikovaniu. Ďalším cieľom je aj podpora výskumníkov a inovácií a vybudovanie znalostného systému, ktorý reaguje na potreby výskumníkov, podnikateľov a inovátorov a vytvára priestor pre excelentnosť a pozitívny ekonomický a spoločenský rast.
Hlavné aktivity projektu:
• Koordinované zabezpečenie prístupu k elektronickým informačným zdrojom pre výskum a inovácie na Slovensku: Projekt NISPEZ V umožňuje prístup k vedeckým časopisom, knihám, patentovým informáciám a databázam od renomovaných producentov, najmä v oblastiach materiálových vied, fyziky, chémie, lekárskych vied, biochémie, molekulárnej biológie, poľnohospodárskych a environmentálnych vied, technických vied, chemického inžinierstva, matematiky, počítačových a spoločenských vied.
• Podpora používateľov prostredníctvom informačných seminárov, konferencií a odborných podujatí: Tieto vzdelávacie aktivity, vrátane online webinárov, učia základné a pokročilé techniky vyhľadávania a efektívne využívanie elektronických informačných zdrojov (EIZ) pre vedu a výskum.
• Implementácia transformačných zmlúv na podporu otvorenej vedy a zníženie rizika predátorského správania vydavateľstiev: Národná stratégia pre otvorenú vedu 2021 – 2028 zaväzuje MŠVVaM SR (zastúpené CVTI SR) uzatvárať transformačné zmluvy.
Tento typ zmluvy zabezpečuje prístup k vedeckým časopisom a knihám a zároveň umožňuje publikovanie v otvorenom prístupe, čím sa zvyšuje prestíž a viditeľnosť slovenskej vedy.
Národný projekt NISPEZ V je určený pre používateľov pôsobiacich vo verejných výskumných inštitúciách, tzn. verejné vysoké školy a Slovenskú akadémiu vied (SAV). Prístup do databáz získajú prostredníctvom registrácie do akademickej knižnice na vlastnej vysokej škole, prípadne do Ústrednej knižnice SAV. Cieľovou skupinou projektu je celá vedecká komunita vrátane vysokých škôl, Slovenskej akadémie vied, rezortných výskumných ústavov, výskumných infraštruktúr, výskumných tímov, individuálnych výskumníkov a doktorandov, ako aj podnikateľská sféra.
Používatelia z verejných vysokých škôl a SAV sa k databázam dostanú prostredníctvom vlastných akademických a ústredných knižníc. Rezortné vysoké školy a výskumné ústavy, ako aj podnikateľská sféra, majú prístup do databáz prostredníctvom vedeckej knižnice CVTI SR, ktorá je k dispozícii všetkým bezplatne. Všetky vedecké informačné databázy sú prístupné online prostredníctvom vzdialeného prístupu z pracoviska alebo z domu.
Národný projekt NISPEZ V prispeje k šíreniu výstupov a výsledkov slovenského výskumu širokej verejnosti a vytvorí podmienky pre efektívny transfer informácií do slovenskej podnikateľskej sféry, čím podporí rozvoj excelentnej vedy a zvýši konkurencieschopnosť Slovenska.
Aktuálne sprístupnené databázy:
• Knovel Academia
• Wiley Online Library
• Web of Science
• SpringerNature
• IEEE
• ScienceDirect
• ProQuest Central
• SciFinder
• Reaxys
• Scopus
Zdroj: https://www.minedu.sk, zverejnené: 7.8.2024; autor: rup