Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Univerzita v Utrechte mení spôsob, akým hodnotí svojich výskumných pracovníkov

Mnoho vedcov prechádza na nový spôsob práce, známy ako otvorená veda, ktorý si bude vyžadovať nové spôsoby hodnotenia práce výskumných pracovníkov. Na Univerzite v Utrechte v Holandsku prispôsobujú systém odmien, aby stimuloval tento posun.

Zmena, ktorej sa venovala najväčšia pozornosť verejnosti, a ktorá upustila od publikačnej metriky známej ako impakt faktor časopisu, je dôležitá, ale je to len jeden krok v oveľa väčšej transformácii.

Prostredníctvom otvorenej vedy sa vedci a administrátori výskumu snažia zlepšiť kvalitu, reprodukovateľnosť a sociálny dopad výskumu. Súčasťou otvorenej vedy je publikovanie s otvoreným prístupom, aby občania a kolegovia mali prístup k výsledkom výskumu financovaného z verejných zdrojov bez toho, aby za ne platili privilégiá, a aby prešli na systém FAIR údajov, čo výskumníkom uľahčí vyhľadanie, prístup a opätovné použitie informácií. Súčasťou otvorenej vedy je aj zdieľanie softvéru.

Nový duch, ktorý to podporuje, je „otvorený, ak je to možné, v prípade potreby uzavretý“.

A konečne, otvorená veda zahŕňa občiansku vedu a zapojenie verejnosti. V tejto súvislosti znamená verejná angažovanosť identifikáciu problémov so spoločenskými zainteresovanými stranami, zapojenie verejnosti do stanovovania výskumnej agendy a testovania výsledkov a aplikácií v reálnom svete. Verejnosť sa podieľa na iteračnom spoluvytváraní výskumu namiesto toho, aby prichádzala na konci fázy výskumu ako pasívny spotrebiteľ výsledkov. Výskum sa môže zamerať na medzinárodné výzvy, ale aj na národné alebo regionálne problémy.

Otvorená veda je medzinárodné hnutie postavené na miestnych iniciatívach, ktoré sa nedávno spojili do jedného programu. Európska komisia vyhlásila otvorenú vedu za spôsob práce, pokiaľ ide o výskum a inovácie.

Pretože otvorená veda si vyžaduje prechod na zásadne odlišný spôsob vykonávania výskumu, je potrebné rovnako odlišne hodnotiť postup a produkty výskumu. Toto je skutočná zmena kultúry: prispôsobenie cyklu odmien ovplyvňuje sociálne štruktúry akademickej obce vrátane distribúcie úverov, reputácie a financovania.

Preto je zmena v odmeňovaní neoddeliteľnou a kritickou súčasťou nového strategického plánu Univerzity v Utrechte uskutočňovaného prostredníctvom programu Open Science.

Tí, ktorí boli za posledných tridsať rokov vyškolení na akademickej pôde, túto prácu poznajú. Súčasný systém odmien je výrazne posunutý smerom k výskumu, bez ohľadu na dôležitú prácu akademikov v oblastiach, ako sú vzdelávanie a zapojenie verejnosti. V rámci výskumu dominujú uznávaniu práce klasické predstavy o kvalite, dokonalosti a reputácii so zameraním na príspevky, ktoré čítajú (ak vôbec) akademickí kolegovia, nie verejnosť, a opatrenia kvality založené na metrikách niektorých z nich ktoré sú chybné.

„Impakt faktor časopisu“ je najbežnejšie používanou metrikou. Je to údaj o tom, koľko priemerne je v určitom časopise citovaný článok v časopise. Impakt faktor časopisu je zásadne chybný, pretože sa zdá, že časopisy s vysokým hodnotením závisia od menšiny veľmi citovaných článkov. Napriek tomu sa impakt faktor časopisu sa stal široko zneužívaným ako údajne objektívne meradlo kvality samostatnej práce a neoprávnená zásluha autorov.

Ukázalo sa teda, že použitie impakt faktora časopisu pri osobnom hodnotení jednotlivca je vážne zavádzajúce. Ukázalo sa nielen, že je veľmi zlým a nepresným opatrením individuálneho výskumného projektu alebo výskumného pracovníka, ale preukázateľne narušuje financovanie výskumu na mnohých úrovniach. Impakt faktor časopisu má silný vplyv na dobre známe hierarchie na akademickej pôde a dáva väčší význam práci v prírodných vedách ako v spoločenských alebo humanitných vedách.

