Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

V zhone za európskymi patentmi AI je Bosch na čele úspešného nemeckého balíka

Patenty AI. Zdroj: https://sciencebusiness.net

 

Nemecko je domovom väčšiny žiadateľov o patenty AI na Európskom patentovom úrade, po ktorom nasleduje Spojené kráľovstvo a Francúzsko.

Podľa údajov Európskeho patentového úradu je Bosch s určitým náskokom najaktívnejším žiadateľom o patenty AI v Európe. Spoločnosť za posledné dva roky podala viac ako 102 žiadostí v oblasti hlbokého učenia, fuzzy logiky a strojového učenia, ukázala analýza údajov Science|Business

Medzitým DeepMind Technologies podala 51 žiadostí, nasledovaná Siemensom s 38. Holandská elektronická spoločnosť Philips a fínska Nokia nasledujú v zozname piatich najväčších spoločností, ktoré sú najaktívnejšie v Európe.

Celkovo prihlasovatelia z EÚ za posledné dva roky predložili 2 928 patentových prihlášok AI. Nemecké spoločnosti predložili 739 žiadostí, Spojené kráľovstvo 622 a Francúzsko 426, pričom prvú päťku doplnili Holandsko a Švajčiarsko s 208 a 179.

 

Hnacia inovácia

Najaktívnejším odvetvím je automobilový sektor, k nemeckým spoločnostiam Mercedes, Volkswagen, BMW, Porsche a dvom najväčším dodávateľom automobilových dielov v Európe ZF Friedrichshafen a Bosch sa pripojila francúzska spoločnosť PSA Automobiles. Spoločnosti tvoria celkovo 65 % patentových prihlášok.

Okrem výroby automobilov elektronické spoločnosti Bosch, Philips, Nokia, Ericsson a Siemens požiadali o 248 patentov.

Medzi top 20 patria lídri v oblasti AI DeepMind a Deep Render, obaja so sídlom vo Veľkej Británii, poradenská spoločnosť Accenture Global Solutions, výrobca čipov ASML, farmaceutický a chemický gigant Bayer, ropná spoločnosť Schlumberger, dodávateľ softvéru SAP a francúzska CEA (Alternative Energies and Atomic energetická komisia).

 

Dominancia AI

Nemecko dominuje tak v počte patentových prihlášok, ako aj v rebríčku spoločností, pričom desať z dvadsiatich najlepších patentových lídrov na AI má sídlo v krajine.

Z týchto žiadostí sa väčšina týka hlbokého učenia, pričom v tejto kategórii bolo predložených 411 zo 739 patentov. Hlboké učenie je samo o sebe podmnožinou strojového učenia, ďalšej hlavnej kategórie, ktorá sa analyzuje, ale líši sa tým, že umožňuje spracovanie neštruktúrovaných údajov, ako sú dokumenty, obrázky a text.

V oblasti strojového učenia si Spojené kráľovstvo nárokuje prvé miesto so 411 patentmi predloženými za posledné dva roky. Nasleduje Francúzsko so 426 patentmi, ktoré sú zamerané hlavne na hlboké vzdelávanie, nasledované Holandskom a Švajčiarskom.

Je potrebné poznamenať, že Poľsko podalo viac európskych patentových prihlášok súvisiacich s AI ako krajiny Taliansko a Belgicko, zatiaľ čo Rumunsko je pred Dánskom a Nórskom.

 

Žiadosti o patenty vo vybraných AI doménach. Zdroj: https://sciencebusiness.net

 

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 2.7.2024; autor: rup