Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Vakcíny proti vírusu SARS-CoV-2 bránia vzniku dlhého covidu, ukázala veľká štúdia

Vizualizácia vírusu SARS-CoV-2. Zdroj: ČT24

 

Nórski epidemiológovia skúmali, či môže očkovanie proti koronavírusu nejako znížiť pravdepodobnosť vzniku takzvaného dlhého covidu. Výsledky štúdie vykonanej na celej populácii severskej krajiny ukázali, že v tomto ohľade pomáha už jedna dávka vakcíny.

Choroba Covid-19, ktorú spôsobuje vírus SARS-CoV-2, má okrem akútnych následkov aj dopady dlhodobé. Dlhý covid totiž môže negatívne ovplyvňovať kvalitu ľudského života niekoľko mesiacov a niekedy aj rokov. Nový výskum ukázal, že pokiaľ je človek očkovaný, pravdepodobnosť vzniku týchto problémov je nižšia ako u ľudí, ktorí sa naočkovať nenechali.

Očkovanie akoukoľvek vakcínou proti covidu znížilo riziko vzniku príznakov dlhého covidu u všetkých štyroch skupín populácie, ktorú vedci sledovali – či už boli mladí, starí, zdraví alebo chorí. Ukázal to výskum nórskych výskumníkov, ktorý vyšiel v odbornom časopise The Lancet. Vedci pritom neriešili, ktorá z troch vakcín bola v tomto ohľade najúčinnejšia. Nórsko totiž používalo tri látky – od spoločností Pfizer, Moderna a AstraZeneca. Poslednou menovanou vakcínou sa ale počas roku 2021 očkovať prestalo, takže by porovnanie nefungovalo.

Vedci navyše analyzovali účinnosť vakcín proti covidu aj v prevencii „tromboembolických a kardiovaskulárnych komplikácií“ po nákaze vírusom SARS-CoV-2. Ukázalo sa, že očkovaní majú nižšie riziko vzniku žilovej tromboembólie a arteriálnej trombózy po infekcii vírusom SARS-CoV-2 ako neočkovaní.

 

Ako výskum prebiehal

Vedci v článku pokryli celú nórsku populáciu, ktorá mohla byť očkovaná. Dali dohromady dáta zo šiestich registrov z rokov 2018 až 2021. Pre analýzu vytvorili štyri kohorty (skupiny) – seniorov vo veku nad 75 rokov, osoby nad 65 rokov doplnené o mimoriadne zdravotne zraniteľné osoby, osemnásťročné a staršie so zdravotnými problémami a nakoniec osemnásťročných a starších bez zdravotných problémov.

Potom v údajoch nemocníc a ďalších poskytovateľov zdravotnej starostlivosti hľadali, aké účinné boli vakcíny proti Covidu-19 v prevencii dlhodobých komplikácií, ktoré sú s touto chorobou spojené. Celkovo bolo v štúdii zahrnutých 2 364 651 očkovaných a 1 532 935 neočkovaných. Riziká sa sledovali až do doby 180 dní od očkovania.

K podobným výsledkom dospeli výskumníci, keď nedávno analyzovali dáta zo siedmich krajín sveta a zhromaždili tak anonymizované údaje o asi 20-miliónoch ľudí.

 

 

Viac informácií:

Effectiveness of COVID-19 vaccines to prevent long COVID: data from Norway

 

Zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz, zverejnené: 30.4.2024, autor: rup