Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

V správe Komisie sa uvádza, že EÚ potrebuje silný ekosystém výskumu a inovácií viac ako kedykoľvek predtým

Hodnotiaca správa o výkonnosti EÚ v oblasti vedy, výskumu a inovácií EÚ. Zdroj: EC

 

Podľa tohtoročnej 530-stranovej hodnotiacej správy o výkonnosti EÚ v oblasti vedy, výskumu a inovácií EÚ potrebuje silnú vedeckú, výskumnú a inovačnú základňu viac ako kedykoľvek predtým, keďže v neistom geopolitickom prostredí zaostáva za konkurentmi.

Tri kľúčové prekážky bránia európskemu systému výskumu a inovácií dosiahnuť svoj plný potenciál: nedostatočne využívaný ekosystém výskumu a inovácií, hlboké a pretrvávajúce rozdiely v oblasti výskumu a inovácií a technologická priepasť s konkurentmi.

Zistenia správy Európskej komisie sú dôležité, pretože nedostatok ambícií vo výskume a inováciách sa čoraz viac považuje za kameň úrazu pre širšie ciele EÚ. Najnovšie správa Komisie o hospodárskej politike obvinila hospodársku stagnáciu bloku z nízkych investícií do výskumu a inovácií.

EÚ s tým môže urobiť niekoľko vecí. Po prvé, ide o peniaze. Intenzita financovania výskumu a vývoja v EÚ v súčasnosti predstavuje 2,2 % jej HDP. To je menej ako v USA, Japonsku, Južnej Kórei a Číne. Na preklenutie tejto priepasti potrebuje EÚ viac súkromných investícií do výskumu a vývoja.

Po druhé, súčasná geopolitická nestabilita vytvorila potrebu väčšieho obranného výskumu a vývoja. V súčasnosti majú európske obranné investície tendenciu uprednostňovať nákup obranného vybavenia, vývoj technológií a výrobu. Komisia chce, aby Európa využila prepojenia s civilnými fondmi pre výskum a vývoj, ako sú napríklad výskumné programy EÚ, na podporu rozvoja technológií s dvojakým použitím.

Po tretie, EÚ by mala zabezpečiť, aby jej politika podporovala využívanie nástrojov umelej inteligencie vo vede. Revolúcia umelej inteligencie vo výskume prichádza s výzvami pre prácu, etiku a súkromie, ale môže tiež naplniť vedu. Udržanie špičky v umelej inteligencii vo vede bude kľúčom k ďalšiemu posilňovaniu pevnej výskumnej základne EÚ.

Po štvrté, pokračujte v práci na preklenutí regionálnych rozdielov v oblasti výskumu a vývoja. Napriek dlhoročnému úsiliu o nápravu pretrvávajú veľké rozdiely v spolupráci v oblasti výskumu a inovácií, výdavkoch a zamestnanosti medzi regiónmi EÚ.

Po piate, nezabudnite na inovácie. Na udržanie konkurencieschopnosti a dosiahnutie digitálnych a ekologických cieľov musí EÚ rýchlejšie premeniť vedu na inovácie. V tomto prípade Komisia odporúča zmes systémového prístupu k šíreniu vedomostí, strategickému riadeniu intelektuálnych aktív a posilnenej spolupráci medzi akademickou obcou, priemyslom a vládami.

Napokon, blok by sa mal naďalej usilovať o strategickú autonómiu v oblastiach, kde sú USA a Čína vpredu. Patria sem digitálne domény, ako je internet vecí a AI.

To je len niekoľko ústredných bodov z 530-stranovej správy o stave výskumu a vývoja v Európe. Prečítajte si celú správu, vrátane kapitol o špecifických problémoch, ako je smerovanie vo verejnom výskume, zelené start-upy, zelené technológie, technologická suverenita, spomaľujúci rast globálnej produktivity a podnikové investície.

 

 

Viac informácií:

SCIENCE, RESEARCH AND INNOVATION PERFORMANCE OF THE EU 2024

 

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://research-and-innovation.ec.europa.eu, zverejnené: 2.7.2024; autor: rup