Diskusia o časovom dopade je však iná ako akademická. V mnohých prípadoch môže byť výskum, ktorý slúži veľkým spoločenským alebo klinickým potrebám, znevýhodnený v metrikách nárazových faktorov. Napríklad impakt faktor časopisu môže podceňovať význam práce v sociálnej a preventívnej medicíne alebo ošetrovateľskej vede v porovnaní s prácou v genetike rakoviny. Dychtivosť prekonať kolegov vo výskume často odvádza pozornosť od aktuálnych (spoločensky) relevantných otázok.

Vzbura proti častému a často nekritickému používaniu impakt faktoru časopisu časom narástla. V roku 2012 Deklarácia zo San Francisca o hodnotení výskumu vykryštalizovala pohyb proti nepresnému použitiu časopiseckého impakt faktora. Vyhlásenie podpísalo viac ako 17 000 jednotlivcov a 2 000 inštitúcií zo 148 krajín vrátane Univerzity v Utrechte. Jej najnovším signatárom je Európska rada pre výskum.

Naratívy

Ak však tieto ľahko použiteľné „objektívne“ numerické metriky nefungujú, ako hodnotiť výskum? Celkovo bude potrebné, aby výskum ukázal, že vyvolal zmeny na zmysluplnej úrovni a časovom meradle. Aby to vedci zachytili, budú musieť poskytnúť príbehy o celom procese uskutočňovania výskumu, od definovania otázok po výstupy z výskumu a účinky ich výskumu a vzdelávania v reálnom svete. Toto by mohli zdôrazniť príslušné články bez ohľadu na časopis, v ktorom boli uverejnené (vrátane blogov, novinových článkov a správ o politike), ale tiež príbehy popisujúce príslušné zmeny, ako sú zmenené (vládne) politiky, klinický dopad, zmena univerzitných osnov alebo prínos pre konkrétnu oblasť výskumu.

O tom sa bude diskutovať s kolegami v grantových komisiách a výboroch pre audit, aby sa zabránilo zaujatosti. Bolo počuť sťažnosti, že to bude trvať dlhšie ako hľadanie impakt faktora časopisu, ktoré nemožno vyvrátiť. Ale čas investovaný do správneho vyhodnotenia kvality bude mať obrovskú návratnosť. Bude brať do úvahy, že excelentnosť a vplyv majú mnoho podôb. Správne uzná rozmanitosť excelentnosti medzi aplikovanou a základnou vedou, spoločenskými a humanitnými vedami, technológiou a klasickými „tvrdými“ (prírodnými) vedami.

Spôsob organizácie výskumu a tímu sa ukázal ako kritický. Medzi dôležité faktory patrí budovanie multidisciplinárnych tímov a prepájanie príslušných kolegov a neakademických zainteresovaných strán. Na Utrechtskej univerzite sa implementuje model založený na týchto a ďalších princípoch. Je to tvrdá práca, ale stojí za to.

Na Univerzite v Utrechte sú hrdí na to, že Holandsko zaujalo v tejto veci silné a aktívne stanovisko. Univerzity, donori, akademické lekárske strediská a Kráľovská akadémia pripravili nový systém uznávania a odmien a nedávno prijali národný Strategický hodnotiaci protokol, veľmi v duchu otvorenej vedy.

Akademici, ktorí sú v rannej fáze svojej kariéry, majú pozitívny názor na tieto zmeny, ale tiež sú znepokojení. Budú ich úspechy uznávané v zahraničí? Odkedy Európska komisia začala s programom otvorenej vedy, hnutie získava veľa medzinárodného sledovania. Angažovaných je veľa významných medzinárodných organizácií a inštitútov vrátane UNESCO, Wellcome Trust, ďalších charitatívnych organizácií, vládnych donorov a národných ústavov. Chápu, že otvorená veda a jej systém odmeňovania zvýšia vplyv výskumu na rôzne spoločenské zainteresované strany, ktorým chcú slúžiť.

Na univerzite v Utrechte sú presvedčení, že tento posun zamerania zmení akademickú obec k lepšiemu. Zmena hodnotenia akademickej práce je iba jedným z nevyhnutných krokov na ceste k otvorenej vede. Na univerzite ďalej veria, že podporí inkluzívnejšiu a kolaboratívnejšiu akademickú kultúru, ktorá sa angažuje v spoločnosti a cení si pre ňu akademikov. Nielen preto, že to bude mať väčší vplyv, ale aj preto, lebo je to správna vec.

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 26. 7. 2021, autor: rpa